Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 5. 2016 12:05

Diagnóza primáře Babiše: střet zájmů, tentokrát ve zdravotnictví

Andrej Babiš se intenzivně snaží šířit dojem, že on by zdravotnictví řídil lépe, respektive že ho tak trochu jako ministr financí stejně řídí.
Léčba Babišem. (Snímek z nemocnice v Sokolově.)
Léčba Babišem. (Snímek z nemocnice v Sokolově.) | Foto: Facebook Andreje Babiše

Andrej Babiš oželel poradu o evropských dotacích u premiéra a jel na Karlovarsko, kde rozdával volební koblihy a navštívil nemocnici v Sokolově. Odtud je také jeho fotografie v bílém plášti a se stetoskopem kolem krku, jakýsi protipól politiků vylézajících mezi pracujícím lidem z šachet v umouněných fáračkách.

Člověk úplně slyší medový hlas sestřičky: Dobré jitro, pane primáři! Doktor je ikona-autorita a kdo se za něj před volbami převlékne, nemůže ztratit, jen získat. (Pokud Ing. Babiš stetoskopem skutečně vyšetřoval pacienty, pak se omlouvám.)

Kdo neví, že v říjnu jsou krajské volby, mohl by usoudit, že se jedná o propagaci nějaké reprodukční nebo jiné kliniky, které ovládá Babišův soukromý fond Hartenberg Capital. Nikoli. Jsme ve veřejném zdravotnictví, jehož stav pod správou ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) Andrej Babiš soustavně kritizuje.

Vzhledem k tomu, jak se Babiš ve zdravotnictví angažuje i jako soukromník (Hartenberg vlastní sedm společností, kterým patří kliniky nebo polikliniky, a další chce kupovat), jsme rázem na dobře známém poli střetu zájmů.

Hartenberg spravuje Babišův privátní majetek. Zdravotnická zařízení, která patří fondu, vloni inkasovala od VZP 400 milionů a od všech zdravotních pojišťoven celkem 700 milionů korun. Je Babiš v takové situaci ten pravý, kdo má řešit a vyřešit úhradovou vyhlášku, platby za státní pojištěnce, platy lékařů a sester, koncepci zdravotnictví a tak dále?

Střet zájmů je ještě zřetelnější tím, že hnutí ANO učinilo zdravotnictví jedním z hlavních témat své krajské kampaně. Sokolovská nemocnice nebyla zdaleka první ani poslední, ve které se Babiš objevil. Intenzivně se snaží šířit dojem, že on by zdravotnictví řídil lépe, respektive že ho tak trochu jako ministr financí stejně řídí (k lepšímu). Na Němečkovi nenechává nit suchou.

Mimochodem, k Babišově absenci na poradě ministrů o eurodotacích. Když říká, že "takové porady zvládne hravě můj náměstek, mám důležitější věci na práci než sedět na poradách," v čemž je slyšet kus arogance, sluší se připomenout, že sám nedávno vyčetl Němečkovi, že jeho úředníci nechodí na jednání o centrálních nákupech.

ANO na billboardech slibuje „zdravé zdravotnictví“. Jde ale o volby do krajů, které na fungování zdravotnictví jako takového i na to, co kritizuje Babiš, nebudou mít velký vliv. Jistě, i krajská nemocnice může hospodařit dobře nebo rozmařile a poskytovat lepší nebo horší služby. Ale to, o co se pře Babiš s Němečkem a Sobotkou, to volba toho či onoho krajského zastupitele neovlivní. Klíč je ve vládě, případně v parlamentu (viz například zrušení regulačních poplatků, podle Babiše chyba).

Nejpopulárnější politik v bílém plášti je jen symbol. Volby jako volby; lídr, program a koblihy zůstávají.

Pro pořádek: stav zdravotnictví je krajským kompetencím pořád o dost blíž než výkřik „Zastavíme nelegální imigraci a diktát EU!“ (kotlebovská ambice na volebních billboardech Tomia Okamury).

 

Právě se děje

Další zprávy