Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 3. 2016 10:59

Papež František myslí opačně než Zeman. Arabskou invazi vidí jako naději pro Evropu

Papež vidí, jak se EU sype, cítí strach a sobectví, které k ničemu dobrému nevedou. Říká: něco dej, aby všichni profitovali.
Papež František pěstuje ekumenu, neodmítá jiná náboženství, navštěvuje mešity.
Papež František pěstuje ekumenu, neodmítá jiná náboženství, navštěvuje mešity. | Foto: Reuters

Minulý týden papež František opět promluvil o masivním přílivu imigrantů do Evropy. Je to invaze a může nás obohatit, řekl v kostce. V papežské rezidenci Santa Marta tento svůj postoj nabídl členům sociálního hnutí Poissons Roses. Jeho slova zachytil vatikánský list Osservatore Romano.

Co přesně hlava katolické církve pronesla: "Můžeme dnes hovořit o arabské invazi. To je sociální skutečnost." Výraz arabská invaze zní hrozivě. V Česku o invazi mluví Miloš Zeman a je za to kritizován. Zásadní rozdíl mezi ním a papežem však nalezneme v kontextu. Zatímco český prezident tuto "invazi" chápe jakoby vojensky a ihned hrozí, že část uprchlíků (rozuměj nemalá) jsou bojovníci Islámského státu, papež uprchlíky vnímá zcela opačně.

Jeho pohled se neupírá k džihádistům, teroristům, ale k uprchlíkům. Vnímá jejich nouzi, nesortuje: Ty jsi v pořádku, ty nás jdeš povraždit. Ke slovu invaze nepřiřadí obratem slovo riziko, ale začne mluvit o obohacení jinou kulturou, o překonání sebe a díky tomu o růstu. (Zjevně nikoli ekonomickém, nýbrž hlubším, kulturním.)

Citace svatého otce: "Jak mnohé invaze už Evropa během svých dějin poznala. Ale vždycky bylo zřejmé, že jde o to, aby překonala sebe samu, pokračovala dál a rostla díky sdílení jiné kultury." Papež je na nás mnohem náročnější než Miloš Zeman, nebo, aby v tom český prezident nezůstal sám, Robert Fico či další podobně uvažující politici.

František říká, že Evropa musí překonat sebe samu. Odmítači uprchlíků naopak nabádají, aby se EU maximálně uzavřela a "hájila hrad". Papež, jemuž je skoro osmdesát let, uvažuje mnohem pružněji a moderněji. Růst, tedy pozitivní změnu, vidí ve dvou krocích: překonání sebe, tedy především vlastního, přirozeného strachu. Už to zřejmě vnímá jako pokrok, jako vítězství. A také jako nutnou podmínku. Jakmile je strach z cizího překonán, otevře se prostor pro vnímání jiné kultury a jejích hodnot.

Něco ztratit, aby všichni získali

Jako bych slyšel ten křik: Jaké hodnoty? Jaké obohacení? Vždyť jsou to islamisti, jdou nás převálcovat a vyvraždit. Co nám asi tak mohou nabídnout? Šátky? Podmaněné, nerovnoprávné ženy? Zešílel papež?

Ono kulturní obohacení netkví v tom, že bezhlavě vezmu všecko, z čeho vychází jiná kultura. Přijmu to dobré. Třeba skromnost, k níž umírněný islám vyzývá, nekonzum. Odpor k pornografii. Abych jinou kulturu pochopil a mohl z ní čerpat, musím si ji pustit k tělu. To však nejde, když budu tvrdit, že muslim = islamista, potenciální terorista.

Papež se od mnohých dnešních Evropanů liší tím, že se nebojí. To je zásadní, klíčový rozdíl. Nebojí se o sebe, o budoucnost. Ne, že by sám sobě tolik věřil. Věří Bohu, Ježíši. Ta stará víra mu otevírá cestu k druhým lidem. Pravdou ovšem zůstává, že jakmile člověk Bohu nevěří, spoléhá na sebe, pak roste jeho nejistota a strach.

František vyzval k nové jednotě kontinentu. Evropa si podle něj nemůže dovolit národní egoismus, politické hry a různé malé (rozuměj národnostní) handly. "Je potřeba sednout k jednacímu stolu a vědět, že člověk někdy musí něco ztratit, aby díky tomu vyhráli všichni."

Vážné slovo. Papež vidí, jak se EU sype, jak se jednotlivé státy stahují do ulity, cítí ten strach a sobectví, které nikdy k ničemu dobrému nevedly. Přichází s nabídkou: něco musíš odevzdat, aby všichni profitovali. Věřící muž, nabízí "převrácené" myšlení. Postoje bez strachu. Jak už řečeno, ty však pramení z víry a z naděje. Uvažuje přesně opačně než náš Miloš Zeman.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy