Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 1. 2016 13:15

Neonacistický útok na Sobotku se hodí do krámu putinovcům v Česku. Využívá ho Hrad

Rasisté a xenofobové z White Media náhle souzní s masami. A také s prezidentem a jeho lidmi. Proti uprchlíkům.
Nejznámější neonacistické heslo u nás. Zcela v duchu whitemediálním.
Nejznámější neonacistické heslo u nás. Zcela v duchu whitemediálním. | Foto: Jakub Plíhal

Mailová šlamastyka premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pokračuje. Nejvíc se řeší, jestli premiér měl, nebo neměl dostatečně chráněný mail. A teď také to, jestli po jeho mailu nechodily tajné informace, což by bylo nezákonné. Celé to divadlo spustil náckovský web White Media. Hladce proklouzl do vědomí veřejnosti.

Mnohem horší než prolomení premiérských mailů se jeví to, jak se neonacisté prolomili do veřejného prostoru. Jak „nastolili“ téma, poškodili premiéra, potažmo vládu, ale i to, jak se stávají jakýmisi mluvčími mas, jak s masami souznějí. To je dost velké riziko.

Útočníci mají v názvu slovo média. Jsou až nečekaně mediálně zdatní. Vyhrožují nyní předsedovi vlády: „Vzkaz zrádcům národa: Pokud bude někdo z nás zatčen, nebo zařídíte zrušení našeho webu, dostanou se na veřejnost kompletní obsahy Email schránek Sobotky a dalších členů jeho gangu. Navíc by vám pak hackeři vyhlásili totální válku...“

Dosud ve veřejnosti převládal pocit, že se v Sobotkových mailech neskrývá nic závadného. Proto zřejmě náckovský web přichází s výhrůžkou, z níž jakoby vyplývá, že má v zásobě maily, které by Sobotku mohly vážně poškodit. To se ovšem jeví jako blafování. Server totiž v neděli zveřejnil údajně tajný dokument, který měl Sobotkovi přijít a on ho měl poslat dál. Ten však byl rychle odhalen jako podvod.

Kdyby měli neonacisté nějaký skutečně výbušný mail proti premiérovi k dispozici, proč by používali podvržený materiál? Proč by raději nevzali ten pravý?

"Bělogvardějci" proti premiérovi

Zajímavé je, že ti „bělogvardějci“ (Bílá Média) útočí právě na Sobotku. Co to, že si vybrali ausgerechnet jeho? Nevypadá zrovna jako titán české politiky. Nevystupuje jako silný levicový lídr, drsný levičák. Proč neútočí raději na Andreje Babiše (ANO)? To je přece od sněmovních voleb hlavní magnet a sedí ve vládě, která nejde přímo proti imigrantům.

Mezi bezpečnostními experty se diskutuje možnost, že White Media fungují jako prostředník a že si útok na Sobotku objednal někdo jiný. Kdo? Většina neonacistických serverů na Západě je placena z moskevských peněz, fungují jako Putinova rozkladná propaganda. U nás má současný ruský režim silné zázemí. Pokud je někdo v pozadí, může být spojen s Rusy a může pracovat přímo v Česku. Pokus o podstrčení „tajného materiálu“ by tomu nasvědčoval.

Nevíme, zda někdo White Media použil. Víme ale, že web je maximálně xenofobní, tvrdí, že odpor k cizincům je základním lidským pudem. Kdo smýšlí jinak, stává se neomarxistickým teroristou. Podporu menšin web vydává za rakovinu. Zrovna tak multikulturalismus a antifašismus. Je silně protimuslimský, protičernošský.

Když se jejich rétorika maličko zředí, jsme rázem doma. Takhle u nás (i jinde v Evropě) mluví všichni hnědnoucí politici. Před muslimy a uprchlíky varuje nejen Konvičkův Blok proti islámu, ale taky prezident Miloš Zeman. Zapadá to do sebe: Zeman je promoskevský, putinovský politik působící v západoevropské zemi.

V protiimigrantském duchu používá Sobotkovu poštu na Facebooku mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: „Nedávno uniklé maily ukázaly na obludný rozsah promigrantské lobby ohrožující národní bezpečnost. A bylo to právě ministerstvo vnitra, které jí v řadě případů čelilo.“ – Obludný rozsah znamená, že to Sobotkovi radil jeho oficiální poradce...

„Zrádci národa“ a „ohrožení národní bezpečnosti“

White Media mluví o zrádcích národa (dnes oblíbené sousloví těch, kdo odmítají přijímání muslimských uprchlíků, pomoc uprchlíkům; každý, kdo dá najevo soucit s azylanty je hned zrádcem národa), Ovčáček mluví o „ohrožení národní bezpečnosti“. Abychom dobře rozuměli, to imigranti mají ohrozit národní bezpečnost. Nikoli neonacisté. A Ovčáček se honem honem snaží vnitro (ministra Chovance z ČSSD) poštvat proti premiérovi.

Mluvčí hlavy státu, státní úředník, používá ukradené e-maily jako regulérní zdroj informací a ty, kteří je zveřejnili, jako ideologicky souznící partnery. Jejich dílo je Hradem využito v hlubokém odporu vůči národnímu škůdci Sobotkovi. (Služební zákon můžeme v klidu roztrhat.)

Premiér sám k tomu řekl, že útočníci „... usilují o destrukci demokratického systému, chtějí zastrašit lidi, kteří mají jiný názor, než je názor extrémní pravice. Na seznamu obětí těchto hackerů je řada lidí, kteří se vyjadřovali ve prospěch lidských práv a tolerance. Řada lidí, která upozorňovala na to, že migrační krize má i své humanitární aspekty. Já budu nadále prosazovat své postoje a názory jako sociální demokrat.“ (Právo)

Tím také mimoděk vysvětluje, proč není terčem útoku kupříkladu Andrej Babiš. Ten se skutečně nijak hlasitě „ve prospěch lidských práv a tolerance“ nevyslovuje.

Nevíme, jestli za prolomením mailů premiéra stojí skrytý, utajený objednavatel. Ten atak však jistě dává munici lidem, kteří stojí proti pomoci uprchlíkům. Pokouší se poškodit premiéra a rozložit vládu. Jsou to moskevské noty? Hradní noty? Zatím nevíme.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy