Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk zopakoval názor, že neziskové organizace jsou „pijavicemi na státním rozpočtu“. Je to jeho oblíbený příměr, už minulý měsíc v Parlamentních listech sdělil: „Pokládám většinu neziskových organizací, čest výjimkám, za pijavice, které jsou přisáté na státním rozpočtu, a považoval bych za rozumné, aby se dotace těmto organizacím vyplácely úměrně tomu, co si dokážou vydělat samy.“
Takže neziskovky = pijavice. To je kuriózní rozměr populismu, pravděpodobně vycházející z představy, že „slušný člověk přece žádné neziskovky nepotřebuje“. Zároveň je v něm cítit specifická příměs klausismu 90. let, kdy bylo ideově žádoucí, aby se každý staral sám o sebe. A altruisté, zejména ti spolčení mimo státní struktury v tzv. občanské společnosti, byli podezřelí. Tento pohled v některých lidech zakořenil a intenzivně ho sdílejí dodnes. Zakyslost přetrvává.
Ti, kdo provozují něco pro jiné, aniž by je motivoval zisk, jsou podle této logiky nějací divní. Co to tady na nás, z lidské přirozenosti sobce, hrajete? Děláte se lepšími a chcete nám snad naznačovat, že jsme míň než vy?
Jde v jádru o stejný typ odporu, jaký někteří nevěřící cítí ke kněžím, nebo už k aktivně věřícím lidem. Vidí, že se v životě řídí (také) jinou motivací než oni a tím jsou „divní“. Slova užitek nebo zisk pro ně mají (také) jiný význam. Tradiční český materialista má pocit, že je mu tu předhazováno, aby se cítil zahanben. Dokonce to bere jako provokaci. To je samozřejmě nesmysl, věřící ani „neziskoví“ lidé nejsou svým přesvědčením nebo prací z principu lepší než druzí. Ale na hluboké nedorozumění, v horším případě zášť, je zaděláno.
Nezištnost je často vysmívána, tupena, ironizována. Šíření dobra – ha, ha, ha. Komplex méněcennosti – jak řečeno výše, zbytečný – tu hraje roli.
Miloš Zeman svými výpady vůči neziskovkám neříká nic senzačního, buřičského, neprolamuje tabu. Je to jen kypření názoru, usazeného v hlubinách poloanonymních internetových diskusí. Ideálního místa pro pojmenovávání „těch pravých“ škůdců a viníků. Často s bonusem jednoduchého řešení v triádě 3Z – Zrušit, Zakázat, Zavřít.
Předhazovat neziskovým organizacím, a tedy i lidem, kteří v nich působí, že jsou pijavice, je ohavné. Zemanův dodatek „čest výjimkám“ nemá význam, není jasné, o jaké výjimky se jedná, plivnuto bylo na všechny. I na ty, kteří konají svrchovaně užitečnou, jednotlivcům i veřejně prospěšnou práci. Prezident nerozlišuje „dobré“ a „špatné“ neziskovky, jde vstříc mindrákům jako málokdy.
Sice tvrdí, že „nálepka nebo nadávka není argument“ (Albertov 2015, kde zmínil nálepky extremistů nebo xenofobů), zároveň sám bez problémů nálepkuje kdekoho. Viz neziskovky.
Prezident a jeho skalní publikum očividně nemají v lásce některé konkrétní spolky, například humanitární nebo ekologické. Nezisková organizace ale není jen Člověk v tísni nebo Hnutí Duha, paleta neziskovek je mnohem pestřejší a vztáhnout na ně nálepku „pijavice“ nedává žádný smysl ani tehdy, kdybychom se pokoušeli osvojit si Zemanův úhel pohledu.
Že by například hospic v Liberci, který sám v lednu tohoto roku slavnostně otvíral, patřil do kategorie „pijavic“, to snad nemyslí vážně ani prezident republiky. Kromě hospiců (Miloš Zeman je dlouhodobě podporuje) jsou významnými neziskovými organizacemi třeba Armáda spásy, Junák, Fond ohrožených dětí (Klokánky), Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska… Ale to je kritikům Zemanova typu zřejmě fuk, za vším vidí vyžírky z kavárny.
Nadávat neziskovkám do pijavic je absurdní, a tím spíš, když tak činí hlava státu. Že jsme od ní zvyklí na ledacos, na tom nic nemění, ani to není důvod mávnout rukou. Prezident, v domnělém souznění s domnělým hlasem lidu, zpochybňuje důležitou součást společnosti.