Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
10. 4. 2019 17:55

Létání vestoje, placené WC? Cestující v economy přijdou o poslední zbytek důstojnosti

Sedadlo je od slovesa sedět, ne stát. Takže v letadlech budou stádla? Nebo stáje?
Sedadla na stání | Video: China Morning Post

Ve světě sociálních sítí, internetu, touze po pozornosti a uznání má člověk pocit, že se postupně vytrácí "zlatá střední cesta". Jedeme v extrémech, ode zdi ke zdi. Buď je Evropská unie nejhorší zlo světa, nebo jediná spása evropské civilizace. Kdo nejí maso, zachraňuje naši planetu, a kdo si dá kuřecí řízek, je ztělesněním ďábla. Pravicově smýšlející lidé jsou otroci kapitalismu, ti s levicovým cítěním zase neomarxisti a komunisti. A tak dále.

Je zajímavé, že extrémy se mohou také promítnout do letecké dopravy. Italská firma Avio Interiors představila na veletrhu v Hamburku prototyp nových verzí svých "sedadel" Skyrider 3.0. pro letadla. Budou mít vyšší sklon, a cestující tak budou v podstatě celou cestu stát, proto ty uvozovky; sedadlo je od slovesa sedět, ne stát. Takže stádlo? Nebo stáj? Bude to zkrátka místo, kde budou cestující x hodin pobývat opření zády s trojúhelníkovou podložkou pod zadkem.

Cílem návrhu je samozřejmě ušetřit co nejvíc místa, a tím pádem prodat víc letenek. Italové pro britský The Independent uvedli, že komfort cestujících bude "přijatelný". Tak určitě. Forma novou verzí reaguje na trend leteckých společností, které stále ubírají místo pro nohy pasažérů. A to nejen nízkonákladovky jako EasyJet a Ryanair, ale u kratších letů i British Airways a American Airlines.

Ryanair přišel s "geniálním" nápadem, jak dostat na palubu víc cestujících. Za použití záchodu budou muset zaplatit jednu libru a z utržených peněz pak společnost zavede místa na stání. Pokud by stáje měly začít fungovat, Ryanair uvažuje o odstranění dvou toalet na konci letadla. Pak se na palubu vleze o 40 až 50 lidí víc. Létající králíkárna!

Nebylo by lepší už tak dost pochroumanou lidskou důstojnost v letadlech zachovat a zůstat při malém místě na nohy, ale aspoň v klidu vsedě a s bezplatnými toaletami?

Dalším extrémem, i když o něco pozitivnějším, je nový koncept společností Airbus a Safran, který čeká na první objednávku od aerolinek. Jedná se o využití kousku zavazadlového prostoru pro lehátka cestujících v ekonomické třídě. Jednou třeba nahoře budou lidi stát, kdežto jiní si ustelou dole u kufrů. Co by ne, že? Přece jak zpívá Visací zámek: "Každý zboží má svýho kupce."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy