Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 9. 2019 7:30

Co řekne vláda nemocným, až krachne domácí péče? Silné Česko? Bude líp?

Petice Charity ČR je projevem čirého zoufalství a zároveň strachu, že sestry, které domácí zdravotní péči vykonávají, nakonec prostě odejdou.
Nejen staří lidé potřebují pomoc, když jsou nemocní doma.
Nejen staří lidé potřebují pomoc, když jsou nemocní doma. | Foto: Josef Vrážel / Charita Nový Hrozenkov 2018

Premiér Babiš tvrdí, že vláda "maká" jako žádná jiná. Má skvělé PR, takže o tom dokáže přesvědčit zhruba třetinu voličů. Kráčí však po zrezavělém mostu nad propastí. Prorezlými dírami je vidět malér na malér. Důchody se blíží kolapsu, vláda nic, má komisi. O nedostatku vody se hlavně mluví. Ve školství chybí 6 tisíc aktivních učitelů. Zdravotnictví se zmítá ve vážných potížích (viz rozhovor s lékařem Reichem). Na sociální péči nedává stát neziskovým organizacím dost peněz. A v krizi se ocitá i domácí zdravotní péče (odborná péče o pacienty doma), je brutálně podhodnocena. Charita ČR už rok a půl varuje, že se tento segment hroutí. Marně.

V červenci spustila petici za záchranu domácí péče: "Po nikam nevedoucích jednáních a téměř roční stávkové pohotovosti našich zdravotních sester jsme se rozhodli konat a předkládáme občanům petici… Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Aby dál využívali domácí péči placenou ze zdravotního pojištění. Nepřipusťme, aby naši blízcí strávili zbytek života za plentou v přeplněných nemocnicích." Dodejme však, že i nemocnice jsou na tom bídně (akutně chybí minimálně 2,5 tisíce lékařů), ti v nemocnicích jsou přetíženi, utíkají, pacienti jsou ze špitálů co nejdříve posíláni domů. (Je líp? Příliš to tak nevypadá.)

Za sedm týdnů Charita nasbírala přes 36 tisíc podpisů a petici předala poslancům. Tato organizace a další poskytovatelé domácí péče se nedokázali se zdravotními pojišťovnami dohodnout na financování pro rok 2020. Od loňského srpna Charita stávkovou pohotovostí sester upozorňuje na hluboké podfinancování služby. Zdravotní pojišťovny této neziskové organizaci (i jiným) proplácejí pouze 60 procent nákladů na provedené výkony, na víc prý nemají peníze. (Sedm pojišťoven však má přebytky ve výši cca 55 miliard korun.) Dodejme, že průměrný plat sestry v segmentu domácí péče činí zhruba 18 tisíc korun měsíčně. Neuvěřitelně málo.

Charita k tomu říká: "Za spravedlivější úhrady už bojujeme rok a půl. Nejdřív jsme od ministra zdravotnictví Adama (ANO) Vojtěcha i od pojišťoven slyšeli spoustu slibů, jenomže u nich také zůstalo. A když jsme letos v takzvaném dohodovacím řízení nepřistoupili na nevýhodné podmínky pro příští rok, začal nám ministr přes média dokonce vyhrožovat exemplárním potrestáním."

Jak už řečeno, domácí péči neposkytuje jen Charita, ale pro představu, o jak velký problém jde, připomeňme několik fakt: Charita sama se stará o 37 400 klientů a tato služba v podstatě nemá alternativu. Lidi z domova nelze vrátit do nemocnic, jejich kapacity jsou nedostatečné a lékaři přetížení. Jde i o finanční náklady: jeden den ve špitále stojí 1800 korun, jeden den s domácí zdravotní péčí přijde na 210 korun, to je skoro devětkrát méně! Pojišťovny na tento segment vydávají jen 0,7 procenta výdajů zdravotního pojištění.

Marketing nestačí

Charitu netvoří žádní "revolucionáři", rváči, které by bavilo bojovat se státem, s pojišťovnami. Petice je projevem čirého zoufalství a strachu, že sestry, které práci vykonávají, nakonec prostě odejdou - do nemocnic či mimo zdravotnictví - a systém domácí péče se zhroutí.

Starost o zdravotnictví, jemuž hrozí obří potíže, i o domácí péči projevují také odbory. Premiér Andrej Babiš na to zareagoval tweetem: "Byl u mě @adamvojtechano. Společně jsme probrali zdravotnictví. 5. 9. jedná s odboráři a zaměstnavateli o vývoji platů. Ukazoval mi všechna čísla. Argumenty. Taky se s odboráři pak potkám." (@adamvojtechano je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ANO). "Probrali jsme zdravotnictví" zní opravdu komicky. Před ním Babiš probral "sucho" a ještě dříve "kůrovce". Asi tak.

Ministr Vojtěch k domácí péči napsal komentář na stránky ministerstva. Prý už "není popelkou", tvrdí. Text začíná srdceryvně: "Před starým domem zastaví auto s logem domácí péče. Vystoupí z něj drobná zdravotní sestra a s velkou taškou zamíří dovnitř. Tam, v chladné místnosti, najde na posteli ležet osmdesátiletou paní, která má od pádu zanícenou otevřenou ránu na pravé noze a jen stěží si sama dokáže alespoň zatopit v kamnech…"

Dál Vojtěch o této "neskutečně významné a nezastupitelné části našeho zdravotního systému" píše toto: "Pro příští rok nabídly zdravotní pojišťovny zástupcům domácí péče navýšení úhrad o 12 procent, tedy významně více než ostatním segmentům poskytovatelů zdravotních služeb, kde se meziroční nárůsty pohybovaly kolem čtyř až pěti procent. Celkově jsou pojišťovny připraveny domácí péči přidat 340 milionů korun." No, 12 procent není 40, že. Proto se poskytovatelé oné "neskutečně významné" služby s pojišťovnami nedohodli. V DVTV minstr řekl, že sester v domácí péči i poskytovatelů neubývá, naopak prý přibývá, takže není v krizi…

Adam Vojtěch (podobně jako ministryně Maláčová za ČSSD a mnozí další) má na problémy řešení - komisi. "Vytvořil jsem na ministerstvu pro domácí péči speciální pracovní skupinu, kde s jejími zástupci pravidelně řešíme ty nejpalčivější problémy v tomto segmentu. A sestrám chceme dát větší kompetence, abychom jim uvolnili ruce a zvýšili jejich prestiž," napsal na Facebook. (Koho ale komise ošetří, obváže..?)

S velkými obavami můžeme konstatovat, že se tato marketing-vláda jeví jako neschopná čelit rostoucím potížím školství, krajiny, zdravotnictví. Krach domácí péče by byl malér, který neumíme ani domyslet.

Trosek mezi lékaři je dost,bez přesčasů by pacienty neměl kdo ošetřit. Systém už kolabuje, odmakáme 250 hodin měsíčně a víc, porušujeme zákoník práce. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy