Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
5. 2. 2019 16:35

Děti jako oběti i pachatelé. Internet mění kriminalitu, nejsme připraveni

Prospěla by nám maturita z internetové a mediální gramotnosti.
Foto: Kylie Walls / Shutterstock.com

Kyberkriminalita je na vzestupu. Za posledních sedm let vzrostla o 400 procent. V roce 2011 zaznamenali čeští policisté 1500 trestných činů spáchaných na internetu, v roce 2018 jich bylo téměř 7000. Aby toho nebylo málo, policisté tvrdí, že 90 procent internetové trestné činnosti zůstává skryto, proto je těžké říct s určitostí, jak moc se vlastně děje.

Zatímco "klasických" zločinů v posledních letech ubývá, ty on-line zažívají "zlaté časy".

On-line prostor mění kdeco - mezilidskou a politickou komunikaci, konzumaci médií, marketing, vedení politických kampaní, obchod se zbožím a evidentně i kriminalitu. Ta se stále víc přesouvá do těžko uchopitelného prostředí a mění se její povaha.

Policisté upozorňují, že oběťmi zločinu na internetu se mnohem víc než v off-line světě stávají děti. Dá se předpokládat, že právě relativní anonymita internetu a jejich naivita a nezkušenost umožňují vyšší míru drzosti sexuálních predátorů, kteří z dětí dělají terče sexuálního zneužívání, nátlaku a vydírání.

Mluví se doma s dětmi o tom, co dělají na internetu? Jestli náhodou nemají nějakého hodného strejdu nebo tetu, o kterých v životě neslyšeli? Nebo kamaráda? Když si jdou děti hrát ven, určitě se jich máma nebo táta zeptají, s kým. Na internetu by to mělo být podobné. Obzvlášť pokud neexistuje účinná prevence na školách, které nepřipravují budoucí generace na dobu, která tu už několik let panuje.

Čisté internetové svědomí často nemají ani samotní rodiče. Ukázat fotky svých potomků jednou za deset let na školním srazu není to samé jako pochlubit se s nimi "přátelům" na Facebooku a Instagramu. Rodiče si často nemusí uvědomovat, že roztomilé rodinné fotečky s polonahým dítětem v bazénku mimo ostatní maminky mohou lajkovat také pedofilové. Tomu se zabránit nedá.

Zvol si info

Podobná vzdělávací videa, jako natočil youtuber Kovy, chystá i další iniciativa zaměřená na mediální gramotnost - seskupení Zvol si info - tvoří jej dvacítka lidí z okruhu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. "Chceme vytvořit animovaná videa, teď vytváříme scénář a hledáme animátory," říká členka projektu Kateřina Křivánková. Studenti už se svými přednáškami o mediální gramotnosti objeli asi 155 škol, kde oslovili přes osm tisíc žáků.

Rychlá odbočka. Internet také otevírá nové otázky, se kterými jsme doposud neměli tu čest. Dcera americké mamablogerky v devíti letech zjistila, že o ní matka bloguje v jejích očích ponižující příběhy a fotografie, a poprosila ji, aby přestala. Odmítla. S tím, že reflexe mateřství je velkou součástí jejího života a bude od nynějška žádat po dceři schválení. A na čí straně je pravda? Argumentovat se dá za obě strany. Za mě asi na straně dcery. Ale zpátky…

V projektu ministerstva vnitra Kraje pro bezpečný internet proběhl také výzkum mezi studenty druhých stupňů základních škol - už žádná malá děcka, teenageři. Vyšlo z něj najevo, že pravděpodobně stoupá nejen kriminalita na internetu, ale také počet mladých "kyberkriminálníků". Ti se dopouštějí především porušování autorských práv a neoprávněných přístupů.

Zajímavé je, že tak činí nevědomky. Jasně, nevědomost neomlouvá, ale tady je situace trochu odlišná. Mají nízké povědomí o tom, co kriminalita v on-line prostředí vůbec je. Často nevědí, že vůbec něco nelegálního dělají, nebo ano, ale přijde jim to nevinné. Co se týče stahování: torrenty, Ulož.to a jiné parády, ruku na srdce, kdo si nikdy nic nestáhl?

Horší je, když dětem, mladým lidem, přijde jako nevinná lumpárna někomu vlézt do e-mailu nebo na osobní facebookový účet a nadělat tam paseku. I k tomu se v anonymním průzkumu často přiznávali. Je to šokující a znepokojivé zjištění - že by se nastupující generace chovala na internetu zodpovědněji, nenaznačuje ani náhodou.

Dnešní mládež musí mít jasnou představu o tom, že takové počínání není stejné, jako když někomu vezmou psaníčko kolující mezi žáky v hodině matematiky. Na takové narušení internetového osobního prostoru se má nahlížet přísně - ale zároveň musí každý chápat proč.

V obou případech, dětech-obětech i dětech-pachatelích, je důležitá především prevence, kvalitní informace a jakási základní internetová gramotnost, která se bude stejným způsobem učit na prvních stupních všech základních škol. Není na co čekat, ale u nás se pořád řeší, jestli maturita z matiky jo, nebo ne. Užitečnější by byla maturita z internetové a mediální gramotnosti, k čemu nám jsou integrály, když věříme nesmyslům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy