Tisíce lidí se připojily k anketě deníků Aktuálně.cz a Aktuálně.sk, která dvacet let po listopadovém převratu zkoumá, co ještě zbylo z federálního povědomí. Neboli to, jak občané Česka a Slovenska vnímají život doma a v sousední republice.
Čtěte více: 20 let poté - Výsledek testu je tady. Češi znají Slováky lépe
O tom, zda je nyní kvalita života vyšší na Slovensku či v Česku či jak vnímáme své sousedy, čtenáři diskutovali také v debatách moderovaných editory Aktuálně.cz.
U čtenářů nicméně toto téma nevyvolalo zdaleka takový zájem jako jiné diskuse ze seriálu ke 20 letům svobody - jako například debata na téma „Po čem se vám stýská z období komunismu".
Řada čtenářů zdůrazňuje, že Slovensko a Česko jsou již dva rozdílné státy, byť opět propojené v EU. Někteří ze čtenářů si myslí, že není nutné na Slovensko směřovat výrazně větší pozornost než třeba na Polsko.
Podle mnohých čtenářů jsou rozdíly v kvalitě života v obou státech velmi malé - a navíc oba státy mají to hlavní: svobodu.
Podle některých čtenářů je těžké život v obou zemích porovnávat, protože kvalita života nezahrnuje pouze ekonomickou úroveň, ale i další aspekty.
Diskutovalo se mimo jiné o zklamání z politické reprezentace i z neřešení problému korupce - a to na obou stranách hranice. Jak rovněž plyne z výsledků ankety Aktuálně.cz a Aktuálně.sk, oba národy předpokládají, že u nich tento nešvar škodí víc, než u sousedů.
Čtenáři v diskusích nicméně zdůrazňují, že oba státy zaznamenaly v posledních dvaceti letech pokrok, a to především v ekonomické oblasti.
Někteří čtenáři mezi výhody života na Slovensku zmiňují neporušenou přírodu či tamní výši důchodů. „Vzhledem k průměrnému věku obyvatelstva je zajímavým vypovídacím ukazatelem výpočet výše starobního důchodu. Nezbývá nám tedy než litovat, že jsme si my, starší, nezvolili slovenské občanství, píše například pan Zvolský.
Z výsledků ankety Aktuálně.cz a Aktualne.sk vyplývá, že dvě třetiny Čechů uznávají, že slovenská příroda je krásnější, ale naopak dvě třetiny Slováků připouští, že v ekonomickém ohledu jsou na tom české rodiny lépe.
V diskusích na stránkách obou deníků také mírně převažují příspěvky, že podmínky pro život jsou celkově o něco málo lepší v Česku - a to hlavně díky silnější ekonomice.