reklama
 
 

Aquapark Čestlice: "Vyděl jsem" dvě ženy v burkinách! Už nás válcujou, arabština místo češtiny

10. 7. 2017 13:40
Existuje "česká kultura plavek"? Jsou pro nás dvoudílné plavky něco jako kosárek, fěrtůšek, rukávce, čepení, třaslavice, vonička? Ne.

Česko je in, už máme taky výživný letní skandál s burkinami. Tyto plavky vyrobené pro muslimky, které nechtějí ukazovat většinu svého těla cizím mužům, vymyslela australská designérka Aheda Zanetti a pronikly už i do Česka, do vodního parku Aquapalace Praha v Čestlicích.

Návštěvník užívající na Facebooku akvaparku označení "Izzy Cloud" vyfotil 7. července dvě ženy v burkinách v bazénu, jak drží děti. Fotky opatřil sprostým komentářem, píše, že "vyděl" místo "viděl", a ženy nazývá "zrůdičkami". Stěžuje si: "Údajně se do bazénu nesmí ve volných plavkách nebo v kraťasech, ale v teroristickém hábitu jo."

Fotky vyvolaly záplavu komentářů často mimořádně nenávistných nejen na stránkách Aquapalace Praha, ale jinde, kde se o čestlickém případu burkin psalo.

Snímky jsou zřejmě autentické, protože akvapark na ně reagoval prohlášením, kde stojí, že "koupání v jakémkoliv venkovním oblečení je striktně zakázáno". Píše se tam i o koupacích tričkách a burkinách: "Toto oblečení je vyrobeno z materiálu vhodného ke koupání. Jedná se o celosvětový trend, se kterým se nesetkáváme jen my v Aquapalace Praha. V tomto případě klientky nic neporušují." Rozumná, západním představám o svobodě a hygieně vyhovující slova.

Reakce nejsou zdaleka jen nenávistné, rozdělit je můžeme podle vzoru "vyděl jsem" a "viděl jsem", kopírují moderní "muslimské pověry", ale také ukazují, že mnoho lidí otrocky neopakuje, co do nich xenofobové a islamofobové vtloukají.

Jistá J. U. vyjádřila okamurovsko-konvičkovsko-zemanovskou klasiku: "Až to jednoho krásného dne pod tou jejich 'burkinou' či jak se ta muslimská vymyšlenina nazývá udělá BUM, myslím že se všichni ti zastánci rádoby 'lidí' změní názor… Nechápu co z nich všichni dělají, nas..li se nám do České Republiky tak ať uznávají naše pravidla!! Jsou tu na návštěvě! A při takovým ustupování úplně všech, jen aby se jim chudáčkům vyhovělo, tu za chvíli na každým rohu budou stát mešity a místo českého jazyku se zavede arabština a budete muset uctívat Alaha!"

Mešita na každém rohu

Pro paní U. platí jasné pravidlo: burkiny jsou islám, muslim je terorista a nemůže mít české občanství (jsou tu na návštěvě). V zemi, kde se odhaduje počet muslimů cca na 10 až 15 tisíc, už vidí mešity na každém rohu, uctívání Alláha a úřední arabštinu.

Je v tom obsažen základní rys takto uvažujících lidí (nemohu napsat českých občanů, netýká se to zdaleka všech): kdokoli k nám přijde, hned nás převálcuje. Jako bychom "my" neznamenali nic. (Dědictví po dvou okupacích?) Tyto lidi nenapadne, že by mohli udržet svoje postoje, jazyk.

J. Č. navrhuje trest pro akvapark: "Ostuda, lidi, přestaňte navštěvovat tyto zařízení… než bude náprava… poznáme, koho chtějí, aby tam chodil." Automaticky nasadí dělení na "my a "oni". Obléknout burkiny znamená, že musím být jiná bytost.

V. B. píše: "Každopádně mi to moc hygienické nepřipadá, nehledě na to, že tam může mít bombu nebo jakoukoliv jinou zbraň…" Žije hluboko v představě, že žena v burkinách "může schovávat bombu" a šup s ní do bazénu i se svými dětmi. (Návštěvníci bazénů si, jak známo, mohou dovnitř přinést tašku či ruksak se svými věcmi…)    

Na V. B. reaguje V. F: "Tak hezká a tak hloupá… Kde bereš tu jistotu, že se nenarodily v ČR? Víš kolik je tu rodilých muslimů? I kdyby byly třeba z Egypta, Tunisu, Maroka, tam se můžou nosit plavky bez problému…"

Diskutéři rádi vyhrožují Aquapalace Praha, že tam přestanou chodit. Jistý I. M. protestuje, "aby komukoli byly udělovány jakékoliv výjimky z běžných a platných norem na úkor většinové společnosti. A toto se nyní týká především neustálého ustupování a udělování výjimek muslimské komunitě!" Není vůbec jasné, jaké ústupky vůči muslimům Česko dělá, nevím o jedné jediné.

Kulturně nepřijatelné plavky?

I. M. pokračuje: "Nebo snad budeme v našem sekulárním státě osekávat svobody, přizpůsobovat pravidla a obcházet normy kvůli tomu, že se kdokoli, koho to jen napadne, bude těchto výjimek dožadovat z důvodu náboženství?! Ne, nikdy!" Tento pán zas vidí ohrožení sekulárního (nenáboženského) státu. U společnosti, která je silnou většinou nevěřící, je to podivuhodná starost.

H. J.: "Vždyť je to hnus, celý den v tom chodí a pak v tom vlezou do bazénu… fuj. Nebo mi chcete říct, že se v šatně převlékly a osprchovaly?" Další ryze český prvek, předpokládáme, že druzí nedodržují pravidla. Je na Aquapalace Praha, aby hlídal, zda se lidé před vstupem do bazénu opravdu vysvléknou donaha a umyjí. Chodím často plavat; v mužských sprchách nemalá část návštěvníků plavky pod sprchou nesundá… Samo sebou nevím, zda se ony ženy v burkinách umyly, nebyl jsem tam.

V. V. tvrdí, že "muslimský oděv je nehygienický a navíc z kulturního hlediska nepřijatelný". Oč méně jsou hygienické burkiny než bikiny? Nemá to logiku. Že mají víc látky? Že není vidět víc kůže?

Podivuhodná je představa, že burkiny jsou nepřijatelné z "kulturního hlediska". Existuje nějaká česká kultura plavek? Jsou pro nás dvoudílné plavky něco jako kosárek, fěrtůšek, rukávce, čepení, třaslavice, vonička, lidový kroj? Ne. A nosíme snad ještě dnes mimo bazény typicky "české" oblečení? Ne.

Taky si je pořídím

Plavky nejsou ničím české, bikiny už vůbec ne. Neexistuje česká plavková kultura, jediné pravidlo zní: ať si každý nosí, co mu libo, pokud tím nepohoršuje. Pravidlem je opak: nekoupat se nahý tam, kde to není povoleno.

Mnoho příspěvků se žen v burkinách zastává. I. R. píše na stránkách Aquapalace: "Těším se, až si také pořídím burkiny a skočím do vašeho bazénu. Když jsem byla dítě, burkiny nebyly, koupala jsem se v kraťasech a tričku, samozřejmě ne v bazénu, ale v řece. Ani nevíte, jakou mám radost, že si žena může konečně zaplavat, aniž by musela cizím mužům ukazovat své intimní křivky."

D. M. napsal: "Češi obzvlášť ojebávají kde co, ale to, že má někdo nestandardní plavky, je strašný problém." Dodejme, že ženy v burkinách v akvaparku Čestlice nic neporušují.

J. E. K. napsala: "Mě jen zaráží, že česká kultura je asi o tom ukazovat se ideálně v tangách a s prsy venku. To je dost omezené a smutné… Mrzí mě omezenost lidí. Ale naštěstí stále věřím, že většina je inteligentních a že nejsme úplně ztraceni. A ještě poznatek o tom koupání 'doma u nich'. Chápe tu někdo, že i Čech může být muslim? Že je doma vlastně tady?"

M. L. podporuje Aquapalace: "Popravdě, nenapadlo by mě k vám jít, ale když vidím reakce hrdinných českých 'vlastenců', tak se snad vypravím. Je potěšující, že dost lidí si zachovává zdravý rozum a nepodléhá nenávistnému štvaní." Ano, to potěší. Naopak děsí, jak málo stačí k nenávisti.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

autor: Martin Fendrych | 10. 7. 2017 13:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama