Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 2. 2017 8:00

Babiš už nemá Agrofert. Jeho soci uvízli v pasti. Pokud hloupost nadnáší, levitují dnem i nocí

Obraz chtivého oligarchy měl zůstat voličům před očima, Agrofert mu měl být ponechán. Politici mohli poukazovat na jeho střet zájmů jako Brno.
Kalousek loni v září: "Udělali jsme významný krok na obranu demokracie a proti oligarchizaci." Babiš zákon označil za „frašku" a v pátek názorně předvedl, proč je to fraška.
Kalousek loni v září: "Udělali jsme významný krok na obranu demokracie a proti oligarchizaci." Babiš zákon označil za „frašku" a v pátek názorně předvedl, proč je to fraška. | Foto: DVTV

V pátek bylo dokonáno velké vítězství všech sněmovních stran nad ministrem financí a dnes nejsilnějším českým politikem Andrejem Babišem (ANO). Oligarcha pod tlakem nového zákona (přezdívaného přiléhavě lex Babiš) vložil své společnosti Agrofert a SynBiol do dvou svěřenských fondů. Týká se to též mediálního domu Mafra.

Od pátku obří Babišův majetek spravují předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša, Babišova partnerka Monika a dva právníci – právník Agrofertu Alexej Bílek a Babišův klíčový právník Václav Knotek. Předseda ANO počítá s tím, že v budoucnu svůj majetek převezme zpět.

Sám změnu popsal takto: „Moje role se nyní omezí pouze na pozici takzvaného obmyšleného, kterému bude majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestanu být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů bylo zrušeno.“

Z pohledu práva nemá od nynějška s Agrofertem a SynBiolem nic společného. „Jsem upřímně velmi zvědavý, do jaké míry budou novináři a konkurenční politici tuto skutečnost v dalších dnech, týdnech a měsících respektovat,“ pravil uštěpačně.

Důležité upozornění: ve svěřenském fondu s majetkem disponuje správce, ačkoliv není jeho vlastníkem (je mu však svěřen). Prospěch z fondu má pak takzvaný obmyšlený. Může jím být kdokoliv a určuje ho zakladatel. V případě dvou zmíněných fondů je tou osobou ministr financí Babiš.

Nevymyslel lex Babiš sám Babiš?

Doufám, že je dostatečně zřejmé, co se v pátek stalo: Babiš přestal vlastnit Agrofert a SynBiol, nikdo mu to už nemůže předhazovat, je tak trochu „jako my“, ale zároveň figuruje jako „obmyšlený“, jemuž z fondů plyne prospěch. Navíc, jakmile skončí v politice, holding se mu vrátí. Jeho (bývalé) majetky mu spravují nejbližší lidé, předseda představenstva Agrofertu, životní partnerka a jeho vybraní právníci. Neplatí, že vlk se nažral a koza zůstal celá, vlk sežral kozu, ale té to ještě nedocvaklo.

Co se změnilo? Díky lex Babiš, díky neobyčejné bystrosti našich poslanců, už Babiš nerovná se Agrofert, je z něj docela obyčejný ministr financí, ale zároveň má tento obyč ministr financí stále stejný zájem, aby Agrofert a SynBiol vzkvétaly, vydělávaly, aby měly co největší zisky, aby dostávaly co nejvíc všech možných dotací a státních či polostátních zakázek.

Když firmy Agrofertu v Lesích ČR urvou značný díl tendrů, nikdo už nemůže ukázat prstem na Babiše, ačkoliv se nic podstatného nezměnilo. Geniální, ne? Kdyby se byla celá sněmovna nespojila proti oligarchovi, jeden by měl pocit, že lex Babiš vymyslel sám šéf státní kasy s pány Průšou, Bílkem a Knotkem. To za těch pár milionů, které vyplatil za převod, stálo, ne?

V polovině září, když tehdy sněmovnou lex Babiš projel jak obálka potrubní poštou, opozice a část vládních stran slavily, jak omezily Babišovu moc. Předseda TOP 09 Kalousek pravil: „Udělali jsme významný krok na obranu demokracie a proti oligarchizaci.“

Dnes význam toho kroku můžeme docenit: celý problém zamaskoval. Na začátku ledna, když se o zákonu hlasovalo znovu kvůli vetu Babišova podporovatele a fandy Miloše Zemana, tehdejší majitel Agrofertu zákon označil za „frašku, která má za cíl dostat mě z politiky“. S fraškou se trefil, ale v politice ho naopak spíš drží, nevyhání.

Průzračně čisté, sorry jako

Existuje čisté řešení? Babiš by musel Agrofert a SynBiol prodat, zrušit vazby k nim. Nebo by si je nechal a neucházel se o dotace a státní či polostátní zakázky. Reálně by se od nich odřízl. Pak bychom mohli věřit, že na nich nemá zájem. Takhle ne. Jeho osobní interes se nezmenšil ani o milimetr. Dál je ministrem financí české vlády, tedy mužem s obrovským vlivem v zemi. O dopadu na jeho do fondů svěřené firmy nemůžeme vůbec pochybovat. A pokud se stane premiérem? Ještě hůř.

Naopak, teď i ti, kteří jim budou sypat dotace a zakázky, mohou s „čistým svědomím“ říkat: Jejda, co blázníte, tady přece není Babišovo! Je to čisté, průzračně čisté, sorry jako.

Nynější stav oligarchovi vyhovuje, i když se bude jako zlobit a doufat ve výhru ústavní stížnosti prezidenta. Nikoli však kvůli tomu, že by Agrofert přicházel o zisk. Jemu i jeho příteli Zemanovi půjde o další zesměšnění všech politických soků, jak oni říkají „od Kalouska po Sobotku“.

Jak se to mělo provést? Má smysl nějaké kdyby? Pokud ano, pak kdybychom měli důvěryhodné politiky, Babiš by byl tolik neuspěl. My je však nemáme. Nemáme ani moc chytré politiky, ti by do téhle pasti dobrovolně nevlezli. Mělo to být tak, že voliči nebyli tolik otráveni. A když už jsou tolik otráveni, neměli by být otravováni ještě víc a dál (viz třeba nedávná likvidace Šlachty a antimafiánské policie).

Obraz chtivého oligarchy se jim měl nechat před očima, Agrofert i SynBiol mu měly být ponechány a mělo se neustále poukazovat na ten zjevný, riskantní střet zájmů. Ten takto sice trvá, ale byl hloupě zakryt. Pokud opravdu hloupost nadnáší, mnoho našich politiků dnem i nocí pilně levituje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy