Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 12. 2015 14:13

Hovory s diktátorem. Asad v České televizi promluvil jako Putinův dobrý žák

Syrský prezident nám lichotí za to, že jsme odolali západní propagandě, kdežto našim spojencům podsouvá terorismus. Přál by si Západ rozdělený, tak jako jeho patron Putin.
Sýrie, to není Bašár Asad, ale především tisíce uprchlíků.
Sýrie, to není Bašár Asad, ale především tisíce uprchlíků. | Foto: Reuters

Česká televize odvysílala exkluzivní interview se syrským prezidentem Bašárem Asadem, momentálně jedním z nejsledovanějších politiků světa. Obraz a střih byly, jak řekl novinář Michal Kubal, pod kontrolou syrské mediální vlády. Takové bývají podmínky hovorů s diktátorem – ber, nebo nech, chceš-li s ním mluvit.

Bašár Asad z obrazovky ČT chválil Českou republiku za její syrskou politiku. Podle něj si Praha ve vztahu s Damaškem „zachovala rovnováhu“, kdežto většina Evropy „přijala západní propagandu“. V postupu českých představitelů je prý „něco státnického“. A podpis případné mírové dohody v Praze by byl Syřany „všeobecně přijatý kvůli vyváženému postoji vaší země“. Tvrdí Asad.

Od arabského jara v roce 2011 v jeho zemi zuří brutální občanská válka, před kterou prchlo přibližně 11 milionů obyvatel. Většinou pravděpodobně před krutým Asadem. (Rodina Asadů je v Sýrii u moci od roku 1971.)

Slyšet napřímo slova uznání od politika, který má potenciál pro mezinárodní soudní tribunál, je zvláštní a zlověstné.

Asad v rozhovoru jedním dechem obvinil Francii nebo Velkou Británii, že „podporují teroristy“, což jsou v jeho očích všichni, kdo proti jeho režimu bojují. Ještě jednou: nás chválí, kdežto naši – životní, bytostní – spojenci jsou prý strůjci terorismu. Výmluvný důkaz, jaký by si přál vidět Západ: rozdělený. Tak jako jeho patron Putin. Když dva dělají totéž, je to totéž.

České interview s Bašárem Asadem je třeba brát především jako jeho „prezentaci“, jako ilustraci způsobu myšlení a vyjadřování. Ne jako dialog provázaných otázek a odpovědí. Když odfiltrujete Asadovu sebepropagandu a pořád si připomínáte, že nejde o demokrata, ale vůdce odpovědného za smrt tisíců lidí, pak to jako studie bylo cenné. Lekce svobody slova.

Jenže neslyšíme syrskou protistranu. Což je v tak nesmiřitelně rozděleném konfliktu vážně problém. Nejen český. Mediálně agilní Asad dominuje. Logicky, je to VIP autokrat, kdežto opozice je roztříštěná, ne tak známá a „zajímavá“. Udělat „rozhovor s ní“ je těžší.

Žádná jiná západní země ale zároveň tak aktivně neusiluje o to, aby hostila slavnostní finále syrské mírové konference. My ano, Miloš Zeman to oznámil v září. Má se tomu říkat pražská deklarace.

Mír je hlavní a je celkem jedno, jak se bude podle místa podpisu nazývat. Praha by za obsah dohody nenesla odpovědnost, tak jako Varšava nemohla za Varšavskou smlouvu a Schengenský prostor nevynalezli v lucemburském Schengenu, obci o 450 obyvatelích. Promítnutí lokality do názvu ovšem naznačuje, že je příslušná destinace s obsahem dohody srozuměná. Nebo že ho přímo vítá. A proto poskytuje kulisy, fórum pro slavnostní akt i pro jeho aktéry. Může se tím zviditelnit, dokonce blaze nebo neblaze proslavit. Když Hrad nebo někteří diplomaté tak stojí o pražskou deklaraci, asi si nepředstavují, že bude uzavřena tajně ve sklepě.

Jenže pochopitelně nevíme, co by v mírové dohodě bylo, jako čí vítězství nebo porážku by ji svět vykládal, a tak dále. A vůbec nevíme, jaký by měla vliv na syrskou imigrační vlnu. Kdyby Asad zůstal u moci, těžko čekat, že se davy utečenců obrátí čelem vzad.

Aktivní česká ambasáda v Damašku, výmluvný Putinův kůň Asad v České televizi, schůzka Miloše Zemana se syrským ministrem zahraničí (zatímco opozičníci tehdy uvízli v dopravní zácpě na Manhattanu). Se Sýrií máme co do činění víc, než se zdá. Je namístě zdrženlivost a maximální obezřetnost. V reálné politice dejme tomu vyváženost, ale ne ta podle Asadových představ.

Bylo by hrubou chybou naslouchat s pochopením politikovi, který nám lichotí za to, že jsme odolali západní propagandě, kdežto našim spojencům podsouvá terorismus. Sýrie, to není Bašár Asad, ale v první řadě tisíce zoufalých utečenců.

 

Právě se děje

Další zprávy