Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 3. 2016 12:40

Kdyby Čapí hnízdo vlastnil Kalousek, Babiš by ho zničil, Kobra by ho uštkla, uštvala

Majitel Agrofertu dostal na Primě obří prostor, aby vysvětlil, kdo vlastnil Čapí hnízdo, když získalo dotaci EU. Nevysvětlil nic.
Kdo vlastnil během pěti "dotačních let" Čapí hnízdo? Na koho farmu napsali?
Kdo vlastnil během pěti "dotačních let" Čapí hnízdo? Na koho farmu napsali? | Foto: Andrej Babiš / Twitter

Představte si, že vás někdo neprávem nařkne z dotačního podvodu. Že jste jako obří holding tajně vlastnili firmu, která dostala 50 milionů, většinou od Evropské unie, protože měla bohulibý projekt a byla malá nebo střední.

Dostanete v televizi prostor, abyste řekli pravdu. One man show, nikdo vás nepřerušuje, můžete celý ten strašný omyl národu vysvětlit. Jenomže nevysvětlíte nic. Melete dokola to samé, což už jste řekli. Na zásadní otázky neodpovíte. Co si pak bude divák myslet? Že to skutečně byl podvod.

Přesně to se stalo v neděli v pořadu Partie na Primě Andreji Babišovi. Mohl mluvit neuvěřitelně dlouho, ale kauzu Čapí hnízdo nevysvětil, shořel jak papír. Nezodpovězena zůstala otázka, komu Čapí hnízdo patřilo, tedy kdo ho koupil, když opustilo na pět let útroby Agrofertu, aby mohlo žádat o dotaci pro malé a střední firmy.

Babiš: "Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jako jmenován a..." Moderátor: "Vy víte, kdo to je?" Babiš: "... bylo to akceptováno. Ano, já to vím."

Výrok "Ano, já to vím," zřejmě není lež. Kdo to tedy je? Někdo blízký buď Babišovi, nebo Agrofertu? Nějaký jakovlastník? A proč ve vrcholných orgánech společnosti figurovala Babišova dcera a bratr jeho přítelkyně? Tohle byly otázky, na které měl politik Babiš povinně odpovědět. Neodpověděl. Navíc server HlídacíPes.org přišel s tvrzením, že podle účetních uzávěrek firmy žádný investor neexistoval.

Ministr financí a místopředseda vlády zopakoval: "Já jako Andrej Babiš jsem nikdy nevlastnil a neměl podíl ve farmě Čapí hnízdo." Ano, firma se jmenovala jinak. Babiš se ovšem k hnízdu přihlásil jako ke svému projektu. Nejen v dokumentu Matrix AB; Právo připomíná, že v magazínu Forbes v roce 2012 měl v Čapím hnízdě Andrej Babiš celou sérii fotografií.

Surikaty, klokan a lemuři. O.K. Ale čí to bylo?

Další výrok: "Agrofert se stal strategickým partnerem farmy před přidělením dotace v roce 2008," a "v den podání žádosti o dotaci roku 2008 žádná z firem Agrofertu nevlastnila farmu Čapí hnízdo". To jsou dohledatelná fakta, která na problému nic nemění.

Další ministrova obrana na Primě: "Je tam zainvestováno 800 milionů korun. Je to pro veřejnost. Já zvu všechny lidi, aby se přišli podívat. Od 1. 4. se otvírá Ekocentrum, budou tam nové pavilony na surikaty, klokan a lemuři jsou tam. Takže je lež, že je to moje luxusní sídlo." Fajn, ale komu během pěti dotačních let patřilo?

Za mazanou zřejmě Babiš považuje další obranu: "Dotace byla farmě udělena, když byl hejtman Středočeského kraje za ODS, pan Bendl. Ta dotace snad byla jedna z nejvíc kontrolovaných dotací České republiky od vstupu do Evropské unie, asi osm nebo deset kontrol tam bylo. A kdo to kontroloval, hejtmani ČSSD. No, a potom přichází to finále, v dubnu 2013 je nařízen mimořádný audit Ministerstva financí České republiky, a kdo je ministr, no, pan Miroslav Kalousek."

Dotaci přiklepli za Petra Bendla (ODS) a kontrolovali ji hejtmani ČSSD. To Babiš opakuje stále dokola. Jenomže za Bendla a Ratha nevěděli, že by snad Čapí hnízdo mohlo být tajně spojeno s Agrofertem. V tom má spočívat onen údajný podvod. Takže toto "vysvětlení" možná jen vysvětluje, že podvod byl důkladný. Nic víc.

Mezitím magazín Reportér objevil další malér. Dva úředníci ministerstva financí si podle časopisu stěžují na nezákonnosti v Babišově resortu. Zodpovídají za analýzu a hlášení nesrovnalostí při čerpání dotací z Evropské unie. Podle nich na příkaz Babišova náměstka Tomáše Vyhnánka ministerstvo financí v lednu tajně vyzvídalo informace z bruselského Úřadu pro potírání podvodů OLAF. Ten kauzu Čapí hnízdo nyní prověřuje.

Točí rukama, dupe a křičí, ale je nahý

Oba úředníci taky tvrdí, že na pokyn Vyhnánka byly nezákonně zjišťovány údaje z interních systémů ministerstva. Takže přihořívá. Pokud by se jednalo skutečně o dotační podvod, pak by bylo ideální vědět, co OLAF chce, po čem jde, zamést stopy a druhou stranu připravit. Případně pro OLAF vyčlenit nějakou dobře vybranou úřednici.

Zjištění Reportéru nás vracejí na začátek: obří střet zájmů majitele Agrofertu a zároveň místopředsedy vlády a ministra financí. On ho přiznává a říká: Všichni to věděli předem. Jsem nejkontrolovanější člověk v zemi. Nesmysl. Díky pákám ministerstva financí má klíčovou kontrolu pod palcem on. S výjimkou té evropské.

Andrej Babiš nevěří nikomu. Na každého mimo sebe kdykoli ukáže prstem. Po všech podnikatelích včetně hospodských chce detailní výkazy, pravidelná hlášení tržeb. Sám si však nepamatuje, že mu nepatří Čapí hnízdo. Ale chlubí se jím.

Představte si, jak by ta kauza vypadala, kdyby majitelem desítkami milionů korun dotované farmy byl Miroslav Kalousek, kterého Babiš používá jako symbol "staré politiky". Zkuste si představit ten koncert v duelu s Milošem Zemanem. Jak by na Kalouska Babiš nasadil Kobru a Finančně analytický útvar (FAÚ), jak by proti němu jel v televizi a ve Sněmovně, jak, by ho cupoval a ničil.

Jenomže problém nemá Kalousek. Problém má Babiš. Sám sebe necupuje, ani Zeman ho necupuje. Ministr financí se jen kroutí a mlží a stále dokola, znovu a znovu vykládá to samé. Najednou před námi stojí nahý, točí rukama, dupe a křičí, ale zůstává ošklivě nahý.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 58 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy