Ty dvě události se potkaly náhodou, a dobře k sobě pasovaly. Zatímco český Senát zpětně řešil komuniké ústavních činitelů o nerozborném přátelství s Čínskou lidovou republikou, mezinárodní oddělení ústředního výboru Komunistické strany Číny publikovalo zprávu citující údajné lichotivé výroky českých špiček na adresu čínského vedení.
Jak ve středu upozornil HlídacíPes.org, informace byla z čínského webu stažena poté, co se proti ní ohradil předseda sněmovny Jan Hamáček. On i prezidentův mluvčí Ovčáček výslovně popřeli slova „institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany“ (Hamáček), respektive „politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení.“ (Miloš Zeman)
Mezinárodní oddělení ÚV KSČ si to, zdá se, vycucalo z prstu. Ale ne jen tak z plezíru, proč by to taky dělalo. Informaci, píše HlídacíPes, zveřejnilo v souvislosti s pobytem svého reprezentanta Li Ťüna v Praze, kde nedávno vystoupil na Čínském investičním fóru.
Zmíněné devótní věty nevisí ve vzduchoprázdnu. Píáristé čínské státostrany je nezvedli čirou náhodou na ulici. Spíš si, můžeme se domnívat, jen po svém přibarvili bratrskou náladu a vřelou atmosféru, která péčí Hradu a vlády v česko-čínských vztazích zavládla. Jarní návštěva Si-Ťin Pchinga ji – za přispění místních bezpečnostních složek – umocnila. Bezprecedentní loajální komuniké nejvyšších ústavních činitelů stvrdilo.
Co my víme. Ovšemže z českého pohledu jde o lež. Ale v mezinárodním oddělení klidně mohli mít pocit, že Zemanovi a Hamáčkovi jen čtou myšlenky. A říkají to za ně. Odezírají ze rtů, co Čechy zatím zůstalo nevysloveno (a dřív nebo později to stejně přijde, my Číňané známe své Pappenheimské).
Můžeme tomu říkat dezinformace – ale opravdu si ti, kdo „zprávu“ formulovali, nemohou myslet, že jde o 90procentní pravdu? Pozorný český čtenář by to asi prokoukl, jemu by to přišlo přece jen moc, ale do čínské verze příběhu o Pandě a Krtečkovi ty výroky sedí bez problémů. Je to, řekněme, čínská kreativní interpretace prohlášení nejvyšších ústavních činitelů.
Porovnejme různé postupy v rámci strategického partnerství. První: Čeští státníci srážejí podpatky a svého ministra, který dělá věci partnerovi nelibé, promptně házejí přes palubu. Druhý: Čínská oficiální místa publikují falešné oslavné výroky prvního a třetího ústavního činitele České republiky.
Kdyby se na webu Hradu nebo Poslanecké sněmovny objevily vymyšlené citáty Si-Ťin Pchinga, dejme tomu o tom, že Čína vysoce oceňuje kvality české pluralitní demokracie, bylo by to pro zodpovědné úředníky minimálně na doživotí. Ale je fakt, že takové provokaci by nikdo neuvěřil: jasný apríl.
Čínský podvrh je výmluvnou zprávou o kvalitě strategického partnerství. Jeho rámec: jeden partner si o druhého občas tak trochu otře podrážky. Smyšlené výroky jsou přece ponižující, tohle si rovnoprávní partneři nedělají, a hlavně je to ani nenapadne.
P. S.: Senát Parlamentu České republiky se ve středu od říjnového pročínského prohlášení ústavních činitelů distancoval. Hlasovalo pro to 38 z 69 přítomných senátorů. Proti byli zástupci ČSSD, ANO, KSČM nebo Strany práv občanů. Usnesení naopak podpořili senátoři ODS, KDU-ČSL či z klubu Starostů a nezávislých.