reklama
 
 

Aquapark Čestlice: "Vyděl jsem" dvě ženy v burkinách! Už nás válcujou, arabština místo češtiny

10. 7. 2017
Existuje "česká kultura plavek"? Jsou pro nás dvoudílné plavky něco jako kosárek, fěrtůšek, rukávce, čepení, třaslavice, vonička? Ne.

Česko je in, už máme taky výživný letní skandál s burkinami. Tyto plavky vyrobené pro muslimky, které nechtějí ukazovat většinu svého těla cizím mužům, vymyslela australská designérka Aheda Zanetti a pronikly už i do Česka, do vodního parku Aquapalace Praha v Čestlicích.

Návštěvník užívající na Facebooku akvaparku označení "Izzy Cloud" vyfotil 7. července dvě ženy v burkinách v bazénu, jak drží děti. Fotky opatřil sprostým komentářem, píše, že "vyděl" místo "viděl", a ženy nazývá "zrůdičkami". Stěžuje si: "Údajně se do bazénu nesmí ve volných plavkách nebo v kraťasech, ale v teroristickém hábitu jo."

Fotky vyvolaly záplavu komentářů často mimořádně nenávistných nejen na stránkách Aquapalace Praha, ale jinde, kde se o čestlickém případu burkin psalo.

Snímky jsou zřejmě autentické, protože akvapark na ně reagoval prohlášením, kde stojí, že "koupání v jakémkoliv venkovním oblečení je striktně zakázáno". Píše se tam i o koupacích tričkách a burkinách: "Toto oblečení je vyrobeno z materiálu vhodného ke koupání. Jedná se o celosvětový trend, se kterým se nesetkáváme jen my v Aquapalace Praha. V tomto případě klientky nic neporušují." Rozumná, západním představám o svobodě a hygieně vyhovující slova.

Reakce nejsou zdaleka jen nenávistné, rozdělit je můžeme podle vzoru "vyděl jsem" a "viděl jsem", kopírují moderní "muslimské pověry", ale také ukazují, že mnoho lidí otrocky neopakuje, co do nich xenofobové a islamofobové vtloukají.

Jistá J. U. vyjádřila okamurovsko-konvičkovsko-zemanovskou klasiku: "Až to jednoho krásného dne pod tou jejich 'burkinou' či jak se ta muslimská vymyšlenina nazývá udělá BUM, myslím že se všichni ti zastánci rádoby 'lidí' změní názor… Nechápu co z nich všichni dělají, nas..li se nám do České Republiky tak ať uznávají naše pravidla!! Jsou tu na návštěvě! A při takovým ustupování úplně všech, jen aby se jim chudáčkům vyhovělo, tu za chvíli na každým rohu budou stát mešity a místo českého jazyku se zavede arabština a budete muset uctívat Alaha!"

Mešita na každém rohu

Pro paní U. platí jasné pravidlo: burkiny jsou islám, muslim je terorista a nemůže mít české občanství (jsou tu na návštěvě). V zemi, kde se odhaduje počet muslimů cca na 10 až 15 tisíc, už vidí mešity na každém rohu, uctívání Alláha a úřední arabštinu.

Je v tom obsažen základní rys takto uvažujících lidí (nemohu napsat českých občanů, netýká se to zdaleka všech): kdokoli k nám přijde, hned nás převálcuje. Jako bychom "my" neznamenali nic. (Dědictví po dvou okupacích?) Tyto lidi nenapadne, že by mohli udržet svoje postoje, jazyk.

J. Č. navrhuje trest pro akvapark: "Ostuda, lidi, přestaňte navštěvovat tyto zařízení… než bude náprava… poznáme, koho chtějí, aby tam chodil." Automaticky nasadí dělení na "my a "oni". Obléknout burkiny znamená, že musím být jiná bytost.

V. B. píše: "Každopádně mi to moc hygienické nepřipadá, nehledě na to, že tam může mít bombu nebo jakoukoliv jinou zbraň…" Žije hluboko v představě, že žena v burkinách "může schovávat bombu" a šup s ní do bazénu i se svými dětmi. (Návštěvníci bazénů si, jak známo, mohou dovnitř přinést tašku či ruksak se svými věcmi…)    

Na V. B. reaguje V. F: "Tak hezká a tak hloupá… Kde bereš tu jistotu, že se nenarodily v ČR? Víš kolik je tu rodilých muslimů? I kdyby byly třeba z Egypta, Tunisu, Maroka, tam se můžou nosit plavky bez problému…"

Diskutéři rádi vyhrožují Aquapalace Praha, že tam přestanou chodit. Jistý I. M. protestuje, "aby komukoli byly udělovány jakékoliv výjimky z běžných a platných norem na úkor většinové společnosti. A toto se nyní týká především neustálého ustupování a udělování výjimek muslimské komunitě!" Není vůbec jasné, jaké ústupky vůči muslimům Česko dělá, nevím o jedné jediné.

Kulturně nepřijatelné plavky?

I. M. pokračuje: "Nebo snad budeme v našem sekulárním státě osekávat svobody, přizpůsobovat pravidla a obcházet normy kvůli tomu, že se kdokoli, koho to jen napadne, bude těchto výjimek dožadovat z důvodu náboženství?! Ne, nikdy!" Tento pán zas vidí ohrožení sekulárního (nenáboženského) státu. U společnosti, která je silnou většinou nevěřící, je to podivuhodná starost.

H. J.: "Vždyť je to hnus, celý den v tom chodí a pak v tom vlezou do bazénu… fuj. Nebo mi chcete říct, že se v šatně převlékly a osprchovaly?" Další ryze český prvek, předpokládáme, že druzí nedodržují pravidla. Je na Aquapalace Praha, aby hlídal, zda se lidé před vstupem do bazénu opravdu vysvléknou donaha a umyjí. Chodím často plavat; v mužských sprchách nemalá část návštěvníků plavky pod sprchou nesundá… Samo sebou nevím, zda se ony ženy v burkinách umyly, nebyl jsem tam.

V. V. tvrdí, že "muslimský oděv je nehygienický a navíc z kulturního hlediska nepřijatelný". Oč méně jsou hygienické burkiny než bikiny? Nemá to logiku. Že mají víc látky? Že není vidět víc kůže?

Podivuhodná je představa, že burkiny jsou nepřijatelné z "kulturního hlediska". Existuje nějaká česká kultura plavek? Jsou pro nás dvoudílné plavky něco jako kosárek, fěrtůšek, rukávce, čepení, třaslavice, vonička, lidový kroj? Ne. A nosíme snad ještě dnes mimo bazény typicky "české" oblečení? Ne.

Taky si je pořídím

Plavky nejsou ničím české, bikiny už vůbec ne. Neexistuje česká plavková kultura, jediné pravidlo zní: ať si každý nosí, co mu libo, pokud tím nepohoršuje. Pravidlem je opak: nekoupat se nahý tam, kde to není povoleno.

Mnoho příspěvků se žen v burkinách zastává. I. R. píše na stránkách Aquapalace: "Těším se, až si také pořídím burkiny a skočím do vašeho bazénu. Když jsem byla dítě, burkiny nebyly, koupala jsem se v kraťasech a tričku, samozřejmě ne v bazénu, ale v řece. Ani nevíte, jakou mám radost, že si žena může konečně zaplavat, aniž by musela cizím mužům ukazovat své intimní křivky."

D. M. napsal: "Češi obzvlášť ojebávají kde co, ale to, že má někdo nestandardní plavky, je strašný problém." Dodejme, že ženy v burkinách v akvaparku Čestlice nic neporušují.

J. E. K. napsala: "Mě jen zaráží, že česká kultura je asi o tom ukazovat se ideálně v tangách a s prsy venku. To je dost omezené a smutné… Mrzí mě omezenost lidí. Ale naštěstí stále věřím, že většina je inteligentních a že nejsme úplně ztraceni. A ještě poznatek o tom koupání 'doma u nich'. Chápe tu někdo, že i Čech může být muslim? Že je doma vlastně tady?"

M. L. podporuje Aquapalace: "Popravdě, nenapadlo by mě k vám jít, ale když vidím reakce hrdinných českých 'vlastenců', tak se snad vypravím. Je potěšující, že dost lidí si zachovává zdravý rozum a nepodléhá nenávistnému štvaní." Ano, to potěší. Naopak děsí, jak málo stačí k nenávisti.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

autor: Martin Fendrych | 10. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama