Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
10. 4. 2019 17:55

Létání vestoje, placené WC? Cestující v economy přijdou o poslední zbytek důstojnosti

Sedadlo je od slovesa sedět, ne stát. Takže v letadlech budou stádla? Nebo stáje?
Sedadla na stání | Video: China Morning Post

Ve světě sociálních sítí, internetu, touze po pozornosti a uznání má člověk pocit, že se postupně vytrácí "zlatá střední cesta". Jedeme v extrémech, ode zdi ke zdi. Buď je Evropská unie nejhorší zlo světa, nebo jediná spása evropské civilizace. Kdo nejí maso, zachraňuje naši planetu, a kdo si dá kuřecí řízek, je ztělesněním ďábla. Pravicově smýšlející lidé jsou otroci kapitalismu, ti s levicovým cítěním zase neomarxisti a komunisti. A tak dále.

Je zajímavé, že extrémy se mohou také promítnout do letecké dopravy. Italská firma Avio Interiors představila na veletrhu v Hamburku prototyp nových verzí svých "sedadel" Skyrider 3.0. pro letadla. Budou mít vyšší sklon, a cestující tak budou v podstatě celou cestu stát, proto ty uvozovky; sedadlo je od slovesa sedět, ne stát. Takže stádlo? Nebo stáj? Bude to zkrátka místo, kde budou cestující x hodin pobývat opření zády s trojúhelníkovou podložkou pod zadkem.

Cílem návrhu je samozřejmě ušetřit co nejvíc místa, a tím pádem prodat víc letenek. Italové pro britský The Independent uvedli, že komfort cestujících bude "přijatelný". Tak určitě. Forma novou verzí reaguje na trend leteckých společností, které stále ubírají místo pro nohy pasažérů. A to nejen nízkonákladovky jako EasyJet a Ryanair, ale u kratších letů i British Airways a American Airlines.

Ryanair přišel s "geniálním" nápadem, jak dostat na palubu víc cestujících. Za použití záchodu budou muset zaplatit jednu libru a z utržených peněz pak společnost zavede místa na stání. Pokud by stáje měly začít fungovat, Ryanair uvažuje o odstranění dvou toalet na konci letadla. Pak se na palubu vleze o 40 až 50 lidí víc. Létající králíkárna!

Nebylo by lepší už tak dost pochroumanou lidskou důstojnost v letadlech zachovat a zůstat při malém místě na nohy, ale aspoň v klidu vsedě a s bezplatnými toaletami?

Dalším extrémem, i když o něco pozitivnějším, je nový koncept společností Airbus a Safran, který čeká na první objednávku od aerolinek. Jedná se o využití kousku zavazadlového prostoru pro lehátka cestujících v ekonomické třídě. Jednou třeba nahoře budou lidi stát, kdežto jiní si ustelou dole u kufrů. Co by ne, že? Přece jak zpívá Visací zámek: "Každý zboží má svýho kupce."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy