Premiér Sobotka ve středu ve tři odpoledne odletěl do Číny. Ministr vnitra Chovanec krátce poté oznámil, že podepsal sloučení protimafiánské a protikorupční policie. Prý o tom šéf sociálních demokratů ví.
Je smutné sledovat, jak nemožná, nežádoucí je věcná debata v české politice. Podstata věci, tedy že sloučení útvarů vzniklo náhle, není připravené, neprošlo odbornou debatou a bylo utajené (!), tedy je krajně podezřelé, tato podstata většinu klíčových aktérů nezajímá.
Běžná otázka: "Tak kdo má pravdu, Chovanec, nebo Babiš? Kdo vyhrál, Chovanec, nebo Babiš?" Ale ta otázka má znít: "Je dobré teď sloučit ÚOOZ a ÚOKFK? Povede to k lepším výsledkům policie? Je to dobře připravené, promyšlené, prodiskutované?" Nejde přece o politickou hádku, ale o nezávislost vyšetřování kriminálních deliktů.
Ve skutečnosti nesledujeme střet Chovance a Babiše, ale Chovance (plus Tuhého a náměstka Laubeho) s protimafiánským útvarem policie. Tento střet byl šikovně změněn v zápas ČSSD proti ANO. Podstata věci byla zakryta. Příklad. Právo mělo ve čtvrtek ráno hlavní titulek: "Chovanec se vzepřel Babišovi a podepsal. Šlachta už se nevrátí".
Politici bravurně oblbli veřejnost a hned se otrocky zařadili do předem daných šiků. Na jedné straně ministr financí Andrej Babiš a jeho ANO, na druhé všichni ostatní, jen lidovci lavírovali někde mezi. Na likvidaci ÚOOZ kývá ČSSD, TOP 09, ODS (a vlastně i KDU-ČSL, která nakonec nezasáhla proti zničení protimafiánské složky). Vzepřelo se jenom ANO.
Přitom v Babišově hnutí držel věcný přístup ministr spravedlnosti Pelikán; podporoval stanovisko státních zástupců a byl o věci podrobně informován. Kdežto Babiš do sporu vlétl jak průvan do ložnice a okamžitě proti sobě postavil "tradiční, staré strany" a své hnutí. Dokonce hrozil vypovězením koaliční smlouvy.
Naprosto zavádějící byly výroky Milana Chovance. Podepsal reorganizaci a pravil: "Chceme policii sebevědomou, ale také nezávislou. Pro nás nezávislost policie je hodnota. Policie se nestane nikdy divizí Agrofertu. To, co vidíte u hnutí ANO, je hysterická snaha o hru o policii."
Policie jako divize Agrofertu
Postavil realitu na hlavu: Babiš chce policii jako divizi Agrofertu. Absurdní výrok. Babiš žádné policejní útvary nereorganizuje. Žalobci přece neříkají: Babiš ničí ÚOOZ a vyhazuje Roberta Šlachtu.
Je to přesně naopak. Chovanec za pomoci exestébáka Laubeho a poslušného Tuhého vyhnal Šlachtu z policie a nachystal změnu, která zřejmě umožní, aby vedení policie získalo přehled o vyšetřovaných případech.
O to se hraje. Vidět do kauz. Šlachta to neumožňoval, nezakládal informace o vyšetřovaných kauzách do elektronického systému, držel každou extra, v jakémsi vnitřním utajení i ve svém útvaru. A sám vedení policie neinformoval. (Podobně pracoval detektiv protikorupční policie Petr Vincenz na případu Davida Ratha: v utajení. Ani šéfové nic nevěděli. Jedině proto hejtman spadl do pasti. Ale tento případ i kauza hejtmana Jiřího Rozbořila jsou pro ČSSD varováním.)
Co Chovanec divizí Agrofertu myslí? Že dělal Šlachta a jeho lidé pro Babiše? To by bylo velmi vážné obvinění. A jak s tím potom souvisí zásah ÚOOZ ve firmě Agrotec, jež spadá pod Agrofert? Poslal je tam snad Babiš sám na sebe...?
Světe, zboř se, jedna ruka s Chovancem je Miroslav Kalousek (TOP 09): "Podle mého názoru se pan předseda hnutí ANO domnívá, že by měl všechno řídit jako holding. To znamená, že by chtěl řídit i policii." Kde vzal, že chce Babiš řídit policii? Jen proto, že nesouhlasí s likvidací klíčového útvaru? Není to náhodou tak, že má Kalousek žízeň na Šlachtu? Jistěže je.
Tunelování kriminálních kauz
Podobně hovoří předseda ODS Petr Fiala: „Zda změna zlepší efektivitu fungování policie, bude možné posoudit teprve po nějaké době. Policie nemůže sloužit jedné politické straně či osobě. Pokusy Andreje Babiše o politizaci policie a snaha o její ovládnutí jsou nebezpečné a nepřijatelné." Další klišé obrácené naruby: politizace policie.
Že se Babiš postavil za Šlachtu, je snaha o ovládnutí policie? Nevidí Fiala, že policii ovládl Chovanec, kterého Laube a Tuhý zjevně poslouchají jak hodinky? Absurdní debata. Plácání nesmyslů. Neznalost věci.
Politický výsledek? Vyhrál Chovanec a prohrál Babiš? Prohráli jsme my, občané. Ovládnutí protimafiánské policie a vyhnání Šlachty je nepochybně zlé. Nepovede to k ničemu dobrému.
Chovanec ukázal, jak velký vliv má v ČSSD, že je silnější než Sobotka. Momentálně vyhrál. Část sociální demokracie zřejmě přesvědčil, že jde o střet s Babišem, nikoli o tiché tunelování kriminálních kauz.
Jenomže jde o veřejnost, o důvěru voličů. A zde momentálně vyhrává Babiš. (Přitom možná i jemu vyhovuje odchod Šlachty do civilu. Ale zastal se ho.) Majiteli Agrofertu, ministrovi v obřím střetu zájmů, se nestává často, že by měl pravdu, stál na správné straně. Spadlo mu to do klína.
Mazaně pracuje se symboly: my neděláme Sarajevo, opakuje. Počká, až se Sobotka vrátí z Číny, pak chce jednat. Vypadá, že prohrál, ale prohrál spolu s lidmi, s voliči. Lid a Babiš prohráli s Chovancem a Kalouskem. Odteď může Andrej Babiš opakovat novou mantru: "Chovanec rozprášil jediný nezávislý útvar, který se nebál zasahovat na Úřadu vlády."
Nejednal za zády Sobotky ("Nejsem podrazák," opakuje). Dost možná do toho zlého řešení Sobotku vmanipuloval. Ale každopádně se mu podařilo obnovit - kvůli Čapímu hnízdu a dalším malérům jako Agrotec značně pošramocenou - reputaci politického "nepolitika".
Likvidace ÚOOZ sociální demokracii dlouhodobě neprospěje. Možná se vyhne nějakým novým kauzám, ale zároveň na ní ulpí stín strany, která se bojí samostatně pracující policie a žaloby. Babiš v tom Sobotkovi stokrát vymáchá čumák.
Takže kdo vyhrál? My ne. My jsme prohráli. Sobotka taky prohrál. Ztrácí nálepku slušného politika (pokud ji měl). Profitovat bude Babiš a jeho nenasytný holding Agrofert.