Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
Aktualizováno 2. 12. 2016 19:15

Budoucnost lidstva spočívá v online bonzovacích aplikacích. Foť, toč, nahlaš!

Vážení občané, pokémoni už jsou uloveni, ale máme pro vás něco lepšího: Podávejte podněty k prošetření!
Nahlášení sebe sama také platí, aplikace to umožňuje. (Ilustrační foto.)
Nahlášení sebe sama také platí, aplikace to umožňuje. (Ilustrační foto.) | Foto: ČTK

Na Daňovém portálu, webu Finanční správy České republiky, existuje i sekce elektronické evidence tržeb (EET). Jako jedno z tlačítek je tu nachystáno „Nahlášení nevydané účtenky“. Ano, rozumíme si: Kdo nedostane v hospodě účtenku – respektive vlastně kdokoli, kdo bude chtít –, ten sem může kliknout a zločin nahlásit příslušným zaměstnancům ministerstva financí.

Ještě jednou: není jasné, jak filtrovat, jestli šlo o skutečný nebo smyšlený případ, to zřejmě bude muset zjistit až kontrola příslušné provozovny. Nahlášení klikem má přednost před možností, že se někdo chce někomu pomstít nebo si jen tak ze zlomyslnosti zablbnout.

Server Echo24, který na věc upozornil, projekt vyhodnotil jako „udavačský web“, což je přiléhavé označení. Tzv. poctiví občané jsou nabádáni, aby státu udávali tzv. hříšníky. To známe: kdo má čisté svědomí, ten se přece nemusí ničeho bát! Ani StB, ani návštěvy z berňáku.

Pohoršení není namístě. Naopak, celou záležitost je třeba vnímat v kontextu národní zkušenosti a technologického pokroku. Jde o průkopnický počin. Budoucnost veřejné správy, ale vůbec státu a organizace společnosti, totiž spočívá v bonzovacích aplikacích.

Mobil má dneska každý, spousta lidí do něj civí skoro pořád, tak proč to nezúročit ke spokojenosti všech – operátorů, státního aparátu, náruživých uživatelů. A v kom dřímají, tak i udavačských genů. Vážení občané, pokémoni už jsou uloveni, ale máme pro vás něco lepšího – podávejte podněty k prošetření. Online!

V některých odvětvích se už akce slibně rozběhla, od loňska lidé například hlásí, že venku viděli černocha nebo že na autobusáku sedí skupinka cizích osob s velkými taškami. Ale dokážeme víc. Pomocí bonz-kliku budeme úspěšně čelit nejen notorickým nešvarům, jako je přecházení na červenou nebo nedovolené parkování, pálení sajrajtu nebo kácení načerno, cyklista po třech pivech nebo v neděli vyjící cirkulárka, ale i společensky méně závažným přestupkům typu dloubání v nose a předbíhání ve frontách.

Výstupy z aplikace samozřejmě využije nejen státní a městská, ale také módní policie. Ministerstvo vnitra již vypsalo výběrové řízení na osvětovou kampaň „Foť, toč, hlaš!“, která veřejnost seznámí s výhodami systému. Při městských úřadech navíc budou působit konzultanti, tzv. bonz-lektoři, pečující zároveň o produktivitu zpravodajské sítě. Galavečer Bonzáka roku je plánován před Vánoci na TV Šlágr. Vítěz v hlavní kategorii Občan obdrží dvouprocentní slevu na hlasové i datové služby po zbytek pořadu.

Pravda, pod pojmem rozvinutá občanská společnost jsme si dosud představovali trochu něco jiného.

 

Právě se děje

Další zprávy