Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 3. 2016 12:40

Kdyby Čapí hnízdo vlastnil Kalousek, Babiš by ho zničil, Kobra by ho uštkla, uštvala

Majitel Agrofertu dostal na Primě obří prostor, aby vysvětlil, kdo vlastnil Čapí hnízdo, když získalo dotaci EU. Nevysvětlil nic.
Kdo vlastnil během pěti "dotačních let" Čapí hnízdo? Na koho farmu napsali?
Kdo vlastnil během pěti "dotačních let" Čapí hnízdo? Na koho farmu napsali? | Foto: Andrej Babiš / Twitter

Představte si, že vás někdo neprávem nařkne z dotačního podvodu. Že jste jako obří holding tajně vlastnili firmu, která dostala 50 milionů, většinou od Evropské unie, protože měla bohulibý projekt a byla malá nebo střední.

Dostanete v televizi prostor, abyste řekli pravdu. One man show, nikdo vás nepřerušuje, můžete celý ten strašný omyl národu vysvětlit. Jenomže nevysvětlíte nic. Melete dokola to samé, což už jste řekli. Na zásadní otázky neodpovíte. Co si pak bude divák myslet? Že to skutečně byl podvod.

Přesně to se stalo v neděli v pořadu Partie na Primě Andreji Babišovi. Mohl mluvit neuvěřitelně dlouho, ale kauzu Čapí hnízdo nevysvětil, shořel jak papír. Nezodpovězena zůstala otázka, komu Čapí hnízdo patřilo, tedy kdo ho koupil, když opustilo na pět let útroby Agrofertu, aby mohlo žádat o dotaci pro malé a střední firmy.

Babiš: "Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jako jmenován a..." Moderátor: "Vy víte, kdo to je?" Babiš: "... bylo to akceptováno. Ano, já to vím."

Výrok "Ano, já to vím," zřejmě není lež. Kdo to tedy je? Někdo blízký buď Babišovi, nebo Agrofertu? Nějaký jakovlastník? A proč ve vrcholných orgánech společnosti figurovala Babišova dcera a bratr jeho přítelkyně? Tohle byly otázky, na které měl politik Babiš povinně odpovědět. Neodpověděl. Navíc server HlídacíPes.org přišel s tvrzením, že podle účetních uzávěrek firmy žádný investor neexistoval.

Ministr financí a místopředseda vlády zopakoval: "Já jako Andrej Babiš jsem nikdy nevlastnil a neměl podíl ve farmě Čapí hnízdo." Ano, firma se jmenovala jinak. Babiš se ovšem k hnízdu přihlásil jako ke svému projektu. Nejen v dokumentu Matrix AB; Právo připomíná, že v magazínu Forbes v roce 2012 měl v Čapím hnízdě Andrej Babiš celou sérii fotografií.

Surikaty, klokan a lemuři. O.K. Ale čí to bylo?

Další výrok: "Agrofert se stal strategickým partnerem farmy před přidělením dotace v roce 2008," a "v den podání žádosti o dotaci roku 2008 žádná z firem Agrofertu nevlastnila farmu Čapí hnízdo". To jsou dohledatelná fakta, která na problému nic nemění.

Další ministrova obrana na Primě: "Je tam zainvestováno 800 milionů korun. Je to pro veřejnost. Já zvu všechny lidi, aby se přišli podívat. Od 1. 4. se otvírá Ekocentrum, budou tam nové pavilony na surikaty, klokan a lemuři jsou tam. Takže je lež, že je to moje luxusní sídlo." Fajn, ale komu během pěti dotačních let patřilo?

Za mazanou zřejmě Babiš považuje další obranu: "Dotace byla farmě udělena, když byl hejtman Středočeského kraje za ODS, pan Bendl. Ta dotace snad byla jedna z nejvíc kontrolovaných dotací České republiky od vstupu do Evropské unie, asi osm nebo deset kontrol tam bylo. A kdo to kontroloval, hejtmani ČSSD. No, a potom přichází to finále, v dubnu 2013 je nařízen mimořádný audit Ministerstva financí České republiky, a kdo je ministr, no, pan Miroslav Kalousek."

Dotaci přiklepli za Petra Bendla (ODS) a kontrolovali ji hejtmani ČSSD. To Babiš opakuje stále dokola. Jenomže za Bendla a Ratha nevěděli, že by snad Čapí hnízdo mohlo být tajně spojeno s Agrofertem. V tom má spočívat onen údajný podvod. Takže toto "vysvětlení" možná jen vysvětluje, že podvod byl důkladný. Nic víc.

Mezitím magazín Reportér objevil další malér. Dva úředníci ministerstva financí si podle časopisu stěžují na nezákonnosti v Babišově resortu. Zodpovídají za analýzu a hlášení nesrovnalostí při čerpání dotací z Evropské unie. Podle nich na příkaz Babišova náměstka Tomáše Vyhnánka ministerstvo financí v lednu tajně vyzvídalo informace z bruselského Úřadu pro potírání podvodů OLAF. Ten kauzu Čapí hnízdo nyní prověřuje.

Točí rukama, dupe a křičí, ale je nahý

Oba úředníci taky tvrdí, že na pokyn Vyhnánka byly nezákonně zjišťovány údaje z interních systémů ministerstva. Takže přihořívá. Pokud by se jednalo skutečně o dotační podvod, pak by bylo ideální vědět, co OLAF chce, po čem jde, zamést stopy a druhou stranu připravit. Případně pro OLAF vyčlenit nějakou dobře vybranou úřednici.

Zjištění Reportéru nás vracejí na začátek: obří střet zájmů majitele Agrofertu a zároveň místopředsedy vlády a ministra financí. On ho přiznává a říká: Všichni to věděli předem. Jsem nejkontrolovanější člověk v zemi. Nesmysl. Díky pákám ministerstva financí má klíčovou kontrolu pod palcem on. S výjimkou té evropské.

Andrej Babiš nevěří nikomu. Na každého mimo sebe kdykoli ukáže prstem. Po všech podnikatelích včetně hospodských chce detailní výkazy, pravidelná hlášení tržeb. Sám si však nepamatuje, že mu nepatří Čapí hnízdo. Ale chlubí se jím.

Představte si, jak by ta kauza vypadala, kdyby majitelem desítkami milionů korun dotované farmy byl Miroslav Kalousek, kterého Babiš používá jako symbol "staré politiky". Zkuste si představit ten koncert v duelu s Milošem Zemanem. Jak by na Kalouska Babiš nasadil Kobru a Finančně analytický útvar (FAÚ), jak by proti němu jel v televizi a ve Sněmovně, jak, by ho cupoval a ničil.

Jenomže problém nemá Kalousek. Problém má Babiš. Sám sebe necupuje, ani Zeman ho necupuje. Ministr financí se jen kroutí a mlží a stále dokola, znovu a znovu vykládá to samé. Najednou před námi stojí nahý, točí rukama, dupe a křičí, ale zůstává ošklivě nahý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy