Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 6. 2016 11:35

Dalajláma "sluníčkáře" nezpražil. Uprchlíky neodmítá. Přemýšlí realisticky. Neodsuzuje

Tändzin Gjamccho vyzývá k pomoci ty, kteří se mají lépe. Ví, že uprchlíků přichází mnoho. A nechce islámskou Evropu. Rozumné.
Současný 14. dalajláma Tändzin Gjamccho neodsuzuje, nezavrhuje, nabádá ku pomoci slabším.
Současný 14. dalajláma Tändzin Gjamccho neodsuzuje, nezavrhuje, nabádá ku pomoci slabším. | Foto: Ondřej Besperát / Forum 2000

Poslední květnový den vyšel v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) rozhovor s duchovním vůdcem Tibeťanů Tändzinem Gjamcchem. Dalajláma žije 57 let jako uprchlík v indickém exilu. Na začátku interview mluvil o evropské uprchlické vlně. Jeho věty vyvolaly velký ohlas mezi odpůrci migrantů.

Dostal jsem řadu mailů, v nichž jsem sice nenašel odkaz na rozhovor, zato však opakovaná tvrzení, že dokonce i tibetský dalajláma uprchlíky v Evropě nechce, tak ať se koukám "i s tím svým soucitem probrat". Mnoho odpůrců imigrantů a muslimů začalo dalajlámou šermovat, jako by i on řekl: Nikoho nebrat, jsou nebezpeční, pozor!

Podivuhodné, jak se najednou exilový duchovní vůdce Čínou pronásledovaných Tibeťanů hodí. Jako by ho dokonce i xenofobové, lidé stojící na zcela opačné straně než on, brali vážně, jako by byli ochotni přijímat jeho slova a myšlenky. Bylo by pěkné, kdyby ho opravdu brali a opravdu si ten rozhovor přečetli.

Autor Till Fähnders se dalajlámy na začátku táže, jak jako člověk žijící na útěku vnímá uprchlickou krizi v Evropě. Odpověď: "Podíváme-li se do tváře každého jednotlivého uprchlíka, zejména dětí a žen, cítíme jejich utrpení. Člověk, jemuž se daří o něco lépe, je odpovědný za to, aby jim pomohl. Na druhou stranu jich je dnes příliš mnoho. Evropa, kupříkladu Německo, by se nemělo změnit v arabskou zemi. Německo je Německo. (Směje se.) Je jich tolik, že je těžké je zvládnout."

Tyto věty lze těžko vydávat za varování před běženci. Němců bylo loni v červnu zhruba 81 milionů. Podle stále opakovaných odhadů přijali 1,1 milionu utečenců. V současnosti se však vede v Německu debata o tom, že čísla byla zřejmě silně nadsazená a Němci možná přijali o polovinu méně lidí. I kdyby to ale byl milion, činí nově příchozí jednu osmdesátinu tamního obyvatelstva. V Německu dnes žije 3,7 procenta muslimů, to jsou zhruba tři miliony. S uprchlíky dejme tomu čtyři miliony muslimů. Z jednaosmdesáti.

Platí tedy, že "Německo je Německo", jak říká dalajláma. V odpovědi pokračoval: "Když se na to dívám z morálního hlediska, docházím k tomu, že uprchlíci by měli být přijímáni jen dočasně. Cílem by mělo být, aby se vrátili do své země a pomohli při její obnově."

Hladověl jsem a dali jste mi najíst

Nevyzývá, aby uprchlíci nebyli přijímáni. Myslí na země, odkud prchají. Jeho úvaha je pozitivní, čeká, že důvody útěků pominou, že se situace ve státech, odkud prchají, zlepší. Je optimista. A pak by se ti lidé měli vrátit a budovat svou vlast. S tím lze jedině souhlasit.

Právě tak jako s tvrzením, že se Evropa nemá stát "arabskou zemí". Evropa vyrostla z křesťanských kořenů, ty má pěstovat. Ale soucit se slabými v nich je obsažen tak mocně, že se mu nelze vyhnout. Nelze ho popřít.

(Ježíš říká: "Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne, byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste za mnou." Když se Ježíše ptají, kdy že se to stalo, odpoví: "Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili. Cokoliv jste těmto maličkým učinili, mně jste učinili.")

Rozhovor ve FAZ pokračuje. Jak Jeho Svatost hodnotí islamofobní nálady v Evropě? Dalajláma odvětí: "Existují jednotlivci a malé skupiny muslimů, kteří se ve svých vlastních zemích navzájem zabíjejí. Šíité, sunnité. Nereprezentují veškerý islám a všechny muslimy. Podstatou každého náboženství je láska, o islámu to platí také. Škůdce najdete mezi buddhisty, křesťany, židy i hinduisty. Kvůli smutným událostem, které má na svědomí malý počet muslimů, bychom neměli odsoudit celý muslimský svět."

Tändzin Gjamccho nabízí ekumenický, vzácně neodsuzující, laskavý pohled, který je vzdálen i mnoha bojovným křesťanům. Přeloženo či vysvětleno: Neodsuzujte muslimy kvůli Islámskému státu. To vlastně nejsou muslimové, neboť podstatou jejich víry není láska. A nemyslete si, že jste lepší; zlí lidé se najdou v každém vyznání.

Deník Blesk prvního června otvíral titulkem: Dalajláma zpražil „sluníčkáře“: Evropa přijala příliš mnoho uprchlíků. - Pokud přistoupíme na termín "sluníčkář", pak k němu perfektně pasuje dalajláma. Stačí se podívat na tibetskou vlajku: v jejím středu svítí slunce; Tibeťané, které zastupuje, jsou tedy sluníčkáři.

Dalajláma nenapadl lidi, kteří pomáhají uprchlíkům. Vyzývá k pomoci ty, kteří se mají lépe. To je celá Evropa. Jako problém vidí fakt, že uprchlíků je mnoho a že to v praxi přináší potíže. Svatá pravda. Míní, že by se časem měli vrátit budovat své země. I s tím lze stoprocentně souhlasit. Stejně jako s názorem, že by se Evropa neměla změnit v islámský kontinent. Spíš by se měla rozpomenout na to, že byla budována na křesťanství.

Dalajláma sluníčkáře nezpražil. Uprchlíky neodmítá. Přemýšlí rozumně, pozitivně a neodsuzuje. Nikoho.

 

Právě se děje

Další zprávy