Země v pohybu: v sedmi českých městech se ve středu večer sešly tisíce občanů a demonstrovaly proti ministru financí Babišovi i prezidentovi Zemanovi. Akci svolala Šárka Fialová a nesla název Proč? Proto. (Reakce na inzerát Andreje Babiše, na kterém se nechal vyobrazit s přelepenými ústy, ačkoliv neustále mluví a veřejně lže.) Cíl: odvolat Babiše a vyjádřit nesouhlas s jednáním Zemana.
Středa byla divoká, ráno vládní strany mluvily o řešení krize. Bez výsledku. ANO vyzývá ČSSD, ať vypoví koaliční smlouvu, a naopak. Nikdo nechce být tím, kdo "rozbije vládu", i když už je na cucky, navíc lidovci i sociální demokraté trvají na Babišově odvolání.
Miloš Zeman pokračoval v třídenní návštěvě Libereckého kraje, tedy v prezidentské kampani za naše peníze. Jeho žena Ivana, šéfka manželovy kampaně, opět za naše peníze a opět v rámci té kampaně navštívila ve věznici v Rýnovicích doživotně odsouzeného vraha Kájínka. Prezident zvažuje, že tomuto jednoznačně odsouzenému muži udělí milost.
Odpoledne ve sněmovně probíhala osmihodinová schůze poslanců, jejímž výsledkem bylo, že ministr financí Babiš a šéf ANO "ve svých veřejných vystoupeních opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů". Sám lhář však oponoval: "Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat! A neodejdu z politiky!" V tomhle asi nelže.
Odpoledne premiér Sobotka odletěl na plánovanou státní návštěvu do Lucemburska. Ledva vytáhl paty z republiky, Zeman pozval vládní strany na jednání do Liberce, kde právě kampaňuje. Je průhledný jak pauzák, jeho obsese Sobotkou nemá konce, nenávidí ho usilovně a snaží se ho podrazit, kdykoli ucítí šanci.
Schůzka v Zemanově kampaništi
Využil nepřítomnosti předsedy ČSSD a večer, v době, kdy proti hlavě státu i Babišovi probíhaly demonstrace, navrhl buď předčasné volby (věda, že je strany odmítají), nebo odchod jak Babiše, tak Sobotky. Jedná ve zřejmé shodě s ministrem financí, pro něhož je únosné, aby s ním padl i Sobotka, tedy aby premiéra "stáhl s sebou".
Zemanova iniciativa má dva důvody. První: poškodit Sobotku a pomoci Babišovi. Druhý: prezident v celé vládní krizi zatím stačil jen zesměšnit sám sebe, když si hrál na vytouženou demisi Sobotky. Celá jeho dosavadní aktivita tkví v neochotě dodržovat ústavu a dělat si, co chce. Na návrh Sobotky, aby odvolal Babiše, nereaguje, hledá výmluvy a staví koaliční smlouvu nad ústavu. Snaží se tedy předstírat, že něco dělá, jedná.
Schůzka v Liberci, v jeho momentálním "kampaništi", měla dokázat, že jedná. Byla však jen opakováním ranní schůzky stran a přinesla opět nulový výsledek, ale vypadá to, že Zeman koná (zatímco Sobotka si trajdá po světě). Cílem nepochybně byla snaha přemluvit Chovance, který zastoupil Sobotku, a Bělobrádka, aby hodili Sobotku přes palubu.
Kdyby ČSSD na řešení "minus Babiš i minus Sobotka" kývla, zradila by svého šéfa. Zemanův šarm nestačil asi i proto, že v celé hře hrály roli ještě dva důležité prvky: jednání poslanců o nelegálních nahrávkách Babiše, na nichž s novinářem MF Dnes Přibilem dohaduje špínu na ministry ČSSD, a občanské demonstrace v českých městech.
Ani lidovci, ani sociální demokraté nemohli nevnímat hněv části lidu, která začíná mít vládní krize plné zuby. Cuknout ve chvíli, kdy dvojice Babiš - Zeman zřejmě začíná ztrácet veřejnou podporu, to by byla kardinální chyba.
Betonové ANO se začíná drolit
Cosi se děje i v Babišovi dosud betonově poslušném hnutí ANO. Europoslanec Pavel Telička považuje za velmi závažné nahrávky, na nichž jedná Babiš s Přibilem, a žádá vysvětlení. Nesouhlasí s jednáním prezidenta. Podle něj by měl Babiš zvážit odstoupení, neboť existují závažná fakta o jeho chybném chování. Podobně to vidí i další europoslanec za ANO Petr Ježek.
K usnesení sněmovny o tom, že Babiš opakovaně lhal, se přidala Jana Lorencová, nestranice, jež poslancuje za hnutí ANO. Bývalá novinářka, která působila jako reportérka v pořadech Nadoraz, Fakta, Klekánice, Za zdí a Případ pro reportérku a kterou si Babiš vybral jako důkaz, že on jde proti korupci, podvodům a zneužívání postavení.
Úhrnem: Zemanovi jeho obsese Sobotkou zaslepuje oči, dělá chyby a není s to zlomit odpor lidovců a ČSSD. Vliv prezidenta v oranžové straně se scvrkává. Sjednotil ji proti sobě. Ukazuje se, že mnoha občanům není lhostejná ústava (na demonstraci v Praze jsme viděli třeba plakát Ústava není klozetpapír), berou ji vážně a žádají, ať podle ní hlava státu koná.
Babiš utrpěl těžkou ránu; usnesení, že je lhář, žádnému politikovi na kráse nepřidá. Demonstrace byly namířeny také proti jeho způsobu podnikání. V Praze na Václavském náměstí vystoupil podnikatel Bohumír Rada, člen skupiny Klub okradených Andrejem Babišem, podal svědectví o tom, jak s ním současný ministr financí zatočil.
Sympatie získává i Zemanem a Babišem štvaný premiér; ozývají se hlasy typu: Sobotku bych sice nevolil, ale v současné situaci ho plně podporuji.
Do toho senátní ústavní komise jasně potvrdila povinnost prezidenta odvolat ministra financi bez podmínek a bez odkladů. Podpořila záměr Sobotky, který hodlá Ústavnímu soudu předat kompetenční žalobu, pokud Zeman Babiše urychleně neodvolá.
Prezident normální země nemůže neustále mydlit schody premiérovi, kterého si sám vybral, ale kterého si především vybrali voliči ve volbách. I někteří lidé, kterým Zeman donedávna nevadil, začínají zřejmě chápat, co je zač. Podobně se to má se "spasitelem Česka" Babišem.