Členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) navrhli vládě opatření, která by pomohla zmírnit dopady celosvětové finanční krize na Česko.
Čtěte více: To jsou léky na krizi: Zateplení, vzdělání, dálnice
S návrhy, jak zmírnit dopady krize, přicházejí i diskutující a blogeři Aktuálně.cz - někteří z nich jsou rovněž členy týmu odborníků NERV.
Jeden z nich, ekonom Pavel Kohout, tvrdí, že stát by měl především snižovat daně. "Snížení daní působí rychleji a je lépe cílené než zvýšené vládní výdaje," píše v jednom ze svých textů ve svém blogu na Aktuálně.cz.
Čtěte blog Pavla Kohouta: Jak čelit recesi fiskální politikou |
Hana Brixi ze Světové banky jako jedno z opatření do budoucna navrhuje posílení sektoru služeb. "Především ale česká ekonomika potřebuje nápravu prostředí pro poctivé podnikání. Mezi 185 zeměmi hodnocenými Světovou bankou v kvalitě prostředí pro investice a podnikání se Česká republika letos umístila na 75. místě a společně s Polskem má nejhorší podmínky pro podnikání v EU," tvrdí Hana Brixi.
Čtěte blog Hany Brixi: Jiná krize, nová křižovatka |
Jako jedno z dalších možných opatření navrhuje ekonom Daniel Münich zavedení studentských půjček. "Půjčky dnes by podpořily nejen spotřební poptávku studentů, ale i přístup sociálně-ekonomicky slabších studentů ke vzdělání. A co je možná nejdůležitější, na rozdíl od většiny ostatních nápadů by půjčky státní rozpočet dlouhodobě nezadlužily. Až totiž bude krize za námi, vrátí se peníze zpátky ve formě splátek z příjmů budoucích absolventů," myslí si ekonom Münich.
Čtěte blog Daniela Münicha: Další nápad, jak na krizi |
Další ekonom a bloger Aktuálně.cz Jan Švejnar tvrdí, že česká vláda by měla být připravena na možnost, že dopady finanční krize na Česko budou tvrdší, než se nyní očekává. "Jestliže by mělo dojít k většímu zpomalení, nebo dokonce poklesu, pak je potřeba mít připraven plán B. Mnohem razantnější a též ekonomicky promyšlený tak, aby podněcoval zaměstnavatele, ale i zaměstnance. Aby se do velké míry udržela zaměstnanost, podniky investovaly a hledaly nové exportní trhy, aby tu byla určitá dynamika, která by umožnila zvrátit případný nepříznivý vývoj ekonomiky," uvádí Švejnar.
Čtěte blog Jana Švejnara: Je třeba mít krizový plán B |
Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka navrhuje mimo jiné stanovit termín přijetí eura, podporu investic do energetiky či posílení proexportní politiky. Za podstatné též považuje věnovat se politice zaměstnanosti. "Stát musí mít k dispozici dostatečné zdroje na aktivní podporu lidí, kteří v důsledku ekonomické krize ztratí své pracovní místo, a to jak formou rekvalifikací, tak poskytováním dotací na vytváření nových míst včetně obecně prospěšných prací pro obce či kraje," napsal v blogu Sobotka.
Čtěte blog Bohuslava Sobotky: Jak zmírnit dopady krize |
Vysokoškolský profesor Milan Zelený tvrdí, že ekonomiku nelze naivně "nakopnout" nebo "nahodit" jako třeba spalovací motor. "Jedinou cestou z recese je stimulace skutečné tržní poptávky, ne poptávky falešné nebo na dluh. Když 'koupím' na dluh, tak žádná poptávka realizována není - dokud nezaplatím. Zadlužování jedinců, podniků či státu vytváří reálný tok až v momentu zaplacení. Obchodní transakce není uzavřena podpisem smlouvy, ale až splacením pohledávek, dluhů a poplatků," tvrdí.
Čtěte blog Milana Zeleného: Státem ekonomiku nenakopneš |
Další člen týmu expertů NERV a ekonom Tomáš Sedláček ve svém blogu vyzývá k diskusi o možných opatřeních čtenáře Aktuálně.cz: "Ti z vás, kteří jste hloubaví a přemýšlíte nad národohospodářstvím, zamyslete se nad vším tím, co by NERV měl vládě poradit. Pokud to bude možné, budu se rozumné návrhy snažit prezentovat na radě NERVu. Jistě máte mnoho zkušeností ze zahraničí, z různých oblastí života atd., které nechci přehlédnout a žádám vás tímto o příspěvek," napsal Tomáš Sedláček.
Diskutujte pod blogem Tomáše Sedláčka: Hodina NERVu aneb Ani silou, ani mocí... |
Další blogeři Aktuálně.cz píšící o celosvětové finanční krizi:
Blog člena NERVu a bývalého ministra Jiřího Rusnoka | |
Blog Aleše Michla z Raiffeisenbank | |
Blog analytika Roberta Millera |
Blog bývalého místopředsedy vlády Jiřího Havla |