Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 10. 2020 7:30

Nahatá ODS. Vystrčil podpořil do Senátu Trikolóru, Valentu, groše proti hodnotám

Jak mají lidovci věřit koalici s ODS, když její nejviditelnější a momentálně nejúspěšnější politik podpořil kandidáta Trikolóry? A nepodpořil lidovce Josefa Bazalu, který rozhodně není špatnou volbou?
Tak tuhle partu teď podporuje předseda Senátu Miloš Vystrčil. To by se Havel divil... (Ivo Valenta vpravo dole.)
Tak tuhle partu teď podporuje předseda Senátu Miloš Vystrčil. To by se Havel divil... (Ivo Valenta vpravo dole.) | Foto: Aktuálně.cz

V pátek a sobotu pokračují volby do třetiny Senátu. V obvodu Uherské Hradiště postoupil stávající senátor Ivo Valenta (za koalici Trikolóry se Soukromníky a Nezávislými) a starosta Starého Města Josef Bazala (KDU-ČSL). Výsledek prvního kola byl těsný, Valenta získal 31,23 procenta hlasů, Bazala 30,94 procenta. Třetí skončil kandidát ODS Petr Sládek s 23,21 procenta hlasů a jistou roli může hrát i to, koho odeeska podpoří.

Už se stalo, Valentu, který je spoluzakladatelem holdingu Synot, disponuje tedy penězi z hazardu, a je spoluvlastníkem firmy Our Media, jež provozuje internetový portál Parlamentní listy, voličům doporučil předseda Senátu a nová "tchajwanská" hvězda ODS Miloš Vystrčil.

Oceňuje u něj "zejména jeho trvalou podporu drobných živnostníků a podnikatelů, udělal pro ně v Senátu veliký kus práce". Vystrčil věří, že Valenta získá dostatek hlasů, aby s ním ODS mohla "v Senátu spolupracovat i nadále".

Svoji podporu se obdivovatel Václava Havla pokusil vysvětlit i na Twitteru: "Ivo Valenta vstupem do senátorského klubu ODS před dvěma roky umožnil následně pro Jaroslava Kuberu vyjednat pozici předsedy Senátu. Nyní by pro mě mohlo být výhodné hodit ho přes palubu, ale to není a nikdy nebyl můj styl." Dodejme ještě, že Valenta ODS v minulosti podporoval i finančně - v roce 2018 jí věnoval dva miliony korun.

V poslední době by člověk na pravici jen těžko hledal větší protiklady, než jsou Vystrčil a Valenta. Šéf Senátu se proslavil nejen u nás, ale i ve světě, cestou na Tchaj-wan. Postavil se komunistické Číně i domácímu, českému odporu, vypadal jako politik, který se vrací k listopadu 1989, připomínal odkaz Václava Havla, o němž často veřejně mluvil.

Parlamentní listy dávají velký prostor dezinformacím, lidé jsou unavení demokracií a svobodou, chtějí nové vzrušení a akční show. | Video: dvtv

Senátor Valenta je typ politika-podnikatele, živí ho hazard, stojí na opačné straně než Vystrčil ve vztahu k Číně a Rusku, rozumí si dobře s Trikolórou, s Václavem Klausem seniorem i juniorem a jím zčásti vlastněné Parlamentní listy dávají velký prostor dezinformacím.

Vystrčil o Valentovi řekl: "Všechny výhrady vůči němu chápu, rozumím námitkám, ale na druhou stranu není možné říkat: Když tě potřebujeme, tak bezva, a když tě nepotřebujeme, tak nás nezajímáš. Takto by to být nemělo a já takový nejsem. Bylo by pro mě daleko jednodušší chovat se jiným způsobem, ale já to nedělám." - Další pokus o vysvětlení podpory.

Jako by v tom byla obsažena podstata ODS. A pikantní je, že tu podstatu odhaluje právě Vystrčil, tedy politik, o kterém si má leckdo chuť myslet, že do odeesky vlastně ani nepatří. Patří. - Valenta je typ politika, který v podstatě kopíruje jednání a taktiku Andreje Babiše a Miloše Zemana. ODS se však hodil k tomu, aby získala post druhého nejvyššího ústavního činitele. Hodily se jí samozřejmě i jeho peníze.

Mlčeti zlato

Vystrčil je známý jako poctivec, alespoň tak působí a vystupuje. Zřejmě tedy myslí poctivě a doopravdy větu: "Bylo by pro mě daleko jednodušší chovat se jiným způsobem, ale já to nedělám." Prostě spadl do pasti vlastní strany.

V čem ta past spočívá? V podstatě ve schopnosti nemít zásady. Proto v ní mohou vedle sebe působit lidé jako Petr Fiala, Miloš Vystrčil a Zbyněk Stanjura, ale taky Jan Zahradil, Martin Kuba, Petr Bendl a další. Není to široce rozkročená partaj, je to seskupení bez společných zásad. (Jedinou zásadou je Antibabiš a úspěch, vůle k moci.)

Odeesce najednou nevadí ani Parlamentní listy, které Valentu natvrdo podporují. V úterý tam třeba vyšel text: Senátor Valenta žádá vrácení našich korunovačních klenotů z Rakouska. U Babiše jim ovšem zneužívání médií vadí a napadají ho kvůli tomu. Je to absurdní podívaná a Vystrčil v tom lítá jak nudle v bandě.

Chtěl by se asi zachovat slušně, přijali jsme tvoji podporu, tak tě nenecháme ve štychu. Jenomže Valenta není ve štychu, pokud nebude zvolen, nic se mu nestane, rozhodně nebude trpět. Samozřejmě od něj ODS neměla brát ani peníze, ani podporu. Ale je to ODS. Mimochodem Valenta sponzoruje i Trikolóru…

V červnu v ČT Vystrčil řekl v souvislosti s cestou na Tchaj-wan předsedovi sněmovny Radkovi Vondráčkovi (ANO) toto: "Hodnoty, které nejsou hmotné, a to vám, bohužel, vůbec, ale vůbec nedochází. A jestli se v tomto směru nedokážeme vrátit k tomu, co prosazoval Václav Havel - tedy že jsme zemí, která si uvědomuje, jak je těžké dosáhnout svobody, jak je těžké být suverénní, nežít pod někým, aby nám něco přikazoval, a nebudeme to schopni dávat dál -, tak skončíme. A vám to vůbec nedochází, je vám to jedno a počítáte nějaké groše, které v důsledku nebudou znamenat nic jiného, než že na tom všichni zásadním způsobem proděláme."

Ve Vystrčilově podpoře senátora Valenty ovšem "groše" (a vůle k moci) hrály jistě nemalou roli, zatímco "hodnoty, které nejsou hmotné" zůstaly zcela zapomenuty. Momentálně se nehodily, překážely. Přitom se nabízela možnost obyčejně mlčet, nikoho nepodpořit. Ideální varianta. (Jenomže Valenta zřejmě přišel a připomněl, že odeesce pomohl…)

Nejde jen o Senát, jestli v něm bude Valenta sedět dál. Vzpomeňme na tu symbolickou fotografii po krajských volbách, na níž si Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, připíjejí pivem na další spolupráci. Tato trojice chce vytvořit koalici do sněmovních voleb. Jak ale mají lidovci věřit Fialově partaji, když její nejviditelnější a momentálně nejúspěšnější politik podpořil kandidáta Trikolóry? A nepodpořil lidovce Josefa Bazalu, který rozhodně není špatnou volbou?

Nebo snad fialovci ještě otočí a udělají "zahradilovskou" koalici s Trikolórou, Soukromníky a Nezávislými? Ivo Valentu by pak mohli udělat ministrem hazardního průmyslu. A Vystrčila vládním správcem Havlova odkazu.

Senátor Valenta: Fotbalová korupce? Chlap musí mít škraloup (video ze 12. března 2015)

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy