Sněmovní kancléř kryje záda poslancům, kteří prolétali státní statisíce, ačkoli mají pozemní dopravu zadarmo a ještě berou příspěvek na benzín.
Prezident NKÚ byl obžalován za bytový luxus (což zní jako z roku 1950, ale je to tak). Zatímco třeba poslance Jana Schwippela, který svůj vlastní pražský byt pronajímal neteři a od parlamentu vesele pobíral příspěvek na bydlení (17 tisíc měsíčně), si nikdo kromě novinářů ani nevšiml.
A teď dobrá zpráva. Ředitel silnic a dálnic Alfréd Brunclík byl odvolán. A teď špatná. Trvalo to neskutečně dlouho. Vítejte u dnešní Pětky.
1. Železný kancléř Petr Kynštetr dal z počítačů smazat jména poslanců minulé sněmovny, kteří na schůze létali, což daňové poplatníky přišlo na půldruhého milionu. Hospodářským novinám vysvětlil, že si anonymitu přál Úřad na ochranu osobních údajů. Ten něco takového ale rezolutně popřel.
2. S výjimkou likvidátora Fondu dětí a mládeže (3 roky podmíněně) si nevzpomínáme na příklad, kdy by byl někdo odsouzen za milionové čachry, které odhalil Nejvyšší kontrolní úřad. (Ostatně, v roce 2007 padla jen jedna obžaloba, předloni ani jedna.) Prvním pasažérem na lince NKÚ-vězení tak může být prezident kontrolorů František Dohnal. Nemůžeme se zbavit dojmu, že někteří se na tom pasou s podobným potěšením, jaké zažíval dav při máčení nepoctivých obchodníků v proutěných koších.
Čtěte také:
Copak Dohnal. Život poslance, to je teprve luxus
3. Vděčným objektem kontrol NKÚ jsou silnice, stavěné pod patronací prvního muže českých autostrád Alfréda Brunclíka. Ředitel silnic a dálnic (do funkce přišel v roce 2007, za ministra Řebíčka) působil vždy sebevědomým dojmem, jako by si byl jistý, že státní miliardy potečou vždycky a dokud se za potlesku politiků bude stavět co to dá, nikdo se nebude vyptávat, jak, kdo a hlavně za kolik. Což ale už nějaký pátek tak úplně neplatí.
O výši Brunclíkova odstupného nebylo do uzávěrky Zpráv o páté nic známo.
4. Operace s krycím jménem Záda, kterou policie před několika lety rozbila takzvaný Zádamského gang, se u soudu rozplynula do vzduchoprázdna. Odvolací senát potvrdil víceméně osvobozující rozsudky, takže zločinné spolčení se nekoná a nekonalo.
Milan Zádamský řečený Král, podnikatel v oboru cca herního a diskotékového průmyslu, se může dál těšit ze znovunabyté svobody; na rozdíl od svého lva Bruta, který zůstává za mřížemi na dvoře jeho usedlosti.
Pro ilustraci případu vybíráme:
a) „Celý příběh sice budí velkou obavu, ale důkazy k tomu předloženy nebyly." (Soudce Krajského soudu v Plzni, prosinec 2009.)
b) N: "Tak už je to hotový. Už to přiznal." O: "Už ho máte, jo? A my si ho nemůžeme na chvíli půjčit, co?" N: "Já bych ti ho na chvíli rád půjčil, ale teď už to nejde. Jestli ho pustí soudce na svobodu zítra nebo pozítří, můžeš si ho vzít do ruky ty."
(Ukázka z přátelského telefonátu mezi nadporučíkem sokolovské policie Radkem Nedělou a Zádamského „zaměstnancem" Dušanem Oračkem. Řeč byla o zapůjčení muže, který přepadl bar patřící Zádamskému. Rok 2007. Soud policistu, obžalováno za vyzrazení důvěrných informací, osvobodil.)
5. Generální ředitel vaší, tedy České televize Jiří Janeček jezdí na obrovském rudém motocyklu s papalášskou značkou 9999 na zádi. Soudě podle portfolia ředitelských trofejí, které zdokumentoval deník Blesk, se Janečkovo gusto pohybuje kdesi mezi kmotry ODS, Tomášem Řepkou a rodinou Kočků. Což je, domníváme se, skoro smutnější než všechny jeho články v Palcátu dohromady.
Čtěte také:
Zprávy o páté, archiv vydání