Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 2. 2016 13:00

Chovanec: Proruské weby tu šíří lži. Zatopí jim? Stát se musí rozkladu z Moskvy bránit

Máme stát na baterky, bezbranný a slabý? Nebo je schopen se rozkladu zvenčí bránit? Vliv proruských serverů na společnost je značný.
Kreml k nám nenápadně, avšak intenzivně prosakuje.
Kreml k nám nenápadně, avšak intenzivně prosakuje. | Foto: Josef Tuček

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pondělí na tiskovce mluvil o tom, jak se proruské weby snaží poškodit dobré jméno české policie. Pustily se do toho po antiuprchlických demonstracích v Praze 6. února, které v evropských městech svolávala německá Pegida.

Putinovské servery podle Chovance zneužily střet v Thunovské ulici. Maskovaní útočníci tu napadli průvod levicových aktivistů. Mezi nimi se ocitli pořádkoví policisté, kteří nebyli na střet s demonstranty vybaveni. Pod maskami se skrývali fotbaloví chuligáni. Házeli na soupeře z Antify různé předměty. Policisté, nikoli těžkooděnci, je drželi od sebe, dokud nedorazily dobře vybavené posily.

Jenomže po netu začalo vbrzku kolovat video s komentářem: maskovaní zlobiči nebyli žádní mladí fašisti. Šlo o "fake fašisty", přestrojené policajty. Ty měl proti Antifě ještě podněcovat "muž v hnědé bundě", tedy další policajt v civilu.

Video působilo věrohodně. Chyběla informace, že střet probíhal necelých pět minut, pak přiběhli těžkooděnci. Nebylo jasné, co "hnědý muž" dělá, i když se nedalo tvrdit, že mladíky žene proti levičákům. - Policie vzápětí vyloučila, že by maskovaní chuligáni byli její lidé. K hnědému muži se přiznala, ale hned dodala, že tam mladíky mírnil. To doložila dalšími záběry.

Milan Chovanec v pondělí řekl: "Pravděpodobně to video, které mělo dokazovat, že snad policie aktivně organizuje a provokuje v rámci demonstrace, že i snad někteří policisté jsou zahaleni maskami, se ukazuje jako video, které bylo spuštěno na takzvaných proruských webech. Lidé, kteří tam jsou zahaleni, tak větší část z nich byla identifikována a policie ví, o jaké se jedná lidi."

Ministr zopakoval: "Jde o video, které bylo spuštěno na takzvaných proruských webech. Je zjevné, že to video bylo stvořeno, aby pošpinilo dobré jméno Policie ČR."

Z úst ministra vnitra dost drsná informace. Odkud to má? Nevíme, neupřesnil zdroj. Předpokládejme, že to je informace tajné služby BIS, jejíž zprávy vláda pravidelně dostává.

Proruské weby tedy využily antiuprchlických demonstrací, aby poškodily dobré jméno policie. (Nechme teď stranou, že naše policie nijak dobré jméno nemá. Její reputace se spíš sune zu grunt.) Co si s tou nejvyššími místy potvrzenou informací počít? Jak se máme zachovat?

Stát na baterky, jenom jako

Lépe by bylo se tázat, jak se má zachovat ministr Chovanec. Co má dělat, když toto ví? Dá se vůbec něco dělat? Nebo je prostě normální, že u nás promoskevské servery šíří dezinformace? Stát má sklapnout podpatky a nechat si to líbit?

Ministr Chovanec měl buď mlčet, nebo říct víc. Když nemlčel, měl sdělit, které proruské weby video s komentářem po internetu rozšířily. To by českým občanům pomohlo, měli by potvrzeno: tento server pracuje proti nám (proti naší policii) a pro Putina.

Pokud má vláda informace, že tu působí de facto protistátní, antidemokratické servery, přece to nemůže nechat plavat? Navíc jde o velmi nebezpečnou souvislost. Demonstrace 5. února mířily proti uprchlíkům. Rusko strachu z utíkajících muslimů dokonale využívá. To téma funguje jako spouštěč paniky, rozděluje společnosti v jednotlivých zemích Evropské unie, rozbíjí její jednotu. Odtud plyne, že proruské weby představují vážné bezpečnostní riziko.

Ale Milan Chovanec to prostě jen oznámí a tím celá věc prostě hasne. Říká: To Rusové. Oni nám tu škodí. Nic víc však nedodá. Nechává je v klidu rozeštvávat společnost. Mimochodem, soudě z ohlasů na internetu a z mailů, které denně dostávám, mnoho lidí té šikovně narafičené dezinformaci uvěřilo; dodnes jsou skálopevně přesvědčeni, že fake fašisti byli policajti.

Je na vládě a Parlamentu, aby nastavily podmínky kupříkladu pro internetové servery, jež u nás působí. Minimálně by měli být známí, čitelní, srozumitelní, dohledatelní jejich skuteční vlastníci.

Ale dá se dělat víc. Vnitro může podat žalobu za šíření lží. Příkladem budiž Německo. Právník Martin Luithle podal k berlínskému státnímu zastupitelství trestní oznámení za šíření dezinformací a nenávisti. Šiřitelem má být zpravodaj ruské státní televize „Pjervyj kanal“ Ivan Blagij, který pracuje v Německu.

Před pár týdny vyfabrikoval nepravdivou zprávu o údajném únosu a zneužití třináctileté dívky pocházející z ruské rodiny žijící v Německu. Podle Blagije měli dívku znásilnit uprchlíci se „vzezřením odněkud z Blízkého východu". Pjervyj kanal může v Německu proti uprchlíkům poštvat až šest milionů rusky hovořících lidí.

Ministr vnitra má také možnost podat trestní oznámení ke státnímu zastupitelství. Nechat věc vyšetřit, případně viníky nechat potrestat. Toto se dá udělat rychle, zatímco vynutit průhledné vlastníky serverů zabere více času.

Každopádně nestačí, aby člen vlády vystoupil a suše oznámil, že nám tady proruské severy škodí, útočí na policii a my tomu budeme trpně přihlížet, necháme si kálet na hlavu. Pak by byl tenhle stát jenom  jako, na baterky, slabý a bezbranný.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy