Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 5. 2015 13:20

Dienstbier je slon v porcelánu. Rozbíjí agenturu pro ghetta

Komentář Martina Fendrycha: Sociální začleňování u nás začalo mít fazonu, řád. Ministr Dienstbier to teď ničí.
Takové pěkné ghetto.
Takové pěkné ghetto. | Foto: Vojtěch Marek

Sledujeme neobvyklý střet. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier bojuje s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Kterou řídí, spadá pod něj. Která šest let úspěšně pracuje. Nedávno však nečekaně, zničehonic Dienstbier junior vyhodil ředitele agentury Martina Šimáčka.

Nejdříve to vůbec nezdůvodnil (jsem ministr, mám tu pravomoc, tak si trhněte nohou). Později uvedl důvody značně pochybné (údajné porušení pravidel při zadávání zakázek či odmítnutí debaty o reorganizaci). Šimáček se proti Dienstbierovým důvodům ostře ohradil. Tím to haslo.

Odvoláním šéfa spor neskončil. V pondělí 59 zaměstnanců agentury ze 70 vstoupilo do stávky. Její smysl, jak ho podávají média i Dienstbier: autonomie agentury. Už ne pod Dienstbierem a nezávislost. Takže si většina lidí u televize řekne: „To jsou cvoci. Jak může být státní úředník nezávislý? Ať si tedy založí svoji soukromou organizaci.“ V úterý byla stávka přerušena až do setkání s premiérem Sobotkou, které má být příští týden.

Celý spor je neprůhledný, protože odborný. Což dává politikovi typu Dienstbiera velkou možnost ze zaměstnanců, kteří se mu vzepřeli, dělat hlupáky. Oni totiž nechtějí „autonomii“, ale možnost přímo ovlivňovat ministerstva, která v sociálním začleňování hrají roli. Dienstbier se v televizi nadneseně usmívá a vykládá: „Nadresortnost agentury je zajištěna i dnes. Typově tou agendou.“

Zaměstnancům jsem garantoval, že činnost agentury bude pokračovat, strategie zůstává stejná. Problém je pouze v tom, že lidé odmítli přijmout odvolání ředitele Šimáčka, říká ministr Dienstbier.
23:38
Zaměstnancům jsem garantoval, že činnost agentury bude pokračovat, strategie zůstává stejná. Problém je pouze v tom, že lidé odmítli přijmout odvolání ředitele Šimáčka, říká ministr Dienstbier. | Video: Daniela Drtinová

Ale když exředitel Martin Šimáček kritizoval novelu školského zákona, jež se týkala inkluze, když lobboval u poslanců, bylo po nadresortnosti. To už Šimáček zlobil. Protože Dienstbier, jak se údajně vyjádřil, chce sám rozhodovat, za co bude politicky „krvácet“. Podobně nepříjemná mu zřejmě byla kritika ministerstva práce a jeho návrhů, jak řešit sociální bydlení. Nebo kritika policie, která neplnila úkoly ze strategie sociálního začleňování.

Šimáček pracoval dobře. Vyhozen

Šest let tu dobře fungovala agentura. Začalo se konečně něco dít. Šimáček sehnal zapálené lidi, kteří začali pracovat. Do programu sociálního začleňování se zapojilo 36 měst. Ambicí bylo počet měst a obcí, které programově začleňují sociálně vyloučené občany a jejich děti, zdvojnásobit.

Systém fungoval ve dvou základních rovinách: zaprvé lokality, kde zaměstnanci agentury spolu s místní správou a úřady pomáhají sociálně vyřazeným lidem. Práce nesmírně cenná. A druhá rovina, Praha, centrála, expertní pomoc, legislativa, kontakty na jiná ministerstva, podpora pracovníků v terénu.

Na nejchudší přicházejí peníze z Evropské unie. Agentura připravovala vládní plán sociálního začleňování, úkoly pro ministerstva. Kterým se to často nelíbilo a která je většinou neplnila. Ale pozor, Jiří Dienstbier má pod sebou nejen šlapající, sedmdesátičlennou Agenturu pro sociální začleňování.

Odpovídá taky za začleňování romské menšiny. Integrace Romů je vnímána jako specifický, extra problém, který je vyčleněn. I na tuto činnost EU posílá peníze. Jenomže v "romské agentuře" (Kancelář rady vlády pro záležitosti romské menšiny) pracuje asi pět lidí. Přitom Evropská komise žádá, aby prováděla monitoring, sledování dopadů začleňovacích aktivit pro Romy po celé zemi. To pět pracovníků nemůže zvládnout. Romské agentuře chybí nějaký Šimáček, někdo, kdo by ji rozjel, rozpumpoval.

A tak Dienstbier rozhodl, že lidi z agentury propojí se skupinou na začleňování Romů. Vypadá to logicky. Agentura pro sociální začleňování (ne ta romská) pracuje dobře. Tak jí vezmu lidi a budou dělat i pro romské menšiny.

Hanebná česká klasika

(Dodejme, že agentura počítala s tím, že by její pracovníci v terénu sledovali i začleňování Romů. Logicky však pouze tam, kde řídí a kontrolují svoje projekty, Takže ne po celé zemi, nýbrž pouze v oněch 36 lokalitách, kde působí. To ovšem ministrovi nestačilo.)

Skutečná logika Dienstbierova kroku je tristní: co fungovalo, oslabím, aby to druhé aspoň jakž takž vypadalo. Proto chtějí zaměstnanci agentury „autonomii“. Aby mohli dál, pořádně dělat svoji práci. Jak mají svůj záběr rozšířit z 36 obcí na 70, když jim přibude jiná práce? Výsledek Dienstbierovy „inovace“, obávají se, bude jediný: Agentura přestane fungovat.

Pokud má sociální začleňování fungovat, tu práci musejí dělat lidé, kteří ji berou jako poslání. Lidé zapálení a samostatní. Jenomže česká státní správa na zapálené a samostatně myslící není zjevně připravena.

V celé šlamastyce zřejmě hraje roli i služební zákon, který začne platit od poloviny roku. Kdyby Martin Šimáček zůstal, byl by těžko odvolatelný. Tak ho Dienstbier radši včas vyšoupl. Do podmínek výběrového řízení se nevejde. (Je úplně fuk, že dělal skvěle svou práci.) Takže se těšme, jak místo obsadí nějaký sociální demokrat nebo kamarád. (Od toho byl přece služební zákon přijat.)

Je to taková hanebná česká klasika. Něco funguje (agentura). Nese to ovoce. Řídí to schopný chlap. Ale moc toho chce, dokonce by rád, aby ministerstva něco dělala, nejen dělala, že dělají. Navíc v takové „citlivé“ oblasti (inkluze, sociální začleňování, ghetta). Tak se to radši rozbije.

Pokud má sociální začleňování fungovat, tu práci musejí dělat lidé, kteří ji berou jako poslání. (Až dosud se to dařilo.) Lidé zapálení a samostatní. Jenomže česká státní správa na zapálené a samostatně myslící pracovníky zjevně není nastavena. Proto je více než dvacet lidí z agentury připraveno podat výpověď. Je to malér? Jistě. Jedná se o kompletní vedení agentury, o lidi, kteří pracují na plné úvazky.

Jdou nahradit? Mantra zní: Každý je nahraditelný. Jenomže odešlé takřka jistě nahradí zaměstnanci nezapálení a po samostatnosti netoužící, kterým nebude vadit, co Dienstbier dělá. A podle toho to pak bude vypadat. Začleňovat se bude jenom jako a počet ghett poroste. Tahle práce je na dvacet třicet let. Ničit ji po šesti? Hloupost na druhou.

 

Právě se děje

Další zprávy