Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 10. 2015 12:25

Zeman nakazil Česko. OSN nás tvrdě kritizuje za xenofobii a zlé nakládání s běženci

OSN přesně vystihlo českou "repelentní" taktiku: odpudit uprchlíky předem. Prezident Zeman je v tom mistr.
Podle Zemana u nás budou uprchlíci "mít právo šaría". Kde by ho vzali? Říká, co lidé chtějí slyšet.
Podle Zemana u nás budou uprchlíci "mít právo šaría". Kde by ho vzali? Říká, co lidé chtějí slyšet. | Foto: ČTK

Zajd Raad Husajn, vysoký komisař OSN pro lidská práva, ve čtvrtek obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, především dětí. Nic na tom nezmění, že velká část obyvatel nic takového nechce a na uprchlíky hledí se soucitem. Zvenčí to vypadá, že česká hlava státu nakazila celou zemi.

Zeman nakazil Česko. Zajd Raad Husajn je znepokojen "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta. My víme, že nejde jen o Hrad. Nulovou empatii a naopak vysokou antipatii vůči uprchlíkům dává u nás najevo kdekdo, ministrem vnitra Milanem Chovancem počínaje a Martinem Konvičkou konče.

Vysoký komisař sdělil: "Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky, aby vstoupili do země nebo aby v ní zůstávali." - Je to výstižný popis české migrační politiky během migrační vlny.

Postup vlády, chování k utečencům, kritizují organizace jako Člověk v tísni, ale poslední dobou rovněž česká ombudsmanka Anna Šabatová. Ta poukazuje také na nedůstojné zacházení s dětmi uprchlíků.

Čeští politici až na výjimky s OSN nesouhlasí. V čele "uražených", jak jinak, stojí Miloš Zeman, který proslul absurdní větou adresovaným uprchlíkům: "Nikdo vás sem nezval". Jako by člověk utíkal před válkou a pronásledováním, protože ho "někdo zval". Dalo by se říci, že Zeman konečně překonal svou prezidentskou marginalitu, "světově vynikl". Stal se příkladem xenofobie.

Na konci září vystoupil na půdě OSN, jež ho nyní tvrdě a právem kritizuje. Volal po společném postupu mezinárodního společenství proti Islámskému státu: "Navrhuji koordinovanou akci pod záštitou Rady bezpečnosti OSN." Teď vidíme, proč Zeman nemohl uspět, ani kdyby měl jeho projekt hlavu a patu. Vidíme, jak je v OSN vnímán.

Připomeňme, že i generální tajemník OSN Pan Ki-mun byl uprchlík. Zná to na vlastní kůži. Na Slovensku nedávno vyprávěl, jak sám coby šestiletý kluk během korejské války prchal s rodiči z domova: "Bolely mě nohy, byl jsem hladový. Tehdy přišla OSN a poskytla nám pomoc." Ne, u takových lidí xenofob Zeman pochopení nenajde.

OSN prý útočí na svobodu slova. Směšné

Reakce Hradu na kritiku OSN? Mluvčí Jiří Ovčáček sdělil toto: "Jedním z nejdůležitějších výdobytků listopadových událostí v roce 1989 je podle mého názoru svoboda slova a svoboda názorů. Taková prohlášení jsou proti tomuto duchu. Slovní útok na prezidenta republiky není první, a je tedy zcela zřejmé, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize."

A ještě: "Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. Na svých názorech setrvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit. Česká republika lidská práva dodržuje, dodržuje zákony. Kaceřovat takovým způsobem suverénní zemi je zcela nemístné."

OSN jde podle Hradu proti svobodě slova. Skutečně? Není náhodou vyvolávání nenávisti ze svobody slova vyňato? Trestní zákoník, paragraf 365 říká: "Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta." Svoboda slova není bezbřehá.

Jak se Zeman vyjadřuje? "Uprchlíci budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce." Jednoznačné štvaní proti běžencům. U nás právo šaría neplatí, takže ho muslimové nemohou "mít", ženy nemohou "být kamenovány" atd. Zeman to ale říká jen proto, aby proti uprchlíkům lidi poštval.

Možná by si český prezident měl přečíst Všeobecnou deklaraci lidských práv, věty jako: "Každý má všechna práva a všechny svobody, bez jakéhokoli rozlišování, zejména podle rasy, barvy, pohlaví, jazyka, náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo sociálního původu, majetku, rodu nebo jiného postavení."

"Každý má právo na život, svobodu a osobní bezpečnost." Každý má "právo vyhledat si před pronásledováním útočiště v jiných zemích a požívat tam azylu". A: "Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství."

Zeman si však vybírá svoji představu o svobodě projevu. Útočí na druhé, ponižuje je, vyvolává nesnášenlivost. Smutné. A ještě smutnější, že se ho většina politiků bojí, couvají před ním, nedokážou ho zarazit.

V oblasti uprchlické navíc nejeden potichu se Zemanem souhlasí. Jeho xenofobie jim vyhovuje. Že má OSN pravdu, to uznal europoslanec Pavel Telička a nemnozí další. Český problém zjevně leží hlouběji.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 18 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy