V pondělí vystoupila před novináři pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Popsala, jak se zrodil její střet s ředitelem protikorupční policie (ÚOKFK) Tomášem Martincem. Takové veřejné vysvětlení dosud velmi chybělo. Od chvíle, kdy Bradáčová na Frekvenci 1, domnívajíc se, že byly vypnuty mikrofony, řekla, že na ni ředitel Martinec "vyrábí kauzu", nebylo jasné, co se děje.
Ze zveřejněných informací vyplývá, že ředitel Martinec a ÚOKFK porušili, co se dalo. A nejen to; setkání se dá bohužel vysvětlit i jako vydírání, nebo jako snaha předvést, že na Bradáčovou něco mají a ať kouká být hodná.
S vrchní žalobkyní vystoupil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zdá se, že špičky justice jednají v dobré shodě - nesmíme zapomenout na tiskovku ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), kde se Bradáčové na naše poměry opravdu vehementně, nečesky jednoznačně zastal.
Lži pana ředitele
Bradáčová popsala, jak ji navštívil Martinec: „Pan ředitel se mě nejdříve zeptal, jestli znám svého manžela, což bylo velmi groteskní. Za další mi sdělil, že proti němu v dalším týdnu bude zahájeno řízení, z celého kontextu jednoznačně trestní stíhání. Žádná z těchto informací se nezakládala na pravdě."
Pavel Zeman dodal, že informace o kauze byly Bradáčové předány bez vědomí dozorujícího státního zástupce. - Martinec vrchní pražské státní zástupkyni sdělil, že její manžel figuruje v případu, kde byl obviněn bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.
Martin Fendrych píše o policii a justici:
* Netečný Kubice a smečky hladových vlků
Věc pokračovala. Těsně po rozhovoru s Martincem pozvala Frekvence 1 Bradáčovou na rozhovor. Sama to popisuje takto: „Během tohoto rozhovoru mi takto podané nepravdivé informace byly znovu předestřeny." Odtud Bradáčová soudí, že ÚOKFK pustila informace ze spisu do tohoto rádia.
Mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej se pokusil vysvětlit, proč Martinec 12. března Bradáčovou navštívil: „Vzhledem k tomu, že tento případ dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, tak pan ředitel toto vyhodnotil s tím, že bude informovat přímo paní doktorku Bradáčovou."
Zastrašit a usměrnit
Celé je to šílené. Pustit Frekvenci 1 informaci, že bude stíhán manžel Bradáčové a ona to bude dozorovat. Jít za ní a vykládat, co se stane, tedy že ÚOKFK začne stíhat jejího muže v korupční kauze ministerstva práce. Představte si tu situaci. Martinec jistě sám případ nevyšetřoval. Informaci mu přinesli podřízení (je znám tím, že ve svém útvaru preferuje lidi, kteří jsou k němu maximálně loajální). On podřízeným měl říct: No a? Kdo to dozoruje? Ten a ten? Ta a ta? Tak to je jeho, její věc. - Jenomže dozorující žalobce nic nevěděl.
Z toho plyne jediné - snaha Bradáčovou manipulovat, zastrašit ji. Možná, dá se to tak odhadnout, jí byl nabídnut jakýsi obchod: my necháme tvého manžela, ty nás budeš poslouchat. Jsou věci, které chceme ututlat. Není nemožné, že manžela Bradáčové odposlouchávali a čekali, jestli mu zavolá a bude ho varovat. Pak by ji měli na lopatě. Možností je víc.
Zní to šíleně. Odpudivě. A člověka okamžitě napadne naprosto zásadní věc: takhle se to zřejmě v protikorupční policii dělá, takhle to tam chodí. Přesně řečeno takhle to tam chodilo. Není pak divu, že ministr Pavel Blažek napsal v dopisu policejnímu prezidentovi: „Policie se nemůže domnívat, že se státního zástupce zbaví metodami z 50. let."
Kam s ním?
Zajímavé je, že po vystoupení Zemana a Bradáčové nenásledovala žádná reakce policejního prezidenta Martina Červíčka. Minimálně jednu věc bychom přece mohli očekávat. Že s Martincem snad už není počítáno na žádnou vysokou funkci na prezídiu. Jak to tvrdil Červíček, když Martinec tak „chlapsky" oznámil, že za pár týdnů opustí svou funkci.
Malér je vážný, stav ÚOKFK katastrofální. Potvrzují to policisté, kteří útvar opustili, a naznačila to i Bradáčová na setkání s novináři: „Útvar zpracovává veliké množství kauz a jeho personální možnosti ani odborné kapacity nestačí na to, aby velké kauzy byly prověřovány a vyšetřovány skutečně týmově." Řekla, že protikorupční policie nutně potřebuje změnu, jiný systém práce a zúžení věcné příslušnosti.
Po letech „boje s korupcí" opravdu drsné. Útvar se chlubí, co všechno v posledním roce dokázal. Kdyby byl v pořádku, mohl dokázat možná desetkrát tolik. Sledujme pozorně, kam Červíček „zasloužilého" Martince uklidí.