Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 5. 2016 13:05

Zestátnit Českou televizi? Takže řídit ČT jako firmu, bliká červená kontrolka s nápisem Agrofert

Andrej Babiš je v případě České televize – o tom, že sám taky nějakou koupí, se trvale spekuluje – ve skutečně enormním střetu zájmů.
Máme vizi. (Snímek z návštěvy Miloše Zemana na farmě Čapí hnízdo.)
Máme vizi. (Snímek z návštěvy Miloše Zemana na farmě Čapí hnízdo.) | Foto: Ludvík Hradilek

Středa, 11. května. Zase jednou média působila dojmem, že se muž na Hradě nudí. (A co si budeme povídat, my někteří s ním.) – Už nějak dlouho jsme pořádně nebyli ve zprávách, co s tím uděláme, můj Ovčáčku? Na Facebooku je bez nás polomrtvo. Co takhle povědět, že bychom… zestátnili Českou televizi? To se bude líbit. Přesněji, jak pravil Jan Werich: To je blbý, to se bude líbit.

A taky, že ano.

Konkrétně, v odpovědi na dotaz čtenáře Parlamentních listů prezident republiky toho dne pravil: „Někteří moji poradci (Jací poradci? Mysleli jsme, že žádné nemá, pozn. red.) mi říkají, že základní vadou generálního ředitele České televize je to, že Českou televizi vlastně neřídí a že ji řídí nejrůznější úředníci na nižších postech. Nejsem specialista na Českou televizi a nemohu tedy toto tvrzení objektivně posoudit, nicméně platí to, co jsem už uvedl, to jest, že Česká televize by měla být státní a nikoli veřejnoprávní, protože pojem veřejnoprávnosti je hybridní pojem, který slučuje nedostatky veřejné a soukromé televize.“

Hlava státu + řekněme snůška protikladů = pozornost zaručena. O to víc, když Andrej Babiš zestátnění přizvukuje, protože „lidi by tím ušetřili“.

Prezident má vůči České televizi zhruba stejné kompetence a právo na kritiku jako dalších deset milionů občanů, a tak je třeba číst jeho volné sentence o veřejnoprávnosti. (Mimochodem, co Český rozhlas, případně ČTK, tam veřejnoprávní omyl neexistuje, ty by směly zůstat pomýleně hybridní?)

Jiná věc je, když jeho nápad vzápětí odkývá ministr financí, vedlejším povoláním mediální mogul, jehož holding si oficiálně stěžoval na Reportéry ČT slovy: „Žádáme proto o zjednání nápravy, tj. aby bylo od těchto účelově zaměřených pořadů, kde informace jsou podávány tak, že hraničí s pomluvou, upuštěno a příslušní redaktoři a další osoby odpovědné za realizaci shora uvedených reportáží aby převzali za takové jednání odpovědnost a aby vůči nim byly vyvozeny patřičné důsledky,“ napsali místopředseda a členka představenstva Agrofertu vloni v březnu; Rada ČT jejich stížnost odmítla.

Babiš je u České televize – o tom, že sám taky nějakou koupí, se trvale spekuluje – ve skutečně enormním střetu zájmů. Měl by v takové situaci mlčet nebo mluvit zdrženlivě, ne přispěchat Zemanovi s podporou. Tohle je politická kultura z pravěku.

I za současného stavu Babiš vliv na ČT a ČRo má jako poslanec a předseda druhé nejsilnější strany ve Sněmovně. Ta volí a odvolává členy mediálních rad, bere na vědomí výroční zprávy televize a rozhlasu. Rada ČT je Poslanecké sněmovně odpovědná, poslanci dokonce schvalují Kodex České televize (což je hrubá vada v zákoně, do kodexu politikům nic není). Kompetence parlamentu vůči České televizi jsou skrze její Radu viditelné a docela významné.

A ministr financí by měl klíčové slovo ohledně případného státně-televizního rozpočtu. (Jestli tolik touží po tom, aby i jemu lidi spílali, že „dneska zas nic nedávaj“ a „tohle snad dávali už stokrát“, tak prosím …)

Nový zemanovsko-babišovský atak posouvá téma České televize do krajských a nejspíš i do parlamentních voleb příští rok. Pravděpodobnost, že by se myšlenka zestátnění zhmotnila do schváleného zákona, je do té doby mizivá. Ale zlá ČT může dobře fungovat jako mobilizační hromosvod nespokojenosti Zemanových a částečně i Babišových voličů. Některé by možná víc než slovo „zestátnění“ oslovilo staré dobré „znárodnění“.

Není ale pravděpodobné, že by čeření televizní vody Zemanovi, natož Babišovi pomohlo k nějakému významnému množství nových hlasů. Dosavadním voličům to, především v případě prezidenta, bude asi konvenovat. Ale jiní možná zbystří – netlačí tu někdo na pilu až moc? Domyslet babišovskou posloupnost „Řídit stát jako firmu – Zestátníme televizi – Řídit televizi jako firmu“ není těžké, červená kontrolka s nápisem Agrofert zabliká. Jak by asi taková státní televize pojala třeba kauzu Čapí hnízdo? Nebo čínskou návštěvu?

 

Právě se děje

před 15 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy