Čtvrtek 1. prosince, start elektronické evidence tržeb (EET), start "narovnání podnikatelského prostředí". Část občanstva krok Andreje Babiše vítá: jen ať si na ty zloděje podnikatelské posvítí. Část krok odmítá jako nedobře připravený, nerovnost zakládající (část podnikatelů zatím kontrole uniká).
EET skrývá dva hlubší "národní" aspekty. První: jedná se o jakýsi test, nakolik jsme zloději. Pokud to šéfovi státní kasy Babišovi vyjde, vybere za rok 18 miliard navíc (někteří podnikatelé tvrdí, že vybere mnohem víc, klidně dvojnásobek), pak to bude smutná vizitka o naší poctivosti. Pokud vybere podstatně méně, buď Češi našli cestu, jak EET obejít, nebo kradou méně. (Kéž by to tak bylo.)
Druhý národní aspekt je též nepříjemný: české bonzování. (Možná to není české specifikum, možná je celoevropské; pravdou však je, že komunistická StB, s níž měl Babiš techtle mechtle, tuto vlastnost čile využívala; kupříkladu na přelomu let 59 a 60 měla okolo sto tisíc spolupracovníků.)
Ministr financí evidenci každé platby v hospodě a dalších stravovacích a napájecích zařízeních doprovází možností jakési lidové, práskací kontroly. Každý zákazník může na stránkách daňového portálu elektronické služby Finanční správy ČR učinit "nahlášení nevydané účtenky".
Babiš ví, jaké slabiny EET zahrnuje. Jednou z nich je, že platby musí hlásit sami hospodští, výčepáci, servírky. Logicky se nabízí možnost prodej nezaevidovat a pak unikne z EET. Systém je závislý na spolupráci kontrolovaných. A kontrolované teď budou moci kontrolovat ještě obsluhovaní, návštěvníci restauračního zařízení.
Co mohou udělat? Otevřou si stránky daňového portálu a najedou na ono ohlášení, že jim v hospodě či jinde, v kebabárně, nevydali účtenku. Čeká na ně jednoduchý protokol, který vyplní (DIČ poplatníka, tedy třeba majitele restaurace, popis poplatníka/provozovny, druh tržby, datum a čas přijetí tržby, částka, typ provozovny, adresa provozovny).
Nejsem robot, nedali mi účtenku, osolte ho
Místo, kde ohlašovatel (práskač) údajně nedostal účtenku, je tedy určeno detailně, chybí snad jen možnost poslat z mobilu fotografii. Naopak sám hlásící občan o sobě neříká nic. Portál po něm žádá jediné: Pro ověření, že nejste robot, prosím, označte pole "Nejsem robot". – Jakýkoli (anonymní) nerobot tedy může prásknout svého hostinského. Nebo jakéhokoli jiného.
Možnost neuvěřitelně široká, kontrola prakticky nulová. Servírka hosta naštve, třeba hned nepřiběhne a neobslouží jej, on si opíše DIČ a udělá "teplej bonz" klidně přímo na místě z mobilu. Otázkou je, kolik takových bonzů bude a jak je finance stihnou řešit. Není vyloučeno, že host třeba účtenku dostane, ale jednoduše ji zapře, aby se pomstil, aby poškodil konkurenci, aby si vyřídil účty s exmanželkou či exmanželem atd. Možností najdeme nemálo.
Ono už to tak trochu začíná teď. Napsal jsem dva texty o EET a dostal více bonz-mailů. V jednom třeba stálo: "Pokud já vím o hospodě..., jejíž majitelka měsíčně zatlouká 400 tisíc korun tržeb (od června to pomalu snižuje, aby nárůst v prosinci nebil tak do očí – mimochodem drbe se na hlavě, protože volila ANO), tak to musí vědět všichni, Fialu a Kalouska nevyjímaje. Ví to úplně každý..."
Jiná paní mi píše, že často navštěvuje okolí Třeboně "a myslíte, že vám někdo v restauraci dá účtenku? Sečtou útratu pouze na kalkulačce nebo na kusu papíru. Proto se jim nelíbí, že by měli platit daně. Zařízení jim bude uhrazeno, snížení DPH a to vše jim je málo. V předstihu zvýšili ceny, aby byli na svém. Stále se říká, že patříme do západní Evropy, ale nakonec máme blíž k Balkánu."
To je to "my a oni", my slušní a oni lupiči. U bonzování "neúčtenky" bude záležet na tom, kolik bude nahlášených a jak finanční správa zareaguje, jestli skutečně bude následovat kontrola a jaká. Půjdou si tam dát pivo (placené, doufejme, z eráru) a čekat, jestli nedostanou účtenku? Nebo tam rovnou rozjedou kontrolu účetnictví? Nevíme.
Každopádně Babišova EET kromě narovnávání podnikatelského prostředí taky testuje, nakolik jsme národ zlodějů a nakolik národ práskačů, bonzáků. Pěkné vyhlídky.