Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 4. 2015 15:00

Honí česká policie Francouzskou spojku, nebo kuřáky jointů?

Koukejte radši makat na těch banánech. Vždyť je to úplně absurdní.
Máte už něco?!
Máte už něco?! | Foto: Aktuálně.cz

Kontraband kolumbijského kokainu v samoobsluze firmy Lidl. Tenhle příběh zná od minulého týdne celá země, včetně příslušníků Policie ČR. O to víc některé z nich musí mrzet, jak je svět nespravedlivý. Ne každý policajt může být detektivem Jimmy Doylem a rozbíjet Francouzskou spojku. Drobná mravenčí práce na úseku boje s narkopodsvětím zůstává neprávem bez povšimnutí. Zkusme to protentokrát napravit.

Zatímco do zeleniny na Zbraslavi zabloudil medelínský kartel, jihočeská policie oznámila obvinění ze spáchání "přečinu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy". 21letý muž "od března loňského roku do února roku 2015 na Vodňansku neoprávněně nejméně v deseti případech nabídl a poskytl marihuanovou cigaretu dalším osobám." A pozor, přitěžující okolnost: "Jointa společně na místě vykouřili." Uvádí policejní svodka.

Oba případy spolu pravděpodobně nesouvisejí. (Jestli byl vodňanský padouch ozbrojen banánem, policie neupřesnila.) Stejně tak bychom na oficiálním webu policie nečekali apríl, takže zpráva s datem 1. dubna je pravděpodobně pravá.

Takže. Republikou putuje - čirou náhodou objevený - metrák něčího koksu. Za miliardu. A policie žene k soudu někoho za desetinásobné "nabízení a poskytnutí" marihuanové cigarety. Zadarmo. Respektive v policejní zprávě se nepíše nic o tom, že by dotyčný mladík trávu prodával. Prostě hulili. A "nabízení" je podle zákona trestné. Že se zákon zhusta míjí s životní realitou (mládeže nejen na Vodňansku), policii může, a nemusí zajímat. Může si vybírat (kdy přivře oko).  

Dobře, nebudeme naznačovat, že policii velké ryby unikají a realizuje se na těch malých a ještě menších, až úplně nejmenších. Nebudeme míchat banány s jablky a Národní protidrogovou centrálu s okresním ředitelstvím ve Strakonicích. Ale víme, co by na to řekl tvrďák Doyle: Ku..a, nechte to plavat! Vždyť je to úplně absurdní. Koukejte radši makat na těch banánech. Máte už něco?! Nebo pořád počítáte, kolik jste předloni zabavili těch zatracenejch květináčů?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy