Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 10. 2017 16:35

Je Babiš Bureš? Před volbami víme to samé co minule. Byl v KSČ, zločinné organizaci

Že by měl Andreji Babišovi uškodit dílčí rozsudek v případu, který se týká hlubokých 80. let, je prakticky vyloučeno. Podezření ze spolupráce s StB ho u jeho voličů nezkompromituje.
Bureš Nebureš, komunistická minulost je problém.
Bureš Nebureš, komunistická minulost je problém. | Foto: ČTK

Je Andrej Babiš agent StB Bureš? Už zas víme, na čem jsme. Přesně na tom, na čem před čtyřmi lety, před minulými volbami.

Archiv Státní bezpečnosti (na Slovensku ŠtB) disponuje bohatým souborem dokumentů, které Babišovu spolupráci s komunistickou politickou policií dokazují. Podle nich je Babiš Bureš se vším všudy.

Ale Andrej Babiš agentství popírá, soudí se kvůli tomu, tvrdí, že nic nepodepsal. Dodnes, ani před letošními volbami, nepadl definitivní verdikt. Babiš spolupracoval s StB - podle pramenů StB. Soud (zatím) pravomocně nerozhodl, jestli to tak bylo i ve skutečnosti.

Slovenský Ústavní soud ve čtvrtek neřešil - ani nemohl - samotnou podstatu sporu o Babišovu minulost. Jeho rozsudek je i tak významný: momentálně už neplatí, že Babiš byl ve svazcích veden neoprávněně, jak rozhodl Krajský soud v Bratislavě. Případ se mu vrací zpět kvůli procesním chybám. Bývalí estébáci svědčili (v Babišův prospěch), aniž by byli zbaveni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil jejich věrohodnost. Navíc rozhodl, že Babiš (a jiní, kdo se soudí jako on) neměl žalovat slovenský Ústav paměti národa.

Situace je tedy stejná jako v říjnu 2013. O Andreji Babišovi se dá tvrdit, že byl spolupracovníkem StB, ovšem bez toho, aby to nezávislá instance potvrdila. Anebo vyvrátila. Babiš má právo na spravedlivý proces jako kdokoliv jiný. Vykládat rozsudek Ústavního soudu jako "Babiš je právoplatně evidovaný udavač" je chybné a Miroslav Kalousek, jindy zdrženlivý v duchu "názor soudu je třeba respektovat", se předvolebně ukvapil.

Stejného druhu je ironická reakce samotného Babiše: "Jaká náhoda…" Naznačovat, že další předvolební účelovku na něj chudáka ušil Ústavní soud v Košicích, to asi ve skutečnosti nemyslí vážně.

Bylo by samozřejmě - pro všechny - lepší, kdyby justice bývala k nějakému závěru dospěla. Takhle jde Babiš do voleb zase s tou samou zátěží minulosti. Nic víc, nic míň.

V roce 2013 to volby ovlivnilo jen minimálně. ANO, tehdy nováček, dostalo 18,65 procenta hlasů a skončilo druhé za ČSSD. Od té doby se stal Babiš jasným favoritem, volby pravděpodobně příští týden vyhraje. Že by mu najednou měl uškodit dílčí rozsudek v případu, který se týká hlubokých 80. let, je prakticky vyloučeno.

Navíc, celá ta doba je zase o něco vzdálenější, zamlženější, pamatuje ji zase o něco méně voličů. Nostalgie po starých časech "pořádku" a pečovatelského totalitního státu trvá a sdílí ji i mnoho Babišových voličů. Kompromitující potenciál něčí spolupráce s StB se rozhodně nezvyšuje, spíš klesá.

Téma by snad mohlo ovlivnit některé bývalé voliče ODS a TOP 09, kteří se letos chystají hlasovat pro ANO - ale nebude jich mnoho a jejich případný úbytek vynahradí Babišovi příznivci z řad levice nebo těch, kdo dřív nevolili.

Andrej Babiš, nehledě na to, že je obviněn z padesátimilionového dotačního podvodu, bude po volbách nejspíš pověřen sestavením vlády. Když Miloši Zemanovi nevadí Čapí hnízdo, opravdu těžko bude po Babišovi žádat taky čisté lustrační osvědčení, jak původně tvrdil po volbách 2013.

Českým premiérem by tak byl poprvé jmenován trestně stíhaný politik. A někdo, kdo je důvodně podezřelý jako agent StB.

Oba příběhy jsou ale ještě nedopovězené - soudy teprve rozhodnou.

Kdežto ten třetí, oproti prvním dvěma jen symbolicky propíraný Babišův problém je uzavřený, neoddiskutovatelný. V letech 1980 až 1989 byl členem Komunistické strany Československa, respektive Komunistické strany Slovenska. A KSČ, "její vedení i členové jsou odpovědni za způsob vlády v naší zemi v letech 1948-1989, a to zejména za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, za vědomé porušování lidských práv a svobod, za morální a hospodářský úpadek provázený justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů, nahrazením fungujícího tržního hospodářství direktivním řízením, destrukcí tradičních principů vlastnického práva, zneužíváním výchovy, vzdělávání, vědy a kultury k politickým a ideologickým účelům a bezohledným ničením přírody". Ještě jednou: i členové.

To schválila Poslanecká sněmovna v roce 1993 a zákon o protiprávnosti komunistického režimu platí. "Komunistická strana Československa byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou."

V KSČ byly miliony Čechů a Slováků, někteří víc než aktivně a z přesvědčení, jiní formálně. V KSČ dřív byli i Marián Čalfa a Petr Pithart, také úřednický premiér Jan Fischer. Ale když se dlouholetý člen strany v období sovětské okupace stane premiérem samostatné České republiky jako suverénní volební vítěz, bude to 28 let po listopadu 1989 svým způsobem hlubší zpráva o vyrovnání s minulostí než příběh agenta Bureše.

 

Právě se děje

Další zprávy