V pátek bylo dokonáno velké vítězství všech sněmovních stran nad ministrem financí a dnes nejsilnějším českým politikem Andrejem Babišem (ANO). Oligarcha pod tlakem nového zákona (přezdívaného přiléhavě lex Babiš) vložil své společnosti Agrofert a SynBiol do dvou svěřenských fondů. Týká se to též mediálního domu Mafra.
Od pátku obří Babišův majetek spravují předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša, Babišova partnerka Monika a dva právníci – právník Agrofertu Alexej Bílek a Babišův klíčový právník Václav Knotek. Předseda ANO počítá s tím, že v budoucnu svůj majetek převezme zpět.
Sám změnu popsal takto: „Moje role se nyní omezí pouze na pozici takzvaného obmyšleného, kterému bude majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestanu být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů bylo zrušeno.“
Z pohledu práva nemá od nynějška s Agrofertem a SynBiolem nic společného. „Jsem upřímně velmi zvědavý, do jaké míry budou novináři a konkurenční politici tuto skutečnost v dalších dnech, týdnech a měsících respektovat,“ pravil uštěpačně.
Důležité upozornění: ve svěřenském fondu s majetkem disponuje správce, ačkoliv není jeho vlastníkem (je mu však svěřen). Prospěch z fondu má pak takzvaný obmyšlený. Může jím být kdokoliv a určuje ho zakladatel. V případě dvou zmíněných fondů je tou osobou ministr financí Babiš.
Nevymyslel lex Babiš sám Babiš?
Doufám, že je dostatečně zřejmé, co se v pátek stalo: Babiš přestal vlastnit Agrofert a SynBiol, nikdo mu to už nemůže předhazovat, je tak trochu „jako my“, ale zároveň figuruje jako „obmyšlený“, jemuž z fondů plyne prospěch. Navíc, jakmile skončí v politice, holding se mu vrátí. Jeho (bývalé) majetky mu spravují nejbližší lidé, předseda představenstva Agrofertu, životní partnerka a jeho vybraní právníci. Neplatí, že vlk se nažral a koza zůstal celá, vlk sežral kozu, ale té to ještě nedocvaklo.
Co se změnilo? Díky lex Babiš, díky neobyčejné bystrosti našich poslanců, už Babiš nerovná se Agrofert, je z něj docela obyčejný ministr financí, ale zároveň má tento obyč ministr financí stále stejný zájem, aby Agrofert a SynBiol vzkvétaly, vydělávaly, aby měly co největší zisky, aby dostávaly co nejvíc všech možných dotací a státních či polostátních zakázek.
Když firmy Agrofertu v Lesích ČR urvou značný díl tendrů, nikdo už nemůže ukázat prstem na Babiše, ačkoliv se nic podstatného nezměnilo. Geniální, ne? Kdyby se byla celá sněmovna nespojila proti oligarchovi, jeden by měl pocit, že lex Babiš vymyslel sám šéf státní kasy s pány Průšou, Bílkem a Knotkem. To za těch pár milionů, které vyplatil za převod, stálo, ne?
V polovině září, když tehdy sněmovnou lex Babiš projel jak obálka potrubní poštou, opozice a část vládních stran slavily, jak omezily Babišovu moc. Předseda TOP 09 Kalousek pravil: „Udělali jsme významný krok na obranu demokracie a proti oligarchizaci.“
Dnes význam toho kroku můžeme docenit: celý problém zamaskoval. Na začátku ledna, když se o zákonu hlasovalo znovu kvůli vetu Babišova podporovatele a fandy Miloše Zemana, tehdejší majitel Agrofertu zákon označil za „frašku, která má za cíl dostat mě z politiky“. S fraškou se trefil, ale v politice ho naopak spíš drží, nevyhání.
Průzračně čisté, sorry jako
Existuje čisté řešení? Babiš by musel Agrofert a SynBiol prodat, zrušit vazby k nim. Nebo by si je nechal a neucházel se o dotace a státní či polostátní zakázky. Reálně by se od nich odřízl. Pak bychom mohli věřit, že na nich nemá zájem. Takhle ne. Jeho osobní interes se nezmenšil ani o milimetr. Dál je ministrem financí české vlády, tedy mužem s obrovským vlivem v zemi. O dopadu na jeho do fondů svěřené firmy nemůžeme vůbec pochybovat. A pokud se stane premiérem? Ještě hůř.
Naopak, teď i ti, kteří jim budou sypat dotace a zakázky, mohou s „čistým svědomím“ říkat: Jejda, co blázníte, tady přece není Babišovo! Je to čisté, průzračně čisté, sorry jako.
Nynější stav oligarchovi vyhovuje, i když se bude jako zlobit a doufat ve výhru ústavní stížnosti prezidenta. Nikoli však kvůli tomu, že by Agrofert přicházel o zisk. Jemu i jeho příteli Zemanovi půjde o další zesměšnění všech politických soků, jak oni říkají „od Kalouska po Sobotku“.
Jak se to mělo provést? Má smysl nějaké kdyby? Pokud ano, pak kdybychom měli důvěryhodné politiky, Babiš by byl tolik neuspěl. My je však nemáme. Nemáme ani moc chytré politiky, ti by do téhle pasti dobrovolně nevlezli. Mělo to být tak, že voliči nebyli tolik otráveni. A když už jsou tolik otráveni, neměli by být otravováni ještě víc a dál (viz třeba nedávná likvidace Šlachty a antimafiánské policie).
Obraz chtivého oligarchy se jim měl nechat před očima, Agrofert i SynBiol mu měly být ponechány a mělo se neustále poukazovat na ten zjevný, riskantní střet zájmů. Ten takto sice trvá, ale byl hloupě zakryt. Pokud opravdu hloupost nadnáší, mnoho našich politiků dnem i nocí pilně levituje.