Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 10. 2020 20:36

Babiš a Hrad drtivě prohráli senátní volby. Teď se bude hrát o symbol jménem Vystrčil

Pozice (Babiš a ČSSD) plus Hrad (Mynář, Nejedlý a Zeman) budou teď sledovat, jak opozice naloží s postem předsedy Senátu, jímž je nyní Miloš Vystrčil.
Předseda ANO Babiš nemůže být s výsledkem voleb do třetiny Senátu spokojen. Prohrál strašlivě.
Předseda ANO Babiš nemůže být s výsledkem voleb do třetiny Senátu spokojen. Prohrál strašlivě. | Foto: Jakub Plíhal

Skončily volby do Senátu. Volební NEúčast činila 83,27 procenta. Naopak účast činila 16,73 procenta, zatímco před dvěma roky 16,49. Takže, ač koronavirus řádí jak zběsilý, přesto letos přišlo o něco více lidí. Ale nic si nenamlouvejme, tohle je zpráva o české politice a o českém voliči. O důvěře lidí ve fungující pojistku demokracie, kterou politické špičky neustále okopávají a nejradši by ji z fleku zrušily. A o tom, jak málo si my, voliči, vážíme před třiceti lety získané svobody. Jsme líní volit.

Co je hlavní zprávou volebních výsledků krom hanebně slabé účasti? Za ANO Andreje Babiše kandidovalo 17 žen a mužů, přičemž hnutí získalo jen jednoho jediného senátora. ANO je tedy jednička. Strašlivý neúspěch. Zároveň se však nemůžeme příliš divit, když premiér na Senát neustále nadává a prezident ho v tom podporuje. Proč by pak měli jít ANOlidi volit? Proč by se měli kvůli té údajně zbytečné instituci obtěžovat? (Zeman ani Babiš nechtějí chápat, co je demokracie.)

Reakce premiéra na výsledky byla trapná: "Senátní volby jsem moc nesledoval. Slyšel jsem, že jsme získali jeden mandát. Hnutí ANO se v senátních volbách obvykle moc nedaří," pravil. Představme si, že by jeho hnutí vybojovalo třeba stejný počet křesel v horní komoře jako STAN, ten vítězný jekot. Bleskem by vzal horní komoru na milost. Nestalo se. Neřekl ani: Mrzí mě nízká účast. Houby premiér.

Proč ANO Senát neumí? Protože ANO = Babiš. A protože v osobních soubojích najednou nenastoupilo 17 Babišů, ale nula Babišů. Senátní volby voličům nápadně ukazují, jaké jsou limity "hnutí jednoho pána". Tady kandidát nemůže na billboard napsat, že "má číslo na Babišův mobil", nefungovalo by to. A zároveň vidíme: doba výrazných osobností kandidujících za ANO je dávno fuč (Telička, Pilný, Stropnický, Pelikán, Zlatuška, všichni zmizeli, skončili, nejsou v Průhonicích na skladě).

Pro liberální voliče se staly senátní volby nadějí, vlévají optimismus do žil. Nelze však nadšení přehánět, podle dat víme, že ke krajským volbám se nedostavila více než polovina voličů, kteří ANO dali hlas při posledních sněmovních volbách. Ke druhému kolu senátních voleb jich nepřišlo zjevně ještě mnohem více. To ale neznamená, že se příští rok nedostaví k volbám do sněmovny. Tam je budou Babiš i Zeman nahánět, budou je na kolenou prosit, ať přijdou.

Migranti a nepřizpůsobiví nezabrali (Bendl)

Několik poznámek k některým zajímavým soubojům. V Uherském Hradišti lidovec Josef Bazala o třídu a na hlavu porazil kandidáta za koalici Trikolóry se Soukromníky a Nezávislými Ivo Valentu (výsledek byl zhruba 61 ku 39 procentům). Valentovi nepomohly ani peníze z hazardu, ani dezinformační servery, ani náklonnosti k Rusku a Číně. Prohrál. Dokonce mu nepomohla ani podpora nyní liberály oblíbeného šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Pěkné.

V Kladně zase vyhrála kandidátka Pirátů Adéla Šípová nad starým matadorem ODS, exministrem Petrem Bendlem. Tím Bendlem, který byl ministrem zemědělství ve vládě Petra Nečase a byl popisován jako osoba blízká Ivo Rittigovi (ač to sám usilovně popíral). Bendlova senátní kampaň probíhala mimo jiné v regionálních novinách Kladenské listy, kde tento zasloužilý odeesák oznámil, že Piráti a Adéla Šípová "chtějí pomáhat přistěhovalcům a integrovat nepřizpůsobivé". Stačilo mu to na 33 procent, soupeřka dostala 67.

Uspěla i bývalá blízká spolupracovnice Václava Klause, jež však již před lety prozřela, odeesačka Miroslava Němcová (za ODS + STAN + TOP 09). Porazila Václava Hampla (za KDU + Z + PRAHA + SEN). Němcová je zajímavá tím, že si ji ODS pěstuje jako jakousi zálohu pro liberální voliče. Posílala ji kupříkladu na demonstrace Milionu chvilek pro demokracii, aby tam stranu reprezentovala (Fiala tam nevystupoval). Jinak však byla v ODS upozaděna. Asi aby se lidé, jako Vondra, Zahradil, Bendl či Kuba, nehněvali.

Vítězi voleb do třetiny Senátu se stali Starostové a nezávislí, za nimi ODS a třetí skončili lidovci. Samá opozice. Katastrofa postihla ČSSD (získali nula senátorů, neprošel ani Milan Štěch, neskutečné fiasko). Strana na kost vysátá Babišem se potácí k odpočinku na politickém cintorínu.

Přežije senátní Tchaj-wan?

Pozice (Babiš a ČSSD) plus Hrad (Mynář, Nejedlý a Zeman) bude teď sledovat, jak opozice naloží s postem předsedy Senátu. Tím se, jak je všeobecně známo, stal po zesnulém Jaroslavu Kuberovi (ODS) Miloš Vystrčil (opět ODS). Po volbách pravil: "Senát zůstane stabilní částí parlamentu, bude hájit základní práva a svobody, a to je důležité." Fajn. Předseda ODS Petr Fiala míní, že by Vystrčil mohl předsedou horní komory zůstat.

Jenomže šéf Senátu udělal chybu, po prvním kole zcela "nevystrčilovsky" (nahlíženo pohledem liberála, který ho cenil za cestu na Tchaj-wan a jeho odkazy na Václava Havla i za nečeskou odvahu přiznat, že byl za komunistů zbabělý a nechce to opakovat) podpořil kandidáta mimo jiné Trikolóry Ivo Valentu. Proti lidovci Bazalovi, tedy proti straně, s níž by snad ODS chtěla uzavřít koalici do voleb 2021.

Možná se to stalo i proto, že se opozice krátce před letošními volbami nedokázala dohodnout: budeme Miloše Vystrčila podporovat na šéfa Senátu, i když třeba v horní komoře posílíme. Nevystřídáme ho.

O co jde? Předseda Senátu Vystrčil se díky cestě na Tchaj-wan stal symbolem úspěšného odporu vůči zahraniční politice Zemana a Babiše (tedy vůči technokratické, bezideové obchodní diplomacii). Něco v horní komoře parlamentu začal a potřebuje to dokončit (viz třeba linka na výrobu roušek darovaná z Tchaj-wanu, jež stále není v Česku).

Právě to, že je z Vystrčila symbol, hraje zásadní roli. Pokud se teď opozice začne přetahovat, koho na post šéfa Senátu dosadí, je to přesně to, co si Zeman a Babiš přejí, co potřebují. Vystrčil získal obdiv nejen domácích liberálů, to by nakonec nebylo tak důležité, ale i obdiv a podporu zahraničí. Česku se něco takového roky nepovedlo.

Volby do Senátu pro liberální demokraty skončily velmi optimisticky, k Rusku a Číně se nesuneme. Toto opoziční vítězství a Waterloo Babiše i Hamáčka však může značně oslabit, pokud opozice potěší Hrad nezvolením Vystrčila za předsedu horní komory. A to píšu s plným vědomím toho, že udělal chybu, když podpořil polovičního majitele Parlamentních listů proti lidovci Bazalovi.

Vyostřený souboj o Senát: Neříkejte mi, kde mám kandidovat, vytkla Němcová Hamplovi (video z 6. října)

Neříkejte, že když mě dostanete ze Senátu, posílíte antizemanovskou frontu. Já jsem prosadil proti prezidentovi silná usnesení, tvrdí Václav Hampl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy