Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 9. 2017 13:00

Kardinál Duka kázal na Václava o "umlčované většině". Štve proti menšinám?

Zvláštní, že se český katolík číslo jedna zastává jakési "většiny". Křesťanství se podle vzoru Ježíše zaměřuje na menšiny, slabé, pronásledované.
Na svatováclavské pouti 28. září s Václavem Klausem. Ti dva si jistě dobře rozumějí.
Na svatováclavské pouti 28. září s Václavem Klausem. Ti dva si jistě dobře rozumějí. | Foto: ČTK

Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, nejvyšší tuzemský katolík, kázal ve čtvrtek na národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Mýlí se, kdo si kázání představuje jako úvahu nad biblickým textem. Duka kázal mimo jiné o říjnových volbách do sněmovny a pronesl tuto větu: "Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu."

Překvapivé. O jaké "umlčované většině" kardinál mluví? Nevyslovil to, nutí své posluchače i nás ostatní hádat. Ale hned dodejme ještě něco: je zvláštní, nečekané, že se český katolík číslo jedna zastává nějaké většiny. Křesťanství se obvykle zaměřuje - podle vzoru Ježíše - na menšiny, na utiskované, slabé, pronásledované.

Ve Staré Boleslavi Duka vytáhl umlčovanou většinu. Abychom chápali kontext, kardinál v kázání pronesl také toto: "Prvním úkolem státu je zajistit bezpečnost občanů, nikoliv vytvářet pocit bezpečnosti." A zase není jasné, jak to myslel. Chce říct, že se u nás pocit bezpečnosti jenom kašíruje, ale ve skutečnosti tu bezpečno není? Tak ta věta zní, ale u nás nebezpečno není.

A jak by měl stát "dukovskou" bezpečnost zajistit, kde, v jaké oblasti ji nezajišťuje? Vůbec netušíme. Tyhle náznaky jsou nebezpečné v tom, že si za ně každý může dosadit, co ho napadne, a má to "posvěcené". Třeba ty u nás věčně omílané muslimy, které tu sice skoro nenajdeme, ale straší se jimi, jak kdyby jich tu žily miliony.

Celý výrok o umlčování: "Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu. Jen tak naplníme úsilí o demokratickou společnost v demokracii bez přívlastků. Jen tak nebude většina manipulována a ovládána rozmary různých menšin."

Takže většina je v zemi svatého Václava manipulována a ovládána rozmary menšin. Nevíme, o jakou většinu, o jaké menšiny a o jaké rozmary jde. Zase si za ně každý může podle libosti dosadit, co chce, postavit se proti jakékoli menšině, naštvat se na ni.

Znělo to zlověstně

Další citace, jež naznačuje, koho Duka asi, možná, myslí tou většinou: "Tady je několik tisíc lidí, u televize desetitisíce a další poslouchají rozhlas. Pochybuji, že by všichni, kdo mě teď slyší, nevěděli, že zodpovědný člověk chce dobro svých i našich dětí, a proto je vychovává. Víme, že přirozená rodina je ve své stabilitě trvalým základem státu, a proto je výchova v rodině nadřazena pouhým ekonomickým a finančním zájmům."

Nejbanálnější vysvětlení: většina jsou katolíci hájící tradiční rodinu, menšina různé gay a lesbické iniciativy. Jenomže jak u nás homosexuálové utlačují heterosexuály? To i při nejbujnější fantazii nesedí. Je snad registrované partnerství "utlačováním" klasické rodiny? V čem? Jak? Rodinu si ničíme sami tím, jak se rozvádíme, jak se odmítáme ženit, jak na ni příliš nevěříme, jak se ke svým partnerům chováme.

Utlačovanou většinou by klidně mohlo být i Babišovo hnutí ANO. Pokud nevyhraje volby dost výrazně, bude muset hledat do vlády další strany (stejně jako je před čtyřmi roky hledala vítězná ČSSD) a bude jim muset program přizpůsobit. O. K., ale tak jako tak nelze o nějakém umlčování vůbec mluvit. Tohle je přece esence demokracie, nutnost se domlouvat.

Těžko Duka mohl mluvit o křesťanské či katolické většině. Podle posledního sčítání lidu se ke křesťanství hlásí skoro 1,5 milionu obyvatel, zhruba 14 procent obyvatel ČR, menšina. Katolíků v roce 2011 napočítali něco přes milion, tedy přes 10 procent obyvatel, menšina. Ani křesťané, ani katolíci nemají převahu, nežijeme v Polsku.

Existuje i jiný výklad "umlčované většiny". Duka mohl myslet onu většinu, kterou známe ze sociálních sítí, tu, která štve proti uprchlíkům, muslimům, politické korektnosti. V Česku vzniká dojem, že zastánci liberální demokracie začínají být v menšině. Ale máme tu pořád ústavu, jež zakládá práva menšin a také svobodu vyznání.

Mluvil kardinál Duka o něčem takovém? Velká škoda, že už nežije kardinál Miloslav Vlk. Ten by na svých stránkách asi nabídl nějaké vysvětlení. Takhle nevím. Mám pocit, že Duka obrací věřící i nevěřící proti menšinám. Pokud to dělá, má takové jednání ke křesťanství daleko.

Primas český by měl kázat srozumitelně a jasně, jeho slovům na svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi naslouchají nejen katolíci, ale i další občané. Platí, že by měl nabádat ku pokoji, ale slova o utlačované většině nezní pokojně, nýbrž zlověstně.

 

Právě se děje

Další zprávy