Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 11. 2015 14:40

Hermana nepustili na Hrad a co na to mluvčí Ovčáček a jeho Facebook

Jiří Ovčáček se skrze svůj Facebook obrací k veřejnosti, oslovuje jím určitě několik tisíc lidí. Někteří z nich jeho profil používají k šíření vulgarit a nenávisti.
Souboj Titánů.
Souboj Titánů. | Foto: ČTK

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebyl v úterý večer vpuštěn do areálu Pražského hradu, když mířil na koncert do chrámu svatého Víta. Ochranka mu u vchodu na první nádvoří, pod sochami Titánů, vysvětlila, že taková jsou bezpečnostní opatření kvůli Čínskému investičnímu fóru. Herman nakonec koncert i setkání s bavorským ministrem stihl, leč svou rozmrzelost dal najevo na Twitteru. Tak se o příhodě dozvěděla veřejnost.

Věcně vzato jde o lapálii, kterou není třeba nazývat incidentem. Zároveň se jedná, v kontextu stále intenzivnějších výprav v ústrety čínskému impériu, o událost značného symbolického významu. Ministr kultury vlády České republiky musel čekat před Pražským hradem, protože uvnitř se jednalo s čínskými investory. Snad kdyby se, náš kulturista, zkusil prokázat krtečkem & pandou, pak…

Symbolickou rovinu, domnívám se, měl na mysli i ministr a jeho tisková mluvčí, která věc na dotaz ČTK přiblížila: "Daniel Herman sice chápe fakt, že ministry se to na Hradě jen hemží, zatímco čínských investorů je zde jako šafránu, přesto mu připadá poněkud nestandardní, že hosté, pozvaní na koncert, nemají volný přístup na hrad českých králů z důvodu konání čínského byznys fóra."

Je v tom lehká ironie; na nějaké „víte, kdo já jsem“ to moc nevypadá. Ministrovi to podle mě přišlo v první řadě absurdní, ne že by v něm vybublala uražená ješitnost.

Jiří Ovčáček záležitost na svém facebookovém profilu glosoval takto: „Pan ministr je trošku nedůtklivý. Při velkých akcích je logicky část Hradu krátkodobě uzavřena, jako tomu bylo v případě Čínského investičního fóra. Široká veřejnost takové časově omezené opatření vždy respektuje. Zdá se tedy, že budeme zřejmě muset vystavit speciální ministerské hradní VIP průkazy. Co kdyby příště pan ministr spěchal - a nemohl projít přes I. nádvoří, kde by zrovna probíhal slavnostní ceremoniál s vojenskými poctami u příležitosti návštěvy některého zahraničního státníka?!“

I zde jsme svědky práce s ironií (jestli tenhle komunikační tón pasuje k mluvčímu hlavy státu, ať posoudí pí ár experti). Ne moc povedené, protože a) když jeho lidi nepoznají členy vlády, může Hrad ty VIP průkazy klidně vystavit, b) situace s ceremoniálem při vítání státní návštěvy je s česko-čínským investičním klubem zjevně nesrovnatelná.

Jiřího Ovčáčka by samozřejmě neubylo, kdyby upustil také půl věty ve smyslu, že ho nedorozumění s Hermanem, i když za ně nenese odpovědnost, mrzí. Ale aby ho to napadlo, to by nesměl být mluvčím Miloše Zemana.

Úplně, ale opravdu úplně jiná liga jsou pak komentáře, které výše zmíněnou zprávu o Hermanovi, glosovanou mluvčím Ovčáčkem, na Facebooku tiskového mluvčího prezidenta republiky rozvíjejí. Uvádím reprezentativní vzorek a útlocitnějším čtenářům se omlouvám:  Já bych ho osobně tohoto zmetka vykopl z vlády až by letěl... - Hermana by na Hrad neměli pouštět vůbec. Je to škodná! – Proč fašistu Hermana nezavřeli? Nazývejme věci pravým jménem!!  - Už kvůli tomu jeho divnýmu ksichtu bych ho nevpouštěl, ani v bězný dny. - Sto hoven plus jedno navíc.

Uvědomuju si, že šířit tenhle tón dál internetem není úplně zdravé, kdo má zájem, nasytí se jím na Facebooku bohatě i bez toho. Ale neuvěřitelné – pořád ještě – je, když na něj narazíte v mediálním prostoru, který spravuje – a je tím pádem jakousi jeho vizitkou – tiskový mluvčí prezidenta republiky. (Zdaleka nejde jen o zprávu o Hermanovi.)

Jiří Ovčáček se skrze svůj Facebook obrací k veřejnosti, oslovuje jím určitě několik tisíc lidí. Někteří z nich jeho facebookový profil používají k šíření vulgarit a nenávisti. Některé toto prostředí – a klidně se dá spekulovat, do jaké míry přímo sociální aktivita prezidentského mluvčího – zjevně inspiruje, cítí se v něm spřízněně, jako ryby ve vodě. Ovčáček to buď neví, nebo nemá čas s tím něco dělat (například mazat vulgarity nebo blokovat vulgární uživatele), nebo je mu to jedno, nebo si myslí, že tak to má být (máme přece svobodu slova, slyším ho).

Hrad i jeho mluvčí se rádi stylizují významně státotvorně. Když na to přijde, žádají od druhých úctu k důstojnosti úřadu a jeho symbolům. Tohle je za závěsem. Kdo tu opatruje důstojnost?

 

Právě se děje

Další zprávy