Erik Siegl Erik Siegl | Komentáře
31. 1. 2023 13:00

A vítězem boje o Hrad se stává... česká armáda

Nezdá se, že by byl důvod k obavám ze „zeleného mozku“ na Hradě. K naději, že by nový „vrchní velitel“ mohl hnout s letitými problémy kolem armády, však ano.
V čele Česka stane člověk, který obraně rozumí jako málokdo jiný...
V čele Česka stane člověk, který obraně rozumí jako málokdo jiný... | Foto: ČTK

Petr Pavel dává opakovaně najevo, že jednou z jeho prezidentských priorit se stane bezpečnostní politika. Zvyšuje to naději, že potřebná modernizace našich ozbrojených sil neskončí zpackaným rozkrájením velmi drahého salámu.

Až se nový prezident ujme v březnu svého úřadu, dočkáme se mnoha "poprvé". Kupříkladu v čele samostatného Česka - a formálně i jeho armády - premiérově stane člověk, který obraně rozumí jako málokdo jiný. A to v časech ruské agrese vůči Ukrajině, kdy se tento sektor stal zcela klíčovým. Roste tak šance, že nová hlava státu by do něj mohla po mnoha letech zmatků vnést kýžený "klid a řád".

Pavlův mandát je dostatečně dlouhý, aby překlenul vládu současné pětikoalice i působení aktuálního náčelníka generálního štábu, takže může české obraně zajistit kontinuitu, která jí už dlouho tak zoufale chybí. A pokud by na Hradě vydržel dvě funkční období, otevřelo by se unikátní okno příležitosti, jak po dekádách tápání vyladit souhru zdejší armádní a politické moci. Zatím to mezi nimi spíše skřípe a vojenské pohrdání "ignorantskými civily" se občas střídá s arogancí straníků vůči "zeleným mozkům".

Vláda a generál

Ve hře je opravdu hodně. Během příští dekády plánuje republika vydat na modernizaci armádní techniky stovky miliard korun. Pokud by akvizice znovu řídil především lobbing zbrojařských firem - a pokud by nešly ruku v ruce s odborným růstem vojáků -, dobré úmysly by skončily, slovy Viktora Černomyrdina, "jako vždy". Bez ohledu na to, jak drahé zbraňové systémy by si země pořídila, zůstala by zdejší schopnost využít jejich možností silně omezená.

Nepovedené či předražené nákupy si přitom Česko nemůže dovolit. Podobně jako si nemůže dovolit investovat do všech složek armády a rozvíjet je jako velké země typu Francie či Polska. A už vůbec ne za situace, kdy kvůli inflaci klesají reálné příjmy obyvatel, učitelé nedostávají slíbených 130 procent průměrné mzdy a sociální služby se každý rok potýkají s podfinancováním.

Jedním z klíčových rozhodnutí, která budou muset v dohledné době padnout, je to, jež se týká koupě amerických stíhaček F-35. Zvolený prezident, takto armádní generál ve výslužbě, už několikrát naznačil, že na rozdíl od vlády, která je pro - a již s Washingtonem dokonce vyjednává - zatím nevidí tuto věc nijak jednoznačně.

A svou ambici dohlédnout na modernizaci armády již avizoval v lednovém rozhovoru pro server lidovky.cz: "Chtěl bych vidět detailní analýzu akvizičního procesu na deset let a zjistit, kolik výdajů to bude znamenat v jednotlivých letech. Pak bych si udělal názor, jestli to můžeme udělat nebo ne. Pokud ne, musíme hledat jiné cesty."

Klid a řád

Pořízení F-35, nejmodernějších stíhaček páté generace, by bylo extrémně nákladné. Podle dosavadních odhadů by stát přišlo na více než sto miliard korun, a to v té sumě nejsou zahrnuty výdaje na jejich finančně velmi náročný provoz.

Dle expertů se sice jedná o špičkové stroje s dlouhou životností, neznamená to ale hned, že česká armáda má pokukovat automaticky jen a jen po nich. Klíčová otázka totiž zní, zda by Česko bylo schopné potenciálu těchto letadel plně využít. Na Ukrajině si dnes navíc můžeme všimnout, že ani vyspělá ruská letecká technika nedokáže sama o sobě zásadním způsobem změnit poměr sil na bojišti.

A moc neobstojí ani argumentace, která se snaží právě tento nákup obhajovat tím, že prostě nutně potřebujeme "posílit vazby a spolupráci se Spojenými státy" - což lze slyšet z vládních kruhů. Pro Američany (a nechme teď stranou samotného výrobce letadel) není ani tak důležité, zda Česko bude mít ve výzbroji zrovna dva tucty F-35, nýbrž to, jak bude zdejší armáda akceschopná, kompatibilní s ostatními vojsky zemí NATO a kde budeme politicky stát.

Petr Pavel už dal najevo, že nepovažuje za rozumné, "abychom kvůli nejmodernějšímu letectvu omezili činnost pozemního vojska nebo pokrátili prostředky pro školství či zdravotnictví. V tom musí být rovnováha."

Nezdá se mi tedy, že by byl důvod k obavám ze "zeleného mozku" na Hradě. K naději, že by nový "vrchní velitel" mohl hnout s letitými problémy kolem armády, však ano.

Autor je historik a publicista.

Video: Nákup za desítky miliard. Potřebuje Česko americké stíhačky F-35? Sledujte DVTV (20. 7. 202)

Hosty jsou vojenský publicista Jiří Vojáček, ředitel Deníku N Ján Simkanič, zakladatel Bene Meat Technologies Roman Kříž a parkourista Tomáš Zonyga. | Video: Daniela Drtinová, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy