Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 5. 2013 9:00

Komentář: ČSSD mezi Rathem a Dienstbierem

Jak vypadá na vládnutí natěšená sociální demokracie rok před volbami? Nepříliš vábně

Politika rok před volbami
Autor fotografie: Vojtěch Marek

Politika rok před volbami

Názory Aktuálně.cz mapují situaci rok před parlamentními volbami 2014

Kartel politických stran: Všichni dobří voliči, nástup. Manévry 2014 začínají

ODS v úpadku: Ze strany podnikatelů se stala strana kmotrů

Faktor Zeman třese politikou: Dinosaurus Zeman je politik na druhou. Rád si hraje

Vážení čtenáři, děkujeme vám za vaše názory a postřehy. Můžete nám psát také na [email protected] nebo na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz. Najdete nás také na Twitteru.

Sociální demokracie je trochu jako Miloš Zeman: mnoho lidí od ní mnoho očekává. Zázraky do tří dnů (po volbách). Změnu ve státu. Sociální spravedlnost. Nápravy chyb (ať už to byly chyby, nebo správné změny) dnešní vlády.

Je to strana v naději, v očekávání. Nevládne už sedm let; volby 2010 sice vyhrála, ale bylo jí to platné jak mrtvému empétrojka. Neměla, s kým by se dala dohromady. Zůstala v opozici. Tahle bolest (s kým se spojit) stále není vyřešena. A podle průzkumů a podle nátury českých voličů to nevypadá, že by ČSSD v roce 2014 mohla vládnout sama. Na to není dost silná a chytrá. Na to dělá příliš velké boty. Na to se od její dosud největší rivalky (ODS) příliš málo odlišuje. Partnerku potřebovat bude. S kým vládnout (s čí podporou), je její trauma číslo jedna.

Trauma číslo dvě: ČSSD je strana bez výrazné osobnosti ve vedení. V tom se jako vajíčko vajíčku podobá modré ódeesce. Ne že by to byla katastrofa, v usazené, dospělé společnosti není potřeba VŮDCE. Ale my ještě dospělí nejsme, u nás se sází na veličiny, lidé v Česku rádi vzhlížejí, rádi si vyberou pána boha a tomu bezmezně věří.

Pozor na toho Dienstbiera!

Když už sociální demokraté o nějakou aspoň trochu výraznější osobnost zakopnou, má to takový člověk těžké. Příkladem je dlouho nejoblíbenější oranžový politik Jiří Dienstbier junior. Chtěl dělat politiku v hlavním městě jinak. Jenže v Praze ovládají kmotři jak občanské, tak sociální demokraty. Takže Dienstbier narazil. Veřejnost ho uznávala, strana sama se ho bojí: Kam až chce zajít?

Dienstbier je osobnost. Má jakous takous vizi. Proto se postavil proti Miloši Zemanovi. Za to ho delegáti na volebním sjezdu v Ostravě odstavili. Chápete? Nejoblíbenější politik ČSSD nebyl zvolen místopředsedou.

To je velmi důležitá zpráva o ČSSD. Ukázalo se, že i tato strana má volby jenom jako, že se věci dohadují předem, že emisaři jednotlivých klik vyjednávají dopředu s kraji a dělají tiché obchody (Bohuslav Sobotka předseda ano, ale Jiří Dienstbier ve vedení ne, a to se vyváží tím, že Marie Benešová taky ne). Podle zákulisních informací se vyvažoval vliv Zemana, nakolik mu ustoupit.

David Rath představuje jednu úvrať sociální demokracie. Býval to nepřehlédnutelný politik a výtečný rétor. Nyní vězeň.
David Rath představuje jednu úvrať sociální demokracie. Býval to nepřehlédnutelný politik a výtečný rétor. Nyní vězeň. | Foto: Jan Langer

Dienstbier je silnější persóna než Sobotka. Ale to nehraje žádnou roli. Sobotka má dobré vyjednávače. Umí se dohodnout s Michalem Haškem, umí si to zařídit. Poslední dobou dokonce i politicky dospívá. Předvedl to, když si stínovou vládu postavil po svém, natruc Zemanovi.

Zpátky k Dienstbierovi. Pokud strana myslí vážně, že nechce kmotry a korupci, jak může odstavit z vedení člověka, který v podstatě jediný a velmi odvážně proti korupci a kmotrům veřejně vystoupil? Od chvíle, kdy byl odstrčen, jsou antikorupční postoje ČSSD jen kecy.

Oranžoví, zkorumpovaní, zlobbovaní

Oranžoví přitom mají s uplácením, klientelismem, odsáváním státních či evropských peněz obrovský problém. Nesedí sedm let ve vládě, zato ovládají kraje. A tam to pěkně nevypadá. Rok sedí ve vazbě bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath. Dost lidí si myslí, že to na něj policie navlékla, ale každý soudný člověk ví: sedm milionů v krabici na něj nikdo nenastražil. Další „melouny" doma taky ne. Rath si tolik věřil, že už nedával pozor, to je celé. A není sám. Malérů má ČSSD požehnaně.

S dosti nepříjemnými pocity dost možná sociální demokracie nyní očekává, co vyplave napovrch při soudním projednávání kauzy MUS ve švýcarské Bellinzoně. Jaká jména.

Sociálního demokrata Michala Halu, dříve vysoce postaveného manažera Ředitelství silnic a dálnic, čeká soud. Osm měsíců strávil ve vazbě. V prosinci 2011 ho zatkli policisté v restauraci v centru Prahy - měl u sebe směnky na 15 milionů, které byly podle vyšetřovatelů úplatkem za pronájmy dálničních odpočívadel.

Loni v září zatkli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu náměstka ústecké hejtmanky Jany Vaňhové Pavla Koudu. Byl členem ČSSD a figuroval na druhém místě tehdejší krajské kandidátky ČSSD. Zatčen kvůli nezákonným machinacím při správě dotací z Evropské unie.

Stanislavu Grossovi se to povedlo. Zázračně přišel zhruba ke stu milionům korun, ale podle policie bylo vše křišťálově čisté.
Stanislavu Grossovi se to povedlo. Zázračně přišel zhruba ke stu milionům korun, ale podle policie bylo vše křišťálově čisté. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Z minulosti: pronájem gripenů podle švédské policie provázela brutální korupce i v Česku. Zázračné zbohatnutí bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. A zpět do současnosti: protikorupční policie loni na konci roku začala vyšetřovat senátora a bývalého hejtmana Jaroslava Palase, dlouhou dobu klíčovou osobu ČSSD.

Stínovým ministrem průmyslu ČSSD je předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban. Byl spoluautorem kontroverzního zákona o emisních povolenkách (výhodného pro ČEZ). Po přijetí zákona trávil dovolenou v Monte Argentario ve společnosti Vladimíra Johanese, klíčového lobbisty ČEZ.

Partička smrtících výroků

Odmítnutí kmotrů, lobbistů, podivných kasírovačů, očištění státních zakázek od této mafie je úplně nejvíc, co by mohla ČSSD udělat. Ale vidíme z předchozího, že to nehrozí. Sama není v pořádku ani náhodou.

ČSSD je partičkou šílených výroků. Nejznámější vyrobil na sjezdu v Ostravě stínový ministr financí a předseda Národohospodářské komise ČSSD Jan Mládek. O živnostnících vypustil větu: „Parazitují na zaměstnancích." To by člověk od sociálního demokrata nečekal. Přitom Mládek patří spíš mezi slušné sociální demokraty. To jsou paradoxy!

Mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová-Tominová, expertka na vzdělávání, zas stála za tiskovou zprávou strany, v níž jsme se dočetli: „Navrhujeme uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Zaměstnavatelé si musí zvyknout, že nejen žena je 'nespolehlivou' zaměstnankyní s 'rizikem' rodičovství." (Později se ukázalo, že jde o výrobek, o čerstvou ideu Oranžového klubu ČSSD.)

Milan Urban byl spoluautorem zákona o emisních povolenkách. Pak trávil dovolenku v Monte Argentario s lobbistou ČEZ Johanesem.
Milan Urban byl spoluautorem zákona o emisních povolenkách. Pak trávil dovolenku v Monte Argentario s lobbistou ČEZ Johanesem. | Foto: Ludvík Hradilek

Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc, předseda klubu poslanců ČSSD a expert strany na policii v dubnu v ČT tvrdil, že policie ročně přichází o 1500 policistů. Jako by neexistovala přirozená obměna, kdy část sboru odchází do civilu a je nahrazována z policejních škol.

Sociální demokracie nevypadá jako strana suverénů, strana politiků s dobrými experty. Což je po sedmiletém pobytu v opozici truchlivé zjištění.

Jít s davem je tak snadné

Odbornost dohání populismem. Vzpomeňme na hysterii okolo církevních restitucí a okolo Chrámu svatého Víta. Ano, většina občanstva je u nás proticírkevně naladěná, vůči církvím nenávistná, návrat majetku ji rozpaluje do běla. Tím spíš by měla velká levicová strana stát na straně práva. Nestojí. ODS a TOP 09 je pro, tak my jsme proti. Pravda nepravda, to je fuk, nažene nám to body.

Traumatem je pro stranu Miloš Zeman. Dá se čekat, že Sobotkově vládě (pokud k ní dojde) bude do práce mluvit mnohem víc než Nečasovi (ODS). Proto se v Ostravě se sociálními demokraty „usmířil". Proto jim popřál vítězství ve volbách. Protože je potřebuje, protože se těší, jak je bude manipulovat, jak s Bohuslavem Sobotkou zacvičí.

Stínový premiér Sobotka to ale ví. Dospívá. Vzpírá se Zemanovi. Chápe, že od něj nemůže čekat nic dobrého (když ho před deseti roky „zradil"). Ze stínové vlády vyházel všecky příznivce prezidenta. A naopak do ní pustil Zemanova velkého kritika, muže neúplatného, bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidlu. Nechal ve stínové vládě Jiřího Dienstbiera. To jsou malá zrnka naděje, že se ČSSD snad může zlepšit, stát na vlastních nohou.

Populista Tomio Okamura zakládá hnutí Úsvit přímé demokracie. Sází, stejně jako ČSSD, na nespokojené voliče.
Populista Tomio Okamura zakládá hnutí Úsvit přímé demokracie. Sází, stejně jako ČSSD, na nespokojené voliče. | Foto: Ludvík Hradilek

S traumatem číslo jedna, s hledáním koaličního partnera či tiché podpory, těsně souvisí vztah ke KSČM. Na vládní úrovni s rudými ČSSD spolupracovat nesmí. Sama si tu antitotalitní léčbu naordinovala: Bohumínské usnesení z roku 1995. Usnesení nebylo ani letos v březnu v Ostravě zrušeno. Zjevně kvůli voličům, aby některé z nich vstřícnost ke komunistům, kteří se vůbec nezměnili, neodradila.

Bohouš ještě nemá vyhráno 

Ale v krajích ČSSD s komunisty panuje. Pramení z toho problémy. Ukazuje se, že KSČM často sahá po starých bolševických kádrech a strká je do krajských rad. Pak se o nich píší ošklivé informace. Je to předobraz spolupráce s KSČM na vládní úrovni. Jinak to nebude. Jako podbízivé gesto Sobotkova strana komunistům nabídla čistku v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Změnila radu ústavu, zvolila do ní svoje lidi, ti vyměnili antikomunistického ředitele a snaží se ÚSTR ovládnout.

I to je obraz toho, jak si ČSSD představuje vládnutí. Jakmile získá převahu, zválcuje cokoli. V tom se také od ODS ani maličko neliší. Bohužel. Zatím oranžoví žijí především z chyb vládní koalice. Ale takových je víc. Senátor Tomio Okamura, megapopulista, zakládá hnutí Úsvit přímé demokracie. Není pochyb, že se k němu lidé pohrnou. Po hradní volbě se zvýšil zájem o Zemanovce (SPOZ), dnes mají mezi sedmi a osmi procenty preferencí. Antivládní je i Babišovo ANO 2011. Počet členů narůstá i v Hnutí pro sport Josefa Dobeše. Ta uskupení přitahují nespokojené občany - to je zatím hlavní taktika ČSSD. Sobotka ještě nemá vyhráno.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Další zprávy