Praha - Prezident Václav Klaus vetoval zákon umožňující vyplácení takzvaného šrotovného. Má stát v době celosvětových ekonomických potíží takto podporovat výrobce vozů? Texty o tématu publikovali někteří z blogerů Aktuálně.cz. Pod jednotlivými blogy se můžete zapojit do diskusí čtenářů.
Ekonom Pavel Kohout ve svém blogu s Klausem souhlasí.
"Šrotovné je evergreenem lobbistů a populisticky laděných politiků - což jsou v Evropě téměř všichni. Proto je šrotovné tak rozšířené. Neexistuje ovšem ani jeden ekonomický argument v jeho prospěch. Když sousední Německo udělá chybu, nemusíme ji nutně ze solidarity opakovat," napsal.
Pavel Kohout: Ještě ke šrotovnému |
Politický komentátor Jiří Pehe naopak nesouhlasí. Podle něj Klaus zastavil opatření, na kterém se po složitých jednáních dohodli zástupci levice a pravice.
"O ekonomické racionalitě celého balíku opatření si můžeme myslet své, ale v politické oblasti se odehrálo cosi v českých poměrech výjimečného: politici napravo i nalevo od politického středu byli schopni najít společnou řeč," napsal Pehe.
Jiří Pehe: Veto šrotovného - aneb proč naše politika nefunguje |
Aleš Michl, ekonom Raiffeisenbank, je přesvědčen, že podobná opatření jako šrotovné jsou kontraproduktivní a jen způsobují chaos v očekávání.
"Nositelé Nobelovy ceny Kydland a Prescott popsali teorii časové konzistence politiky. Poukázali na to, že firmy a domácnosti mohou správně formulovat svá očekávání pouze v závislosti na srozumitelné a dlouhodobé politice státu, postavené na jasných pravidlech. A my ta naše pravidla - daňové sazby, odpočty, dotace... pořád měníme, z roku na rok. Jak si zrovna někdo vylobbuje nebo jak se blíží volby," píše Michl.
Aleš Michl: České šrotovné patří do šrotu! |
Ředitel vnějších vztahů ve společnosti Škoda Auto a bloger Aktuálně.cz Radek Špicar tvrdí, že tzv. šrotovné je účinným nástrojem, který by napomohl k překlenutí ekonomické recese.
„Tato takzvaná "šrotovací prémie" již byla v minulosti s úspěchem použita v mnoha členských státech EU. Osvědčila se, a proto po ní vzhledem k současné krizi okamžitě sáhla řada vlád. V tuto chvíli ji poskytují nebo zavádějí Německo, Francie, Itálie, Španělsko a mnohé další. Na tomto opatření se státy neshodly náhodou. Jako jedno z mála přináší výsledky okamžitě, náklady se státu částečně vrátí a navíc má přínos i v oblasti ekologie a bezpečnosti dopravy," tvrdí Radek Špicar.
Radek Špicar: Šrotovací prémie jako účinná součást vládního protikrizového balíčku |
O efektivitě tzv. šrotovného polemizuje s Radkem Špicarem čtenář blogů Aktuálně.cz Milan Hanyš.
„Z hlediska makroekonomického… nepřináší šrotovné nic dobrého. Deformuje trh, podporuje růst jednoho odvětví na úkor jiných a usměrňuje poptávku a útraty spotřebitelů, kteří by bez této pobídky investovali peníze jiným způsobem a do jiného odvětví," stojí v textu, který redakce Aktuálně.cz uveřejnila v tzv. Blogu čtenáře.
Čtenářův blog: O nemorálnosti šrotovného a trochu o krizi vůbec |
Šrotovné naopak prosazuje bývalý ministr financí, sociální demokrat Bohuslav Sobotka. Podle jeho názoru je naopak sporný krok bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který prosadil změnu, díky které mohou podnikatelé kupovat auta bez DPH.
„Vláda Mirka Topolánka prý bojuje proti krizi a snaží se zabránit jejím dopadům na obyčejné lidi. Dosud musel drobný živnostník za osobní vůz Lamborghini zaplatit šest milionů korun. Miroslav Kalousek pochopil, že se jedná o prostředek nezbytný k podnikání a včera prosadil ve sněmovně změnu, díky níž přijde Lamborghini podnikatele, plátce DPH, jen na necelých pět milionů korun," píše Sobotka.
Bohuslav Sobotka Kalouskovo nové Lamborghini |
Podobně vidí spor "šrotovné versus odpočet DPH" i jeho stranický kolega, ekonom Jiří Havel.
"Srovnání obou variant ukazuje, že šrotovné je proti prosazenému odpočtu DPH asi pětkrát levnější variantou, která zjevně umožňuje zaměstnat stovky lidí navíc. Chápu, že logika je pro hospodářská opatření zbytečná. Bojovat proti krizi zlevněním českých mercedesů je jistě originální. Dovolte mi aspoň vyjádřit drobné politování…," napsal Havel
Jiří Havel: Auta a daňový populismus |
S nadsázkou a humorem sobě vlastním se nad dalšími možnostmi šrotovného zamýšlel už na Apríla i primář Karel Nešpor.
"Česká republika se rozhodla přistoupit k otázce šrotovného po svém. Za jakoukoliv láhev obsahující alkohol dostanete od 1.4.2009 do 31.12.2009 láhev minerální vody. Nezvyklé rozhodnutí vysvětlil mluvčí české vlády Lech Jaktojenříci: „Jde nám o to, aby občané nebyli na šrot," píše Nešpor.
Karel Nešpor: Šrotovné a Apríl |
Projděte si texty dalších blogerů Aktuálně.cz, kteří píší o finanční krizi. Zapojit se můžete do diskusí čtenářů:
Ekonom Aleš Michl | |
Člen týmu NERV Tomáš Sedláček |