reklama
 
 

Kauza Babiš: StB byla jen hra, komunistická reality show

1. 7. 2015 12:30
Komentář Martina Fendrycha: Podle Slováků Babiš neudával. Pravdu mají estébáci. Je nutné omluvit se StB a začít stíhat ty, kteří ji špiní.

Krajský soud v Bratislavě vynesl v úterý slavný rozsudek: Evidence Andreje Babiše coby agenta StB „je v rozporu se skutečným stavem“. Takže Babiš s StB podle soudu vědomě nespolupracoval. Konečně tedy máme jasno.

Rozhodl tak senát ve složení Juraj Považan (předseda), Milan Chalupka a Janka Richterová. Proč? Odvolal se na výpovědi příslušníků StB a na analýzu bezpečnostního analytika Milana Žitného. Ten tvrdí, že svazek Bureš uměle vytvořili operativci StB, kteří si chtěli zlepšit služební hodnocení a urychlit kariéru.

Ústav paměti národa (ÚPN, založil ho Ján Langoš, je to obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů, ÚSTR) ovšem předložil nejen svazek Bureš, ale dalších devět svazků, z nichž spolupráci dnešního ministra financí Babiše s StB doložil: Chemapol, Turek, Kosek, Bauer, Ekron, Voják, Jordán – Oko a Nosič.

Nemá smysl znovu opakovat, jak důkladná byla StB při kontrole svých lidí, jak vypracovaný systém k tomu měla. Už bylo řečeno, že vyfabrikovat léta trvající vědomou spolupráci nebylo možné. A vyrobit deset falešných svazků? Kolik lidí by na tom muselo dělat? Kolik lidí by muselo mlčet? Absurdní nesmysl.

Ale nechme toho. Krajský soud v Bratislavě rozhodl takto: řada ověřených dokumentů lže, odborníci ze Slovenska (ÚPN) i z České republiky (ÚSTR) se mýlí, nerozumějí své práci, pravdu a nic než pravdu naopak mluví hrdinní estébáci Július Šuman, František Hakáč a Andrej Kuľha.

Co my s tím? Jaké to má pro nás konsekvence? Vypovídají o tom reakce českých politiků. Babiš samozřejmě rozhodnutí slovenského soudu vítá. Spolupráci popírá. Šéf ODS Petr Fiala řekl: „O minulosti Andreje Babiše si každý může udělat obrázek sám. Já rozhodnutí nezávislého soudu, který zkoumal minulost Andreje Babiše, respektuji, já jsem minulost Babiše nezkoumal.“ Verdikt bere.

Miroslav Kalousek (TOP 09) se táže, „jak věrohodně může působit rozhodnutí, které je založeno na svědectví dvou estébáků“ (ve skutečnosti třech estébáků). Rozsudku nevěří. Jako Fiala soud vnímá Jiří Dolejš (KSČM): „Je to verdikt odvolacího soudu a je ho třeba respektovat.“ A nakonec premiér Sobotka (ČSSD): „Je to rozhodnutí soudu a to je nutné respektovat.“ Hotovo.

Ach, ti Slováci, vždycky byli napřed!

Přijetí verdiktu znamená, že estébáci 26 let po revoluci vyhráli. Náměstek českého ÚSTR Ondřej Matějka řekl: „Z Česka máme zkušenost, že v obdobných případech soudy zpravidla vyžadují určitý typ důkazu, a pokud ho nedostanou, přiklánějí se na stranu neviny.“ Paradoxem je, že „nevina“ znamená svědectví estébáků.

Rozsudek se Sobotkovi hodí. A je jedno, co si doopravdy myslí. Podle něj se musí rozhodnutí respektovat a basta. Jenomže to není jen tak. Pokud mají pravdu estébáci u soudu, kteří skoro vždy svědčí jako ti tři v Bratislavě, pak se situace zásadně mění.

Vidíme, jak se slovenský soud, ale i některé české soudy, vyrovnávají s minulostí. Svazek StB, o jehož pravosti není pochyb, není brán jako důkaz. Proč? StB přece byla zločinecká organizace, tak jí ten chytrý soud nemůže věřit. Zajímavé je, že zaměstnanci té zločinecké organizace jsou naprosto důvěryhodní, dokonce i když si jejich výpovědi, o čemž svědčí záznamy v archivech, protiřečí. To soudu nevadí.

Výsledek? Státní bezpečnost nikoho nepronásledovala, neměla žádné tajné spolupracovníky, její dokumenty jsou vymyšlené, neodpovídají realitě. StB byla jen hra, jakási komunistická reality show, kde o nic nešlo a nikomu se neubližovalo. Revoluce 1989 byla zbytečná, v Československu se žádné svobody nepotlačovaly.

Co by mělo následovat? Stát by se měl omluvit všem poškozeným agentům a příslušníkům StB, na něž padl stín. Měl by jim vyplatit odškodné. Bývalí političtí vězni by měli konečně sklapnout, nic se jim nedělo, nikdo je neudával, to bylo jen jako. Stíhat by se měli ti, kteří StB léta špiní. Zavřít tu štvavou pakáž.

S minulostí se vyrovnávat nemusíme, není s čím. Ústav pro studium totalitních režimů by měl být nejen poničen, jak se to ČSSD povedlo v minulých dvou letech, kdy z něj byli vyhozeni experti jako Radek Schovánek a další, ale rovnou a navždy zrušen.

Co to studuje? Totalitní režimy. Jenomže dnešní vládní garnitura (zřejmě s výjimkou lidovců) uznává jako zločinný jen fašismus, nikoli komunismus. Takže ÚSTR zrušit. Pokud bude chuť pak tedy vybudovat Protifašistický ústav (PÚ).

A bude vyrovnáno na věčné časy. Babiš řekne: Ja som za. Sobotka bude taky pro. Fiala bude pro. KSČM bude pro. Kalousek remcá, ale to se snese, ten remcá pořád.

Ach, ti Slováci, vždycky byli o něco napřed!

autor: Martin Fendrych | 1. 7. 2015 12:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama