Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 10. 2015 15:05

Nadávají nejen muslimům, ale už i Češkám v šátku. Lidé bez studu, ex-trémisté, mají zlaté časy

Úspěšné odhazování politické korektnosti dospělo do nového stadia: otevřené nenávisti.
No a co? (Archivní snímek z módní přehlídky v Ankaře.)
No a co? (Archivní snímek z módní přehlídky v Ankaře.) | Foto: ČTK

Zpráva z tisku: Panika z obyčejných šátků. Lidé už nadávají i Češkám, informoval tento týden titulek webu Novinky.cz. Ten přinesl výpovědi dvou žen obtěžovaných v městské hromadné dopravě kvůli své pokrývce hlavy spolucestujícími. Jejich šátek či šál mylně považovali za známku, že jde o muslimky, respektive ženy z arabského kulturního prostředí.

"Někdo do mě zezadu vrazil, tak jsem se otočila a muž kolem padesátky do mě znovu strčil a začal mi nadávat s tím, že lidé jako já tu nemají co dělat," popsala Šárka začátek incidentu. "Nijak jsem na to nereagovala, rozhodla jsem se na nejbližší zastávce raději vystoupit, což dotyčný muž poněkud urychlil, protože ve chvíli, kdy se dveře otevřely a já se k němu otočila zády, vystrčil mě ven. Na podpatcích jsem to neustála a spadla jsem na zem. Trolejbus odjel, z ostatních spolucestujících nikdo nezareagoval," vzpomínala na útok.

Nejde o první podobné případy zveřejněné věrohodnými médii. Je zjevné, že se stávají a že jde o součást reality. Kde to žijeme?!

Věc je o to vážnější, že s nastupujícími plískanicemi bude ženštin se zahalenými vlasy přibývat. Hrozba šátků i hrozba frustrovaných pošuků stoupá. Ale teď vážně.

Jedná se, samozřejmě bez ohledu na národnost obětí, o absurdní ohavnost. Korunovanou tím, že jde o atak mužů vůči ženám (které jsou v tu chvíli samy). Ne, pane prezidente, těm by opravdu zahalení neprospělo.

Pozoruhodná je anatomie titulku: Lidé už nadávají i Češkám. Správně míří k tomu, co působí jako nové, a tedy zajímavé: už i Češkám. Protože nadávání pravým přistěhovalcům, cizincům, Arabům atd. se bere jako známá, hotová věc, to je jasné, že to tu máme. Zprávou je, že se podmět "lidé" tentokrát spletl. Když se nad tím zamyslíte, nevíte, jestli se smát, nebo plakat.

Agrese je většinou naštěstí jen verbální; už proto, že na skutečné muslimy odpovídající představě, jak muslim(ka) vypadá, u nás až tolik nenarazíte. Zášť se vybíjí na internetu. Když se její předmět - i ten domnělý - opravdu fyzicky objeví na veřejnosti, navíc sám, o to víc riskuje, že si na něm nějaký zoufalec bude chtít zchladit žáhu. Kde to žijeme?!

Od xenofobních názorů nebo strachu z cizích kultur je k napadání spoluobčanů ještě kus cesty. Který se ale překonává snáz, pokud se slovní nesnášenlivost toleruje, bagatelizuje nebo legitimizuje. Ano, řeč je o rozhodujících politicích. Většina z nich se buď k problému staví laxně, nebo ho jakoby nevidí, anebo nesnášenlivost rovnou sdílí, přitakává jí, nadbíhá jí.

Když prezident republiky, mezi politiky prominentní spolutvůrce veřejného mínění, xenofobii nejen nerozptyluje, ale naopak živí, není divu, že se ti, kdo jeho pohled sdílejí, cítí tak nějak bezpečněji. Nesnášenlivost stále méně působí jako něco neslušného a nepatřičného a stále víc jako autentický výraz "zodpovědných obav" o vlastní budoucnost. To je ovšem zmatení pojmů, které v důsledku vede například k tomu, že občané napadají v MHD ženy s šátkem na hlavě. - Nikdo vás sem nezval, koukejte z té tramvaje vypadnout.

Aby extremista veřejně projevil své názory, případně je dotáhl k činu, musí se z něj obvykle napřed stát ex-trémista. Musí se zbavit studu a pocitu, že si počíná nějak neslušně, zavrženíhodně. Že bude vypadat hloupě. Pár lidí takovými okolky netrpí nikdy, jejich počet ale v poslední době rapidně stoupá.

Zásobárna nesnášenlivosti na internetu + chabá reakce veřejných autorit = perfektní prostředí pro ty, kdo se chtějí zbavit trémy. Už ne z toho, že jsou politicky nekorektní, tuhle vývojovou etapu jsme už vyřešili, pokrytectví politické korektnosti vyhodili do příkopu. Jedeme dál. Jde o ten samý proces, jen byl zařazen vyšší stupeň: otevřená nenávist.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy