Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc ztratil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Národní bezpečnostní úřad mu ji podle Lidových novin odebral v souvislosti s kauzou Jany Nagyové, ve které generál Pilc, bývalý šéf Vojenského zpravodajství, figuruje jako svědek.
Takže bez přísné prověrky jsou dva nejvyšší představitelé hradního personálu. Vedoucí prezidentské kanceláře ji ani nedostal (příběh Vratislava Mynáře je znám), náčelník vojenské kanceláře o ni přišel. Na Hradě není bezpečno, říká jinými slovy NBÚ.
Vojenský kancléř je pravou rukou, ve které hlava státu svírá kopí. „Vojenská kancelář zajišťuje úkoly související s výkonem pravomocí prezidenta republiky jako vrchního velitele ozbrojených sil a s řízením Hradní stráže,“ to je popis jeho práce na webu hrad.cz. Státní zaměstnanec, na kterého by měl být absolutní spoleh. Neprověřen na nejvyšší stupeň? Nemyslitelné.
Prezident Zeman se s Pilcem napřed sejde, aby získal podrobnější informace, a pak se rozhodne. Vzhledem k tomu, že se generál podle svého právníka hodlá bránit, máme tu Mynáře 2 jako přes kopírák. Oba bez prověrky, oba se odvolávají. Kdyby teď Zeman Pilce zavrhl, musel by – anebo nemusel, jak ho známe – vysvětlit, proč totéž neudělal i u Mynáře. Proč platí pro civilního a vojenského kancléře jiný metr.
Tohle všechno má ale smysl řešit, jen když bezpečnostním prověrkám a vůbec bezpečnostně-personální agendě přikládáte váhu, promítnutou do autority NBÚ a tajných služeb. Uznáváte, že slovo NBÚ je zásadní. A pokud Bezpečnostní informační služba varuje před ruskými nebo čínskými agenty, před infiltrací zahraničního vlivu do politických struktur, rozsvítí se vám červená kontrolka. Protože jste s tajnými institucemi, které hlídají státní bezpečnost, na jedné lodi. Když před něčím varují, rozumíte tomu jako varování (a dáváte si pozor).
Hrad Miloše Zemana to tak úplně nemá. Dva příklady pro ilustraci: jeden poradce je spojen s Lukoilem, v kapse nosí diplomatický pas a na mobilu obrázek Putina. Jiný je předsedou představenstva čínské skupiny CEFC. A co asi říkaly tajné služby na to, že Albertovem pochodoval oddíl „Československých vojáků v záloze“? Atd.
NBÚ by za těchto okolností mohl hradní prověrky odpískat a ušetřit peníze daňových poplatníků. Nemůže, řídí se zákonem. Ale prověřovat například někoho, kdo je v běžném pracovním kontaktu s poradcem Martinem Nejedlým, poněkud ztrácí smysl. Trochu drahá formalita. Není třeba si lámat hlavu detaily, když je situace zřejmá.