Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 7. 2015 12:40

Šibenice: Slaboučká česká policie, slaboučká demokracie

Policie 1. července v Praze nezasáhla proti šíření nenávisti. Nic se však neděje. Příště bude hluchá a slepá zase. Demokracie je pro ni cizí slovo.
Nejen v Praze, taky v Brně. (Ilustrační foto z demonstrace.)
Nejen v Praze, taky v Brně. (Ilustrační foto z demonstrace.) | Foto: Jakub Plíhal

Smí se u nás veřejně vyhrožovat násilím, oběšením? Podle policie zřejmě ano. Když se to stane, jako se to dělo 1. července při demonstraci proti uprchlíkům a za vystoupení z EU, policie přihlíží, je bezzubá jak stařena. Kouše, jen když má převahu a o nic nejde.

Co se dělo 1. července? Demonstranti nesli šibenice, jež byly určené předsedovi vlády, ale taky imigrantům a jejich zastáncům. Křičeli „Čechy Čechům“, „My jsme národ“ a „My jsme tady doma“. Horovali proti „hordám nadržených černochů“ a nesli makety šibenic s nápisem „Za vlastizradu“. Štvavá, nenávistná demonstrace, jež měla být rozpuštěna. Místo toho ji policie bránila.

Tohle odporné veřejné vystoupení představuje jen zlomek nechutností a přímých výhrůžek, jež jsou vůči muslimům a utečencům směřovány na Facebooku. Tam uprchlíky posílají do plynu jak za Hitlera. A děje se něco? Je policie činná? Stíhá „hate speech“, nenávistné řeči? Spadli jste z višně? Nic takového neslyšíme.

Šíření nenávisti vůči jiné rase, jinému náboženství, než je křesťanství (zde většinově taky nemilované, ale to je teď na chvíli islamofoby a rasisty zapomenuto), u nás naprosto zdomácnělo, stává se děsivou samozřejmostí, normalitou. Jel jsem v tramvaji, tam bezdomovec, který vykládal na celý vagón, jak bude imigranty střílet, jinak přijde o dávky. Cestující se usmívali.

Ne všichni mají radost, že policie zůstává nečinná, když kolem ní pochodují se šibenicemi a s nenávistnými hesly a řečmi. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se hněvá. A tak holt policejní prezidium musí vysvětlovat, proč jeho lidé nic neudělali. Podle Chovance policisté nyní prověřují dva řečníky z té hnusné akce.

Nezasahujeme, natáčíme dokumenty

K šibenicím a nenávistným řečem na demonstraci se vyjádřil policejní prezident Tomáš Tuhý. Ten jinak k selháním policie nejradši mlčí jako ryba. Když se ale do věci pustil Chovanec, zřejmě už rybovat nemůže. „Po zhlédnutí záběrů z místa dávám panu ministrovi za pravdu, že obdobné projevy do demokratické společnosti nepatří,“ pravil. Uff uff!

A hned dodal, aby se nezdálo, že policie nemaká: „Na druhou stranu bylo shromáždění ze strany kriminalistů řádně zadokumentováno a ze strany policie vyvozeny důsledky v řádu dnů po shromáždění. To může být v některých případech taktičtější.“ Tuhý mistrovsky ovládá umění vyklouznout, vybruslit z maléru. Policie dokumentuje každou takovou akci. S tím, že nehnula prstem, to nesouvisí.

Nenávistným projevům policajti přihlíželi, zatímco jejich odpůrce (mladé sociální demokraty a zelené) zaklekávali. Absurdní. Dokumentující kriminalisté v klidu dopustili šíření nenávisti. Bude mít jejich nečinnost dohru? Vadí, že selhala, nebránila trestné činnosti? Chovanec: „Nechci za každou cenu ukazovat na jednotlivce, že selhal. Chci, aby se to neopakovalo.“ Takže v klidu, zase se to přikryje.

Policejní prezidium sdělilo ještě něco. Prý není jasná hranice toho, co je svoboda projevu a co už je jejím překročením. Tak pojďme bezzubé, tápající ochránkyni pořádku a zákonnosti maličko pomoct.

Zákon o policii hned v úvodních paragrafech naprosto jasně říká, že „jejím úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku a veřejný pořádek, předcházet trestné činnosti“. O kousek dál: „V případě ohrožení nebo porušení vnitřního pořádku a bezpečnosti, jehož odstranění spadá do úkolů policie, je policista ve službě nebo zaměstnanec policie v pracovní době povinen provést úkon v rámci své pravomoci nebo přijmout jiné opatření, aby ohrožení nebo porušení odstranil.“

Bylo 1. července porušeno právo? Trestní zákoník, paragraf 352 říká: „Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“ V paragrafu 365 stojí: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“ Atd. Co chce policie zkoumat? To se dělo a děje.

Jsou to jen výmluvy, které mají zakrýt neschopnost. Neochotu zasahovat proti náckovským projevům. Když „ochránci pořádku“ stojí proti osamělým aktivistům (viz případ Otakara Gemunda třeba), najednou umějí přitlačit. Když někdo vejde těsně před zelenou na přechod, to ho s chutí zakleknou. Případně když na chodníku leží těžce zraněný mladík, to mu nasadí kravatu.

Policie má k dispozici stovky a tisíce veřejných projevů nenávisti, ale nedělá nic. Nebrání slabší, demokracii, nic jí to neříká. Je přece skandální, že na Facebooku vyhrožují utečencům plynovými komorami, vražděním. Šibenice oni náckovští demonstranti nesli jen proto, že vědí: u nás se to nestíhá. U nás se to tedy smí. Demokracie a policie? V Česku to jde dohromady čím dál méně.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy