* Aktualizovaný komentář a diskuse čtenářů Aktuálně.cz z 23. srpna 2011. * Co byste dodali dnes, den před volbou nového ředitele?
Co vy na to?!
Vážení čtenáři, děkujeme vám za vaše názory k České televizi, které jste nám posílali na [email protected], nebo psali do diskuse na Facebooku Aktuálně.cz. Zajímavé příspěvky jsme v úterý 23. srpna průběžně zařazovali přímo pod tento článek.
Redakce Aktuálně.cz.
Nejen vinné révy, také adeptů na generálního ředitele České televize je letos nebývalá úroda. Nevídaný počet - šestatřicet lidí - se cítil na to vést naši největší veřejnoprávní instituci. Pět jich postoupilo do užšího finále, vítěz konkursu má být znám ve středu 21. září odpoledne nebo večer.
První i druhé kolo volby provázejí obvinění ze zákulisních machinací, spekulace o postranních úmyslech kandidátů a mediální přestřelky mezi manažery i zaměstnanci České televize. Jednu z nich spustil ředitel nových médií ČT Milan Fridrcih svou kritikou kanálu ČT1.
Moderátor Václav Moravec se nechal slyšet, že mu bude ctí, být vyhozen z ČT "mordpartou" (čímž se v kuloárech Kavčích hor myslí skupina kolem kandidáta na ředitele Romana Bradáče, výkonného ředitele ČT24.)
Údajnému favoritovi volby Petru Dvořákovi se zase, zřejmě jako jedinému, dostalo audience u premiéra Petra Nečase.
Co vy na to?!
Karel Hvížďala si všiml, že projekty ředitelských kandidátů většinou neřeší ani tak to, co má Česká televize vysílat. Daleko víc rozebírají úsporná opatření a vyrovnaný rozpočet.
V době, kdy zanedlouho zmizí reklama z ČT1 a ČT24, je to svým způsobem pochopitelné - ale na druhou stranu, platící televizní koncesionáři se na televizi dívají (pokud se dívají) kvůli programu. Že jsou televizní finance v pořádku, je může hřát nanejvýš mimochodem.
Říká se, že každý muž je potenciálním trenérem národního fotbalového mužstva. Vždy ví zcela přesně, kdo měl být zařazen do mužstva a jak měla naše reprezentace v každém utkání hrát, aby zvítězila.
Podobně se dá říct, že všichni lidé u nás jsou potenciálními generálními řediteli České televize. Každý člověk přesně ví, jaké pořady by měla televize nakoupit, kdy, kde a co by měla vysílat, aby byl program zajímavý.
Posláním ČT není konkurovat soukromým televizním kanálům, ale doplňovat jejich nabídku o projekty, které nejsou ziskové, ale veřejně prospěšné. To zní sice hezky, ale chybí to nejpodstatnější: Jasná definice toho, co to je veřejná služba, co to jsou veřejně prospěšné televizní projekty.
Takovou definici, která by jasně, srozumitelně a přesně vymezovala obsah těchto pojmů, nenajdete. Jistěže nějaké definice lze občas objevit, ale jsou natolik vágní a nicneříkající, že pod ně lze ukrýt vlastně cokoli.
Co je podle vás televizní "veřejná služba"? A potřebujeme vůbec veřejnoprávní televizi? Nebo by stejné služby - a levněji - zvládly i komerční televize?
Vaše komentáře:
"Nesleduji jiné televize, nesnáším reklamy během filmu. S náplní ČT jsem celkem spokojen, mělo by být v hlavním čase více starších dobrých filmů. Zprávy by měly být řazeny dle závažnosti týkající se většiny obyvatel (ne drby)." Diskutující "František Lebeda".
"Pokud by měla splňovat ČT funkci placenou všemi uživateli TV, měla by se především zabývat takovými žánry nebo pořady, který svým zaměřením nikdy nebudou mít prostor v komerčním vysílání. Podle mě však ČT1 v 99% a ČT2 v 80% kopíruje (a ještě špatně) Novu a Primu. S takovou budou zavedeny poplatky na "veřejný" tisk a budem povinně platit za tisk dvojníka Blesku!" Diskutující Robert Bob na Facebooku.
"Zpravodajství o ničem, program ČT1+ČT2 o ničem. Zákonem stanovené výpalné od občanů, i těch, kteří nesledují ani jeden
její program, je v podstatě zákonem schválené tunelování. Existuje pouze jediné rozumné řešení : Všechno zrušit a prodat.
Ty poplatky posílat tzv. politickým stranám, aby už stát neokrádaly a netunelovaly tak moc." Jaryn na [email protected].
"Pokud si nějaký zabedněnec myslí, že porady ČT mohou převzít komerční stanice, bude tu asi nějaká chyba...zřejmě v myšlení... Pořady jako Historie.cz jsem nikdy na jiné televizi neviděl, publicistika typu Česko k neuvěření nebo VIP zprávy, to je takový brak, že rád přenechám vymývání mozků jiným..." Martin Kratina na Facebooku.
"Kavky jsou plné šéfů (kdečeho) bez TV průpravy, kteří nemají ponětí, jak se dělá televize a dělají fatální boty za strašné peníze. Jen podnik sestavený z pracovitých profíků bude fungovat." Diskutující s nickem "jana".
Na tomhle názoru je zajímavé, že patří předsedovi rady České televize Milanu Uhdemu, jen je asi rok starý, čili z doby, kdy ještě tím předsedou nebyl: „Televize veřejné služby v obavě, aby neztratila diváky, aby měla takzvanou sledovanost, nesmírně napodobuje komerční televize, velmi se jim podobá. Budoucí cesta České televize je v úplně opačné orientaci. V tom, být jiná než je komerční televize. To je koneckonců také její záchrana." Jakého ředitele tím pádem asi pan Uhde vybere? (Jan Lipold, Aktuálně.cz.)
"ČT ve stávající podobě zrušit. ČT by se měla sloučit s Českým rozhlasem a v jedné organizaci provozovat právě jednu televizní a právě jednu rozhlasovou stanici, která by poskytovala nezávislé zpravodajství, to je pravý smysl veřejnoprávních stanic. Zbytek hravě dokáží stanice komerční a hlavně bez daní a výpalného od daňových poplatníků a koncesionářů." Diskutující Martin.
"V čele ČT by měla stát osoba s morálním kreditem na prvním místě. Obklopená kulturnímy manažery, a ne manažery s uvažováním vexláků." Miloslav Špáňa na [email protected]
"Já doporučuji, aby vyhrál ten, který příjde a řekne: "Poslední zhasne". Já ušetřím 1560 korun za rok a potřebné informace mám na netu." Jirka Mikšík na Facebooku Aktuálně.cz.
"Chtěl bych vyjádřit svou dlouholetou nespokojenost s nevyváženou strukturou vysílání ČT. Ve veřejnoprávním vysílání se objevují pravidelné pořady otevřeně propagující náboženství (Cesty víry, Křesťanský magazín, Sváteční slovo, Žijeme s vírou... ). Řada v nich vyřčených nesmyslných výroků (když je nějakou náhodou zaslechnu) mi stručně a jasně řečeno leze krkem a velmi bych uvítal přiměřenou protiváhu těchto pořadů, která by se bez chození kolem horké kaše otevřeně zastávala ateismu a propagovala by tento světový názor. Zatím jsem si ničeho takového v programu ČT nevšiml." Vít Koksa na [email protected].
"Výše uvedený názor pana Koksy mi připomněl, že v ČT by měly být každý týden pravidelné přenosy nedělních bohoslužeb. Není normální, když v neděli není na žádném kanále "kostel živě". (Soukromě podotýkám, že se aktivně nehlásím k žádné církvi, ale "světskost" televizní neděle mi vadí i tak.)" Jan Lipold, Aktuálně.cz
"Pokud někdo potřebuje bohoslužbu a náboženství, pak s tím má jít do kostela a nezabírat naboženskými výmysly vysílací čas, kde místo toho může být nějaký poučný dokument. Žijeme v sekulárním státě. Vzhledem k tomu, že jde o televizi veřejnoprávní, kterou platíme z našich koncesionářských poplatků, neměly by být ani podobné, použiju-li eufemismus - naivní ideologie - podporovány." Karel Kallus na [email protected].
"Byl bych rád, kdyby ČT nebrala za měřítko Novu a začínala zprávy skutečně hlavními událostmi, a ne bulvárem. Příklad: ARD je určena pro celé Německo, má zprávy 15 minut a člověk se dozví i o důležitých věcech ve světě. Česko není středobodem Evropy ani světa, Nova nás k tomu však vychovává a ČT jí v tom napomáhá. Lidé pak nemají nejen rozhled o dění ve světě, o jejich souvislostech, ale nemají ani pocit sounáležitosti s jinými. Podporuje se jen ´blbá nálada´." Jiří Hlaváček na [email protected].
"Česká televize by měla už konečně vzít na vědomí, že jsme samostatný stát, a přestat národu neustále vnucovat Slováky." Jaroslava Hřídelová.
"Zachovat ČT2 - jediný český program, na který se lze dívat." Diskutující s nickem "sadloVmase".
"Zrušit ČT1 a ČT4, ponechat jen dva kanály a zrušit koncesionářské poplatky." Diskutující s přezdívkou "ep".