Česko je jedinou zemí, kde se volby do Evropského parlamentu konají dva dny - od pátku odpoledne do soboty 14 hodin. I přes tento voličský komfort patříme ke státům s nejnižší účastí: před pěti lety hlasovalo jen 18 procent lidí. Méně už jen na Slovensku.
A co tentokrát? Politici (nejen u nás) se jako obvykle snaží (své) voliče motivovat tvrzením, že tyto volby budou výjimečně důležité a přelomové. Ale nemají pravdu?
Vždyť naposledy Evropa hlasovala v roce 2014. Tedy ještě před hlavní migrační vlnou a v době, kdy se o fake news a hybridní válce na internetu mluvilo jen v kruzích zasvěcenců. Jména jako Emmanuel Macron nebo Matteo Salvini znal málokdo, referendum o brexitu bylo v nedohlednu.
Letos mají evropské volby silné společné téma: posílí nacionalistické strany a politici, nebo národní izolacionismus utrpí porážku? Je modrá vlajka se dvanácti žlutými hvězdičkami dobrým, nebo odmítaným symbolem? Ujmou se spíš kampaně á la "Silné Česko", anebo si mezi voliče najde cestu manifest evropských spisovatelů včetně Milana Kundery, kteří varují před populisty? Přiblíží se snad nějaký další -exit?
Rozpumpují politici voliče k vyšší účasti? A co ti naštvaní, přijdou, aby své vlády "vytrestali", nebo zůstanou doma?
V Británii je to nejspíš jasné, tam je po znovu a znovu odkládaném brexitu favoritem arcipopulista Nigel Farage. Ale co jeho vítězství a očekávaná porážka vládnoucích konzervativců způsobí?
A jak se do voleb promítne hlučný skandál rakouské strany svobodných? Nepoškodí strany, které mají blízko k Rusku - ať se tím chlubí, nebo naopak - i v jiných zemích?
A česká volba? Jakou práci odvedly za pět let dvě desítky českých europoslanců? Daří se nám v Evropě, ve Štrasburku a v Bruselu, "dosáhnout svého"? Hájit "národní zájmy", ať už tím myslíme pomazánkové máslo, roaming, životní prostředí nebo efektivní diplomatické vztahy? Kde děláme chyby? Byla Věra Jourová dobrou eurokomisařkou? Kdo ji nahradí, nahradí-li? A co spitzenkandidat Jan Zahradil, má šanci prosadit se v mezinárodním měřítku?
Vážení čtenáři, na vše, co souvisí s evropskými volbami, jste se mohli ptát zpravodaje Hospodářských novin a Aktuálně.cz Ondřeje Housky, který evropské dění řadu let sleduje zblízka v Bruselu, ve Štrasburku a na vrcholných politických jednáních. Děkujeme vám za vaše dotazy!