Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 6. 2014 18:50

Česko jako čebol a co bude s tím naším Detroitem dál

Notorická závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu nemohla být demonstrována lépe.
Zatím se úspěšně řítíme vpřed.
Zatím se úspěšně řítíme vpřed. | Foto: Lukáš Drštička

Slovo "čebol" znamená "velký korejský výrobní konglomerát", ale zní to také jako nějaká česká zkratka. Takže změnit naši zem na jeden velký čebol by vlastně bylo docela příhodné. Nedivte se, pokud máte ze zpráv pocit, že se to děje.

Korejská pneumatiková firma Nexen podepsala s vládou smlouvu o nové továrně u Žatce. Bude to velké: Nexen plánuje investovat až 23 miliard korun, vláda poskytne investiční pobídky až 3,8 miliardy. Bude z toho nejméně tisíc, možná i dva tisíce pracovních míst.

Ten samý den ostravští zastupitelé oznámili, že Hyundai chce v Mošnově postavit továrnu na světlomety. Nejméně devět set pracovních míst.

Jen zapřisáhlý škarohlíd by se s vidinou příslibu roztočených kol hospodářství neradoval. Nebo ne? Ano, ale s mírou. Takže až tak ne.

Notorická závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu nemohla být demonstrována lépe. Je to něco jako potravní řetězec: pokud ubude jeden zdroj obživy, řekněme hmyz, dostanou se do úzkých i ještěrky. A po ještěrkách živočichové, kteří se živí ještěrkami. Zákony přírody.

Přeneseno na byznys a zaměstnanost: jakmile se nasytí evropská poptávka po automobilech, začnou mít problémy nejen továrny na auta, ale pochopitelně i továrny na pneumatiky a světlomety. Ukáže se, že ekonomika je málo odolná, tak jako smrková monokultura vydrží nápor větru hůř než smíšený les.

To vše umocněno tím, kolik strategických autoinvestic je v rukou korejských firem. Samozřejmě je nemůžeme hned podezírat z nějakého národního kartelu, jsou to globální korporace, ale pořád „jedné krve“, takže jisté „jednání ve shodě“ se u nich předpokládat dá. A společná korejská kultura čebolů také není zanedbatelná.

Až jednou – nepřivoláváme je, to je prostě zákonité – uhodí horší časy a Korejci oznámí škrty, propouštění, nebo to tu dokonce budou chtít zavřít, nezbude nějaké příští vládě nic jiného, než se je pokoušet uprosit dalšími pobídkami a dalšími miliardami. Jen aby odvrátila velký průšvih. Pokud se tedy do té doby nezmění průmysl na smíšený les, čemuž zatím mnoho nenasvědčuje.

Na druhou stranu, přibývající automobilové a na automobily navázané investice fungují i jako brzdy – kdyby chtěli investoři odejít jinam, za novými trhy a levnější pracovní silou, budou muset kalkulovat čím dál tím vyšší náklady s tím spojené. Bude to komplikovanější, i oni budou vázáni.

Korea se stala třetím největším zahraničním investorem na našem území. Přijde čas, kdy se Česko a čebol místo objímání popadnou pod krkem?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy