Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 1. 2019 20:05

Babišova vládní čtvrť je pražská odbočka kanálu Dunaj-Odra-Labe

Co si o proměně svého města myslí obyvatelé? Zatím se jich nikdo neptal. Jsou tam "synergie" a "návratnost" a když to říká Babiš, tak to bude super a to vám musí stačit.
Babiš a Hřib na snímku z prosince 2018.
Babiš a Hřib na snímku z prosince 2018. | Foto: ČTK

Ve čtvrtek poprvé oficiálně jednali Andrej Babiš a Zdeněk Hřib, primátor post-profícké krnáčovské éry. Respektive, jednaly vládní a magistrátní delegace. Ze summitu vzešla mimo jiné tato zpráva: Babiš to se stavbou nové vládní čtvrti v Letňanech na severním předměstí metropole zřejmě myslí vážně.

"Synergie jsou tam obrovské, návratnost je tam obrovská," citovala premiéra agentura ČTK. Magistrát je proti.

Neuvěřitelný je v první řadě Babišův přístup k celé záležitosti. Nové úřednické město zatím nikdo neviděl, žádný návrh, žádná podrobná studie, natož urbanistická soutěž, taková nebo maková architektura. Prostě jsou tam "synergie" a "návratnost" a když to říká Babiš, tak to bude super a to vám musí stačit, obyvatelé hlavního města, zaměstnanci, návštěvníci. Prostě to postavíme. Nové město ve městě. V Letňanech.

Záměr, který by, kdyby se uskutečnil, ovlivnil život statisíců lidí a tvář metropole, je prezentován, jako by šlo o to, jestli na vládě vyměnit červený běhoun za modrý. Babiš to chce, a až bude mít Hřib číslo na jeho mobil, bude hotovo. Přímo a hned.

V tom případě je potřeba připomenout, že ve vládní čtvrti by neúřadovali úředníci ministerstev vlády Andreje Babiše, a dost možná ani ministerstev spravovaných politiky hnutí ANO. Někdy po roce 2030… To je další důvod, aby Babiš, pokud to myslí zodpovědně, netlačil na pilu, ale usiloval o dialog a konsensus, tedy o něco, co se příčí jeho politickému a podnikatelskému naturelu.

To by znamenalo vyvinout asi tak stokrát větší úsilí než doteď. Nejen v dialogu a hledání konsensu s Prahou a veřejností, ale i s jinými partajemi. Kdyby se přece jen mělo stavět, musí být s vládní čtvrtí srozuměná co největší část "politického spektra". Jeho budoucí obyvatelé. Musel by to být projekt stát-Praha, ne projekt Babiš-o čem sním.  

Prosadit vládní čtvrť skrze politickou výměnu pozemků v Letňanech (které patří městu) za nějaké budovy (které patří státu, a magistrát by je potřeboval jako své sídlo)? Zlé. To by byl kšeft, ale co si o proměně svého města myslí obyvatelé? Zatím se jich nikdo na vládní čtvrť ani stěhování úřadů neptal, nebavil se s nimi.

Pak je tu věcná stránka, tedy jestli životu v Praze takový projekt - a třeba na úkor jiných - prospěje; pravděpodobně nikoli. Babiš zatím žádný katalog výhod - komplikované operace s mnoha různými důsledky - nepředstavil. Přesvědčivěji zní námitky primátora, který mluví o "úřednickém ghettu" a zastává správnou strategii "města krátkých vzdáleností", s níž je vládní čtvrť na předměstí pochopitelně v rozporu.

Podle ředitelky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových by v Letňanech mohla sídlit například ministerstva financí, pro místní rozvoj, dopravy nebo částečně resort kultury. Jistě. Všechno jsou to zatím hyperlukrativní adresy v centru města, historické reprezentativní budovy a paláce. Šup do Letňan, a domy po ministerstvech máme k dispozici. Synergie jako víno. Těžiště administrativy, spousta institucí včetně vlády, samozřejmě zůstane tam, kde je, bude se jezdit sem a tam.

Zemanův kanál Dunaj-Odra-Labe, utopický, neekologický a extrémně drahý projet dostal své pražské rameno: vládní čtvrť v Letňanech.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy