Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 10. 2015 12:25

Zeman nakazil Česko. OSN nás tvrdě kritizuje za xenofobii a zlé nakládání s běženci

OSN přesně vystihlo českou "repelentní" taktiku: odpudit uprchlíky předem. Prezident Zeman je v tom mistr.
Podle Zemana u nás budou uprchlíci "mít právo šaría". Kde by ho vzali? Říká, co lidé chtějí slyšet.
Podle Zemana u nás budou uprchlíci "mít právo šaría". Kde by ho vzali? Říká, co lidé chtějí slyšet. | Foto: ČTK

Zajd Raad Husajn, vysoký komisař OSN pro lidská práva, ve čtvrtek obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků, především dětí. Nic na tom nezmění, že velká část obyvatel nic takového nechce a na uprchlíky hledí se soucitem. Zvenčí to vypadá, že česká hlava státu nakazila celou zemi.

Zeman nakazil Česko. Zajd Raad Husajn je znepokojen "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta. My víme, že nejde jen o Hrad. Nulovou empatii a naopak vysokou antipatii vůči uprchlíkům dává u nás najevo kdekdo, ministrem vnitra Milanem Chovancem počínaje a Martinem Konvičkou konče.

Vysoký komisař sdělil: "Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky, aby vstoupili do země nebo aby v ní zůstávali." - Je to výstižný popis české migrační politiky během migrační vlny.

Postup vlády, chování k utečencům, kritizují organizace jako Člověk v tísni, ale poslední dobou rovněž česká ombudsmanka Anna Šabatová. Ta poukazuje také na nedůstojné zacházení s dětmi uprchlíků.

Čeští politici až na výjimky s OSN nesouhlasí. V čele "uražených", jak jinak, stojí Miloš Zeman, který proslul absurdní větou adresovaným uprchlíkům: "Nikdo vás sem nezval". Jako by člověk utíkal před válkou a pronásledováním, protože ho "někdo zval". Dalo by se říci, že Zeman konečně překonal svou prezidentskou marginalitu, "světově vynikl". Stal se příkladem xenofobie.

Na konci září vystoupil na půdě OSN, jež ho nyní tvrdě a právem kritizuje. Volal po společném postupu mezinárodního společenství proti Islámskému státu: "Navrhuji koordinovanou akci pod záštitou Rady bezpečnosti OSN." Teď vidíme, proč Zeman nemohl uspět, ani kdyby měl jeho projekt hlavu a patu. Vidíme, jak je v OSN vnímán.

Připomeňme, že i generální tajemník OSN Pan Ki-mun byl uprchlík. Zná to na vlastní kůži. Na Slovensku nedávno vyprávěl, jak sám coby šestiletý kluk během korejské války prchal s rodiči z domova: "Bolely mě nohy, byl jsem hladový. Tehdy přišla OSN a poskytla nám pomoc." Ne, u takových lidí xenofob Zeman pochopení nenajde.

OSN prý útočí na svobodu slova. Směšné

Reakce Hradu na kritiku OSN? Mluvčí Jiří Ovčáček sdělil toto: "Jedním z nejdůležitějších výdobytků listopadových událostí v roce 1989 je podle mého názoru svoboda slova a svoboda názorů. Taková prohlášení jsou proti tomuto duchu. Slovní útok na prezidenta republiky není první, a je tedy zcela zřejmé, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize."

A ještě: "Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. Na svých názorech setrvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit. Česká republika lidská práva dodržuje, dodržuje zákony. Kaceřovat takovým způsobem suverénní zemi je zcela nemístné."

OSN jde podle Hradu proti svobodě slova. Skutečně? Není náhodou vyvolávání nenávisti ze svobody slova vyňato? Trestní zákoník, paragraf 365 říká: "Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta." Svoboda slova není bezbřehá.

Jak se Zeman vyjadřuje? "Uprchlíci budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce." Jednoznačné štvaní proti běžencům. U nás právo šaría neplatí, takže ho muslimové nemohou "mít", ženy nemohou "být kamenovány" atd. Zeman to ale říká jen proto, aby proti uprchlíkům lidi poštval.

Možná by si český prezident měl přečíst Všeobecnou deklaraci lidských práv, věty jako: "Každý má všechna práva a všechny svobody, bez jakéhokoli rozlišování, zejména podle rasy, barvy, pohlaví, jazyka, náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo sociálního původu, majetku, rodu nebo jiného postavení."

"Každý má právo na život, svobodu a osobní bezpečnost." Každý má "právo vyhledat si před pronásledováním útočiště v jiných zemích a požívat tam azylu". A: "Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství."

Zeman si však vybírá svoji představu o svobodě projevu. Útočí na druhé, ponižuje je, vyvolává nesnášenlivost. Smutné. A ještě smutnější, že se ho většina politiků bojí, couvají před ním, nedokážou ho zarazit.

V oblasti uprchlické navíc nejeden potichu se Zemanem souhlasí. Jeho xenofobie jim vyhovuje. Že má OSN pravdu, to uznal europoslanec Pavel Telička a nemnozí další. Český problém zjevně leží hlouběji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šéf úřadu práce není dost aktivní, odrazí se to na jeho hodnocení, řekl Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) není spokojen s prací šéfa úřadu práce Viktora Najmona. Generální ředitel podle něj není dost aktivní při organizaci úřadu, který čelí náporu žádostí, řekl Jurečka v reakci na středeční jednání sněmovního sociálního výboru, který oba vyzval, aby okamžitě řešili zpožďování dávek a zajistili jejich rychlé vyplácení.

Jurečka řekl, že s Najmonem o potřebě změn opakovaně v posledních měsících vede debaty a vyzývá ho k větší aktivitě. Uvedl také, že se nespokojenost projeví v hodnocení generálního ředitele podle služebního zákona.

"Rozhodně spokojen nejsem, kroky nejsou činěny nejen v posledních měsících, ale dlouhodobě," uvedl Jurečka na adresu vedení úřadu práce. Na dotaz, zda z toho vyvodí personální důsledky, řekl, že je limitován služebním zákonem. Později dodal, že jeho názor se projeví v pravidelném služebním hodnocení generálního ředitele.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Peru rozpustil parlament, který měl hlasovat o jeho odvolání

Peruánský prezident Pedro Castillo ve středu ohlásil, že rozpouští parlament a vyhlašuje předčasné volby. Zemi povede krizový kabinet, oznámil prezident. Před parlamentem se měl Castillo zpovídat z několika obvinění a poslanci měli posoudit, zda je schopný dále zastávat úřad. Castillo také nechal zavést zákaz nočního vycházení, napsala agentura AFP. Tisk, který má blízko k opozici, mluví o státním převratu.

V projevu Castillo oznámil svůj úmysl rozpustit parlament a "svolat v co nejkratší době volby do nového kongresu". Ten má podle prezidenta vypracovat do devíti měsíců od svého ustanovení novou ústavu. V mezidobí bude zemi řídit krizový kabinet, který bude vládnout výnosy. Parlament měl ve stejný den rozhodovat, zda prezident může dále zastávat svůj úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy