Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 6. 2016 12:10

Ať žije korupce: Chovance Sobotka nepustí. Šlachtu nechá klidně odejít, ÚOOZ zničit

Policie dostala vzkaz: vyšetřovat budete to, co vám dovolíme. Jinak si z vás uděláme trhací kalendář. Doby nezávislého vyšetřování skončily.
Politici vzkázali Robertu Šlachtovi: Neděkujeme, odejděte. A už se nevracejte.
Politici vzkázali Robertu Šlachtovi: Neděkujeme, odejděte. A už se nevracejte. | Foto: ČTK

Máme za sebou úterní zasedání Bezpečnostní rady státu (BRS). Jednala o reorganizaci policie. Přizváni byli i špičkoví státní zástupci a policisté. Výsledek hubený. Ve středu se konalo dohadovací řízení vedení koalice. Výsledek více než hubený. Spor se prý vrací do "věcné roviny". Houby s octem, není to pravda. Nevrací.

Fakta: reorganizace policie je odložena z 1. července na 1. srpna. Po bezpečnostní radě to oznámil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Dále mají být do reformy zapracovány podněty nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Policejní prezident Tomáš Tuhý to údajně přislíbil.

Důležitá poznámka ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO): „Materiál, který jsme dostali, má osm stránek a vznikl na ministerstvu vnitra 13. června." Takže aktéři BRS nedostali onen šestistránkový materiál jako poslanci bezpečnostního výboru Sněmovny. Ten neuspěl. Byl honem vyroben nový dokument, na vnitru a den před jednáním BRS. Reorganizace jak noha.

Odtud již nepochybně plyne: žádná reforma připravena není. Existuje jen jediný záměr: sloučit protimafiánský (ÚOOZ) a protikorupční (ÚOKFK) útvar policie. Případně vyštípat Roberta Šlachtu. Na rozklad a ničení jsme esa.

Odklad o jeden měsíc se někomu může jevit jako výhra, ale není to výhra. Protože skutečnou reorganizaci složek, které pracují proti mafiím a organizované kriminalitě v Česku, nelze spíchnout tak rychle a tak snadno.

Bylo by potřeba vypracovat několik analýz. Především rozbor proměny organizovaného zločinu za posledních řekněme pět let. Jaké trestné činnosti se spojují, doplňují. Jaké zůstávají odděleny (třeba čistá finanční kriminalita, již kdysi řešila Finanční policie zničená Ivanem Langerem). Odtud by vyplynulo, které činnosti případně mohou být spojeny v jednom útvaru.

Další analýza: kvalita policistů ÚOOZ a ÚOKFK. V čem jsou dobří (antimafiáni údajně v operativě, tedy ve vyhledávání potenciálních trestných činů), v čem slabí (ve vyšetřovacích úkonech).

Šlachta s odchodem váhá

Nutná je i rozvaha finanční. Kolik bude sloučení stát (nyní bylo policistům ÚOOZ nabídnuto až o 5000 korun víc měsíčně, aby neutekli). Kolik přibude vedoucích funkcí? Je to efektivní? Žádoucí? Do finanční rozvahy nutno započítat odchody detektivů. Za prvé jsou drahé a platí se jim až do smrti. Za druhé je drahé vychovat nové.

Jak bude nakládáno s informacemi z vyšetřování? Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta ve svém útvaru nevkládal poznatky ze spisů do elektronických databází. Z bezpečnostních důvodů, jako pojistku proti úniku citlivých informací. To se změní? Kdo, který nadřízený, k nim bude mít přístup? Proč?

Analýza musí obsahovat i vysvětlení, co se bude dít s ostatními centrálními složkami policie. Nic z toho nevíme ani my, ale ani policisté a žalobci.

Jenomže BRS a dohadovací řízení dopadly tak, že se nic tak precizního nechystá. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dál jako mezek trvá na tom, že útvary spojí. Andrej Babiš (ANO) oponuje, že se tím zničí úspěšný útvar.

Žádný z aktérů BRS a jednání koaličních špiček po skončení nemluvil o Robertu Šlachtovi. Ten, pokud si to nerozmyslí, nyní ještě váhá, zda na konci měsíce skončí v policii. Nikdo se nezmínil o jeho náměstcích, kteří též odcházejí. Přitom tito muži už vedli přímo pracovní týmy. Jejich odchod nabourá vyšetřování kauz.

Šéf policie Tuhý, ale ani Chovanec, neslíbili, že vezmou v potaz připomínky detektivů z ÚOOZ. Dost možná odtud proto odejde víc lidí. Sledujeme vynucený rozklad celkem dobře pracujícího, žalobci vyhledávaného policejního útvaru. Podezřelé až na půdu.

Laubepolicie

Chovanec a Laube (náměstek policejního prezidenta) vyhráli. Šlachta a klíčoví lidé z ÚOOZ odcházejí. Podle více hlasů přesně to byl záměr. A druhý, dostat se k informacím ze spisů, se nakonec, s měsíčním odkladem, podaří také.

Premiér Sobotka (ČSSD) nenašel odvahu Chovancovu likvidační reorganizaci zastavit. Buď je slabší než on, nebo sleduje stejný zájem (horší varianta). Nevyslechl dokonce varovné hlasy vlastních sociálních demokratů, Marie Benešové, bývalé nejvyšší státní zástupkyně, dnes poslankyně ústavně-právního výboru Sněmovny. Ani exministra vnitra a senátora Františka Bublana. Posvěcuje to.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Proč? Co vedlo k takovému spěchu? Obrat nastal po zásahu ÚOOZ v protikorupční policii 12. května. Po zadržení vedoucího druhého oddělení odboru korupce Radka Holuba. Po této akci údajně vznikla reorganizace. Proto o ní není žádná zmínka v koncepci rozvoje policie do roku 2020, v čerstvém materiálu, který koalice připomínkovala.

ÚOOZ bude rozpuštěn, Šlachta, jeho náměstci a další detektivové pravděpodobně odejdou. Chovanec naopak zůstane, ačkoliv se ukázalo, že reorganizace vůbec nebyla připravena. Jeho cena pro Sobotku je zřejmě vyšší, než tušíme. Policejní prezident Tuhý a jeho exestébácký náměstek zůstanou taky. Nepostradatelní.

Policie dostala vzkaz: vyšetřovat budete to, co vám dovolíme. Jinak si z vás uděláme trhací kalendář. Na nás nemáte. Doby nezávislého vyšetřování končí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy