„Nezvládli by roboti kosmický výzkum výhodněji než astronauti?" ptá se v úvodu svého textu publikovaném ve svém blogu na Aktuálně.cz Josef Tuček, novinář zabývající se vědou a výzkumem. Článkem odstartoval čtenářskou debatu o tom, zda není bezpečnější a méně nákladné prozkoumávat vesmír pomocí robotů a zda by se současná civilizace neměla soustředit na jiné problémy než dobývání vesmíru.
Podle Josefa Tučka ani odborníci na kosmonautiku nejsou jednotní v odpovědi na otázku, zda by měli vesmír prozkoumávat roboti či přímo lidé. „Jedni říkají, že prakticky všechny experimenty, které dělají astronauti, mohou stejně dobře uskutečnit robotická zařízení. Ta nepotřebují vzduch, jídlo a pití, neprodukují exkrementy, s nimiž je nutné něco dělat..." píše Tuček. Druhá skupina odborníků si podle něj myslí, že automaty nejsou rovnocenné lidem a že zde hraje roli ještě jeden fakt: nadšení z rozmachu lidských možností, které podněcují fantazii a získávají pozornost i podporu veřejnosti nejen pro kosmický výzkum, ale pro celou vědu a techniku.
Infobox
Další čtenářské debaty na podstatná společenská témata současnosti najdete v rámci rubriky Blogy osobností ZDEDiskutující Jirka H. na blog reagoval slovy: "Není nezbytně nutné, aby lidé létali do vesmíru, aspoň ne do toho vzdálenějšího. Většina poznatku stejně pochází z nepilotovaných misí a z Hubblova dalekohledu. I let na Měsíc by bez rivality supervelmocí nebyl asi nikdy realizován. Zapichování vlajky do Marsu člověkem je dost luxus... "
Pravidelný debatér Michal Macek oponuje: „Jsem jednoznačný zastánce letu s lidskou posádkou. Schopnost člověka improvizovat, činit intuitivní rozhodnutí, když je to potřeba, a řešit krizové situace nenahradí žádný robot," myslí si.
Debata čtenářů se stočila k tématu, za jakých podmínek a zda vůbec mají lidé podnikat výpravy do kosmu.
Podle dalšího stálého diskutujícího Karla Muellera má dnešní svět problémy daleko aktuálnější, než jsou lety do kosmu a například návštěva Marsu podle jeho názoru může ještě pár desetiletí počkat. Čtenář vystupující pod přezdívkou Fardík si myslí, že schopnosti posunout lidstvo dále bude mít v blízké budoucnosti spíše Čína než západní civilizace.
Čtenář Dušan reaguje: „Investice do kosmického výzkumu se vždycky vyplatí, ty 'palčivější nebo aktuálnější problémy' tu byly, jsou a budou vždycky. Potřebujete mít nějakou vizi, i když teď nedokážete domyslet, k čemu je to dobré..."
Jaký je váš názor? Do debaty moderované editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod níže uvedeným blogem nebo přímo pod tímto článkem.
Blog Josefa Tučka: Má smysl, aby teď lidé létali do vesmíru? |