V pondělí před soudem vypovídala Radka Nečasová, bývalá manželka bývalého premiéra. Pozornost byla až dosud upřena na dvojici Petr Nečas - Jana Nečasová, dříve Nagyová, jeho bývalá ředitelka kabinetu. V celé kauze je však nejdůležitější, že byla porušena ústavní práva Radky Nečasové. Ta byla se vší pravděpodobností nezákonně sledována tajnou službou, ještě ke všemu vojenskou.
A ve středu, v utajení, bez veřejnosti vypovídal tři a půl hodiny expremiér Petr Nečas.
Celý soud, který projednává případné zneužití Vojenského zpravodajství, je ukázkou české politické a justiční bídy. Hroutí se konstrukce, kterou si obvinění (bývalí šéfové tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a někdejší šéf operativy Jan Pohůnek) vymysleli. Radka Nečasová nevěděla, že byla v říjnu 2012 sledována vojenskými špehy. Její manžel jí o žádném nebezpečí, ve kterém se údajně ocitla jeho rodina, neřekl.
Ono zjevně vymyšlené „ohrožení“ podle obviněných souviselo s prodloužením nájemní smlouvy na letadla Gripen pro českou armádu. Dušují se, že nešlo o žádné šmírování, nýbrž o ochranu. Žalobce Rostislav Bajger tvrdí opak: obžalované úkolovala Jana Nagyová; snažila se získat kompromitující informace, které by se hodily v rozvodovém řízení.
Škoda že vojenští špióni něco na bývalou ženu Petra Nečase při tom „chránění“ nevyšťourali; byla by opravdu veliká bžunda, kdyby pak byli předvoláni jako svědci v rozvodovém řízení a vykládali, jak se paní premiérová stává jehovistkou, což nesmírně ohrožuje smlouvu o pronájmu stíhaček.
Radka Nečasová o žádném ohrožení nevěděla (dokonce nevěděla ani o Janě Nagyové a jejím románku s Nečasem). To je klíčová okolnost. Kdyby totiž měla být rodina premiéra chráněna před „gripenisty“, případně jehovisty (i tato sekta měla být jedním z důvodů šmírování), pak by Radka Nečasová musela být s rizikem seznámena.
Tajné chránění má svoje pevné zásady. V daném případě je nelze provádět bez vědomí chráněného člověka, Radky Nečasové. S ní by museli ochránci vypracovat taktiku, museli by vědět, co plánuje, kam půjde, pojede, znát její rozvrh. Aby mohli dopředu eliminovat případné hrozby.
Zajímavé by bylo slyšet, jak konkrétně měly gripeny paní Nečasovou ohrožovat. Jestli ji chtěli Švédové unést a pak tlačit na premiéra. (Ten by to ale v době, kdy se chtěl rozvést, třeba uvítal...) Zní to tak absurdně, tak nesmyslně, tak dětsky pitomě, že se člověk stydí za nulovou fantazii zelených rozvědčíků. Zároveň musí místní občany děsit, že tohle páchá mocná tajná služba.
Premiérské příběhy lži
Sledujeme příběhy lži. Radka Nečasová vypověděla, že o poměru svého muže s Janou Nagyovou nic nevěděla: „Manžel mi do poslední chvíle tvrdil, že v tom nikdo třetí není. Zřejmě měl pocit, že náš vztah nefunguje.“ Dosvědčila také, že jí přišlo několik urážlivých esemesek. Autora (autorku) těchto zpráv Nečasova bývalá choť neznala.
Černá komedie ve středu pokračovala výpovědí Petra Nečase. Očekávalo se, že se pokusí svoji druhou ženu spasit, že se za ni obětuje a bude tvrdit: Sledování tehdejší manželky jsem nařídil já. (Tak totiž začali dlouho po začátku vyšetřování vypovídat obvinění.) Dodejme, že bez souhlasu vlády to ani premiér udělat nesmí. A ještě dodejme, že by ho tajná služba bez souhlasu vlády nesměla poslechnout.
Jenomže nakonec, údajně, vypověděl toto: "Žádné sledování tam neprobíhalo." Aktuálně.cz řekl: "Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní." Nečas nebere akci na sebe. Zřejmě mu poradili právníci. Kdyby řekl: Nechal jsem manželku sledovat, nařídil jsem to, přiznal by trestný čin. On však pouze říká: Moje žena sledována nebyla. (Rozuměj: hlídali ji, nesledovali.) K posunu tedy nedošlo.
Jiná absurdita procesu: soudkyně Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 opět rozhodla, že řízení bude probíhat neveřejně, veřejnost až do konce týdne vyloučí. Důvod? Plánované dotazy obhájců na možné utajované skutečnosti. Kromě Nečase má v úterý vypovídat jeden vojenský špión a ve čtvrtek exministr obrany Picek.
Pro uzavření soudu není důvod. Sledování bylo nezákonné, nemůže být utajováno. Proč tajit výpověď Nečase? Co je veřejnějšího než premiér? A on tehdy premiérem byl. Vláda žádné sledování jeho ženy neodsouhlasila, tedy bylo nezákonné. Výpověď expremiéra nemůže být v této věci tajná. Připomínám: tajení netajných věcí zákon zakazuje.
Soudní řízení má být veřejné. Obžalována je vojenská tajná služba (dva její bývalí ředitelé). Soudkyně, zdá se, nechápe podstatu souzení, smysl zásady, že řízení je z principu veřejné. Vysmívá se nám. Uzavřít by mohla jednání jen tehdy, kdyby někdo ze svědků či obviněných chtěl začít popisovat metody tajné služby. Nebo mluvit o nějaké její tajné akci. Ale znovu: sledovat Radku Nečasovou bylo nezákonné, nikoli tajné.
Celá absurdita neveřejného soudu se projevila po výpovědi Nečase. Veřejnost ji neslyšela. On tvrdí jak Hus, že mluvil "pravdu, nic než pravdu". Stálo by za to vidět přepis jeho výpovědi. Vsaďte se, že byste v ní nenašli jedinou trajnou věc. Ale takhle si Nečas může říkat, co se mu zlíbí. A žalobce taky. My jsme ze hry. Absurdní. Jako by o nás nešlo.
Trapné, že takto jedná soudkyně. Mimochodem ta samá, která už jednou případ „zázračně, bleskově vyřešila“. V prvním kole totiž zastavila stíhání Jana Pohůnka. Kovandu s Páleníkem předala k posouzení ministerstvu obrany! Nečasová-Nagyová od ní dostala trestním příkazem roční podmínku. Vyšší instance takové rozhřešení Heleny Králové smetla.
Celé je to napůl směšné, napůl nechutné. Že se Nečas zabouchl do Nagyové, to se stává. Ale celá ta hra okolo, zneužití vojenské tajné služby, to je Balkán. Česká soda.