Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
11. 9. 2009 9:56

Můžeme si po rozhodnutí Ústavního soudu gratulovat?

Blogeři Aktuálně.cz rozpoutali diskuse o rozhodnutí ÚS
Foto: Aktuálně.cz

„Ať už se nám rozhodnutí Ústavního soudu líbí či nikoliv, k jedné věci si můžeme gratulovat: je zde instituce chránící naše práva, která nejedná na zakázku (na rozdíl např. od některých agentur odhadujících volební preference či některých státních zástupců) a která nepodlehla politickému či mediálnímu nátlaku," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý ministr Pavel Svoboda.

Blogeři a diskutující Aktuálně.cz svými příspěvky reagují na rozhodnutí Ústavního soudu. Důsledkem tohoto rozhodnutí je posunutí konání voleb.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Svobody: Ústavní soud rozhodl

Pod blogy a články na Aktuálně.cz probíhají již několik dní debaty k tématu, do kterých se dosud zapojilo několik tisíc lidí, a to včetně právníků a ústavních expertů.

„Co dělat, když se z řetězu utrhne instituce, která má za úkol chránit ústavnost? Na to nenajde odpověď ani tucet ústavních expertů. Jestliže soud zakáže demokratické volby a uzurpuje si pravomoc posuzovat ústavnost ústavního zákona a bude diktovat nositelům zákonodárné a výkonné moci, aby pokračovali ve vládnutí, když už ve vládnutí ve staré sestavě pokračovat nechtějí, tak to snad nemá obdobu nikde na světě," píše například pravidelný diskutující Aktuálně.cz vystupující pod přezdívkou Vico. 

Senátorka a blogerka Aktuálně.cz Soňa Paukrtová souhlasí spíše s textem Pavla Svobody: "Jsem přesvědčena, že daleko spíš než ústavní krizi prožíváme potvrzení správně nastaveného systému brzd a protivah. A ten je zárukou fungující demokracie," myslí si.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Soni Paukrtové: Prožíváme skutečně ústavní krizi?

Lékař Ivan Peychl přirovnává rozhodnutí Ústavního soudu a reakce na toto rozhodnutí ke spuštění požárního alarmu. „Když na pracovišti potřetí za týden zazní falešný požární alarm, záleží hodně na tom, ve které zemi se nacházíte," píše. Podle něj například v Česku lze narazit na větší počet ironických úsměvů než ve Velké Británii, kde Peychl působil.

„Lidé z různých zemí se zřejmě liší mírou ochoty jednou schválená a přijatá pravidla skutečně dodržovat. Britové pravidla ctí. Pro Čecha v jejich zemi je to zprvu nezvyklé, někdy i komické. Každodenní život se zdá kostrbatější, z našeho pohledu otrocké dodržování různých regulí a nařízení se zdá přinášet občasná drobná zbytečná nepohodlí," píše lékař Peychl.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Ivana Peychla: Ústava a falešné požární alarmy

Do diskusí čtenářů moderovaných editory deníku Aktuálně.cz se můžete zapojit pod jednotlivými blogy nebo přímo pod tímto článkem.

Další texty blogerů a diskutujících najdete zde:

Foto: Aktuálně.cz
Utrhl se Ústavní soud ze řetězu? Hledali jste odpověď
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, po téměř tříhodinovém projednávání odročil zasedání a čtení nálezu soudu na zítřek na 10 hodin dopoledne.
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, po téměř tříhodinovém projednávání odročil zasedání a čtení nálezu soudu na zítřek na 10 hodin dopoledne. | Foto: Ondřej Besperát
Diskuse: Jak by měl rozhodnut Ústavní soud o volbách

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy