Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
28. 5. 2015 15:30

Babišův zákon děravého potrubí: Daně se vyberou, nebo zvýší

Krása je v jednoduchosti, říká se. Ale nepřehání to nejpopulárnější a nejbohatší politik už? Není možné, že král je tak trochu nahý?
Už půldruhého roku vede žebříček popularity.
Už půldruhého roku vede žebříček popularity. | Foto: DVTV

Buď zatočíme s daňovými úniky, nebo musíme zvýšit daně. Tuto podivuhodnou slovní úlohu formuloval Andrej Babiš ve středu při setkání s podnikateli v gastronomii, když vysvětloval hluboký význam zavedení elektronické evidence tržeb, podle něj kladiva na neplatiče.

"Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování… Pokud se to vše (opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude než navyšovat daně," pravil ministr financí.

Hm. Když se nepodaří vybrat na daních dost peněz, vyřeší se to tak, že se daně zvýší. Člověk u toho skoro vidí královského výběrčího, an obklopen zbrojnoši na koních ždíme prostý lid. Ale nežijeme v pohádce a nevolnictví bylo zrušeno, a proto to jako princip fungovat nebude. Čím vyšší daně, tím ochotněji placené, lépe vybrané? To bychom byli unikátem.

Lafferova křivka.
Lafferova křivka. | Foto: Aktuálně.cz

V matematické ekonomii záležitost popisuje takzvaná Lafferova křivka. Daně má z pohledu státu smysl zvyšovat jen do Lafferova bodu, pak už jsou tak vysoké, že daňové výnosy naopak klesají – poplatníci se ubrání, legálními či nelegálními způsoby.

Když je v potrubí díra, dá se na to reagovat tím, že se do roury začne pumpovat víc vody, a na konci pořád jakž takž něco poteče. Ale větší tlak vody může naopak závadu zhoršit, prasklina se rozšíří. S daňovými úniky a daňovým zatížením je to podobné. Opravovat to první tím druhým se sice podle ekonomických zkušeností dá – ale to by Babiš musel otáčet přívod vody opačným směrem, tedy ubrat a naopak daně snížit. A tak jako tak, bez ohledu na sazby, je hlavní opravit poruchu, utěsnit otvor.

Tohle jistě nejsou žádné objevy na Nobelovu cenu a je jisté, že Andrej Babiš o Lafferově křivce ví a že počítá s tím, že v daních hraje klíčovou roli lidský faktor, chování poplatníků, a že výběr daní není úplně totéž co početní příklad. Nebo snad ne…?

Foto: Petr Vyoral

Někdy se totiž zdá, jako by proslulé slovo „prostě“ čím dál tím víc prosakovalo z plakátů do reality. Nebo jinak: přibývá případů, kdy nevyslovené „prostě“ prostě neúčinkuje, nenachází pochopení, míjí se s publikem. Nevybereme dost na daních – prostě je zvedneme. Bazén u Thermalu – prostě ho prodáme, zbouráme. Atd.

Sice to v médiích tvrdili jen starostové za ODS, ale nepřekvapilo by, kdyby i ostatní na sněmu Svazu měst a obcí minulý týden nevěřícně zamrkali, když jim Babiš oznámil, že peněz mají (prostě) dost a že on si celý život vystačil s tím, že jedna a jedna jsou dvě. Což byla prý podstata celé odborné diskuse.

Krása je v jednoduchosti, říká se. Ale nepřehání to nejpopulárnější a nejbohatší politik už? Není možné, že král je tak trochu nahý?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy