Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 4. 2019 12:45

Klaus junior staví stranu podle zemanovsko-klausovského vzoru

Jak se bude nové uskupení jmenovat? Prý to bude marketingový název. Takže něco jako Pravý Klaus? Národní pravice? Pravá strana? Pravý proud?
Václav Klaus mladší zakládá novou stranu, kterou taky povede.
Václav Klaus mladší zakládá novou stranu, kterou taky povede. | Foto: Jakub Plíhal

Krátce po vyhazovu z ODS oznámil Václav Klaus junior v pořadu Blesk.cz Epicentrum, že založí novou stranu: "Horizont nějakého coming outu, představení nějakého základu a takové ty mažoretky, bych viděl někdy po prázdninách," pravil. Též plánuje zhubnout pět kilo; od první chvíle perfektní marketing, hra "já jsem jako vy". A od první vteřiny vloha, kterou mají oba Klausové, obří sebevědomí, které čiší z každé věty syna minulého prezidenta.

Po vyloučení Klause z ODS jsem psal, že odtud přetáhne nějaké lidi, a očekával jsem, že založí spíš hnutí, kde se straníci shromáždí okolo centrálního guru a shluk nespokojených bude komunikovat hlavně přes sociální sítě. Čekal jsem, že by s facebookovou podporou mohl kandidovat na prezidenta, to však nyní Klaus (za sebe i za otce) vyloučil, tuto ambici nemá.

Podcenil jsem ho. V Blesku mluví jasně o založení strany, má to v hlavě dobře srovnané, jasný plán, cítí "poměrně silnou podporu občanů, učitelů, veřejnosti" a dobře ví, co dnes strany limituje: "Teď nedělám nic jiného, než mluvím s lidmi, protože jeden problém jsou peníze, samozřejmě, ale daleko větší problém je, že nejsou lidi."

Chce postavit "tým skutečných expertů", aby si je "lidé mohli spojit s nějakými myšlenkami, s konkrétními lidmi". Příklad: "Musí tam být hospodský na vesnici, trenér fotbalistů, aby nesl ten étos, chci se obrátit k lidem až do těch vesniček." (Jaký étos? Nedej bůh to vysvětlovat, to by byla chyba. Stačí slovo "étos", dobře zní.) Ano, tohle uměl jeho otec a umí to Miloš Zeman, základem jejich politiky je objíždění, pilná práce, všecko sázejí na setkávání se s občany. Letní prázdniny hodlá Klaus věnovat cestám za lidmi po republice, na podzim představí svou stranu.

Program? Strana hospodského a fotbalového trenéra nepotřebuje, dokonce nesmí nabízet nic složitého. Žádná stará ODS, natožpak ODA, tyhle doby jsou passé. Co tam tedy bude: občan, rodina a stát jako základní hodnoty. (Nezpochybnitelné a zároveň to nabízí velmi volné pole působnosti.) Dál: "Normální je pracovat a nečerpat dávky. To jsou věci, které má člověk hájit a stát si za tím, případně si nechat nadávat." Bez útoku na sociálně slabé to Klaus neumí. A ví, že bude rezonovat.

Ladíme s marketéry

Další části programu si můžeme domyslet: pryč z EU, možná i z NATO, apel na národní stát, orientace více na Východ než na Západ, který "zklamal", a samozřejmě pořádná dávka aktuálního protestu, odporu k vládě, Bruselu, kontrole internetu atd. Díky svým předchozím akcím (kupříkladu ve prospěch ruských trollů na velkých sociálních sítích) může Klaus počítat s podporou proruských webů, což není k zahození, naopak, je to síla, jež se počítá.

Základem je marketing a tahavý název uskupení. K tomu Klaus: "Ladíme s marketéry - preferuji politickou stranu, člověk se nemá za nic schovávat." (Míněno schovávat se za jiné lidi v čele strany.) Do krajských i sněmovních voleb chce stranu vést jako předseda. A ten název? "Nebude to ve smyslu List Váši, ale spíš marketingový název." Takže něco jako Pravý Klaus? Národní pravice? Pravá strana? Pravý proud?

Uspěje Klaus? Jeho základním problémem bude, co nabídne jako pozitivní program. Protestní potenciál si okupoval Andrej Babiš a jeho ANO 2011, těžili z něj velmi účinně i okamurovci a komunisti. Jenomže nejde jen stále protestovat (Babiš to mimochodem chápe), voliči chtějí vizi. Najít ji, bude fuška.

Klaus je zemanovsky lidový, antiintelektuální intelektuál nasměrovaný do venkova. Co tam nabídne? Odchod z EU, odchod z NATO? Rozklad západních vazeb? Osamocený český stát, něco jako Švýcarsko? Je dostatečný program "ne muslimům", "ne inkluzi", "ne korektnosti"? Není.

Zbývá tedy něco jako "my Češi, my to dáme", my na to máme, zlaté české ručičky". Asi bude stavět na vzdělanosti především technické. Ale pořád to nestačí, s tím dosáhne dejme tomu na úspěch á la Okamurova SPD, ale nikoli na staré úspěchy ODS nebo novou popularitu pirátů. Nezapomeňme, že Klaus junior je jen o něco mladší Klaus senior, zdědil jeho politické schopnosti, sebevědomí, ale zároveň je to všecko dost passé, nakonec nacionalismus už tu byl a neuspěl, že.

Založení Kalusovy strany je špatnou zprávou pro Tomia Okamuru. Tomu bude junior odlákávat kuřata. A, ve spolupráci s otcem, bude přetahovat i nacionalisty z ODS, sexy bude i pro některé komunisty. Ano, pro demokratické Česko se rodí dost riziková, potížistická partaj s potenciálem okolo deseti procent ve volbách.

Závěr? Václav Klaus na to má. Stranu sestaví, hospodského a trenéra kopané (lepší slovo pro něj než fotbal) nepochybně sežene. Jeho vzorem je zřejmě někdo jako Maďar Viktor Orbán, tudy se vydá s tátou exprezidentem a klausovskou kuchyní v zádech. 

Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy