Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
23. 4. 2018 10:25

Nepodceňujte komunisty. Jako Gottwalda, kterému se za první republiky v parlamentu smáli

Iluze a lež byly součástí příběhu českých komunistů od samého počátku.
Prezident republiky na sjezdu komunistů, poprvé od roku 1989.
Prezident republiky na sjezdu komunistů, poprvé od roku 1989. | Foto: ČTK

Komunisté získávají vliv. Ztratili jsme obezřetnost, nebo to oni ztratili svou nebezpečnou jiskru?

Kdo chce zapalovat, musí sám hořet. A komunisté to uměli: zapálili miliony lidí, zapálili celé země, mnozí je prokoukli, mnozí byli umlčeni či zavražděni, mnozí jim uvěřili a mnozí jim ještě věří. Soudě podle výsledků posledních voleb je jejich příznivců v Česku ovšem méně než předtím. A soudě podle toho, že s nimi vyjednávají vítězové voleb o spolupráci či tiché podpoře vlády, může to vypadat, že se jich není třeba bát. A soudě podle toho, že na jejich sjezd poprvé od Listopadu přijel i prezident, tak se to zdá být i potvrzeno.

Jenže iluze, lež a podceňování byly součástí příběhu českých komunistů od samého počátku.

A vlastně nejen těch českých, protože ti byli jen částečkou rozsáhlé sítě, souostroví lži a klamu. A říkali-li komunisté někdy shodou okolností pravdu, ostatní měli tendenci jim stejně nevěřit; jen to zařadit mezi ostatní klam a lež, jak na to byli zvyklí. V prosinci 1929 pronesl Klement Gottwald v parlamentu svůj legendární projev: "Naším nejvyšším revolučním štábem je skutečně Moskva. A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutit krk." Kolik v tom bylo upřímnosti, možná ani sám řečník netušil. Ale reakce stojí za pozornost stejně jako projev sám: Například jeden z tehdejších přítomných ministrů řekl: "Chápu, že řeč, kterou jsme právě slyšeli, není možno brát vážně, že není možno nic jiného než smát se." Jenže kdo se smál po takových dvaceti letech?

"Obyčejně se nikdo soucitně neptá oklamaných, proč se dali oklamat," psal Fedinand Peroutka v jednom z prvních projevů pro Svobodnou Evropu. A také (o komunistech): "Oklamou ještě toho, koho ještě neoklamali, a budou se přitom cítit filozofy." Možná i spolupráce komunistů, těch odpůrců kapitalismu, se stranou ANO, vedenou jedním z nejbohatších podnikatelů, je nejspíš součástí té filozofie, která jim umožňuje  proplouvat dějinami a odůvodnit prakticky jakékoli své rozhodnutí. Komunisté byli svého času spojenci Hitlera i jeho zásadními nepřáteli, své zřízení nazvali lidovým státem, ale ten stát byl proti lidem. Vytvářeli spojenectví dělníků a rolníků, ale rolníky ničili. V první komunistické zemi jich miliony nechali vyhladovět. Lepší zítřky byly vykupovány tragickou současností. Rozdělili Evropu železnou oponou a zabíjeli ty, kteří ji chtěli překonat.

Řeknete, že komunisté už dávno ztratili své mocné kouzlo: že Evropa není rozdělena, že komunisté v naší zemi nevládnou, spíš živoří. Ale v podobné situaci byli i v době, kdy Gottwald tak překvapivě upřímně hovořil o kroucení krkem. Časy i slova se prostě mění, ale mění se s nimi i chutě?

Komunisté dnes připouštějí, že se staly chyby, ale celkový pohled na minulost se u nich zásadně nezměnil. Někteří z nich dokonce překrucují tragédie, které způsobili jejich předchůdci (jako byla justiční vražda Milady Horákové). Jiní jsou opatrnější. Ovšem nemohou úplně popřít, co bylo, protože jejich voliči prostě žijí z toho, co bylo, a také z toho, co všichni kolem udělali a stále dělají špatně. Žijí ze zklamání, z nespokojenosti, ze vzteku a zloby. Možná v něčem se podobají Okamurově SPD, která je také útočištěm mnoha frustrovaných. Jenže proč se komunistům daří úspěšněji "prodávat" svou politiku a proč právě s nimi se nyní jedná? Protože pravicový extremismus vnímáme jako větší nebezpečí než ten levicový? Zrovna nyní je jeden z politiků SPD vyšetřován kvůli podezření z popírání holocaustu. Za popírání komunistických zločinů není a nebyl vyšetřován nikdo. Nebo naši pravicoví extrémisté jsou ostřeji sledovaní v Bruselu a musela by se taková spolupráce hůř vysvětlovat?

Ale pokud hledáme vysvětlení na straně komunistů, jedno z těch možných spočívá v té jejich věčné schopnosti přetvářky. Ve schopnosti říct jeden den něco a druhý den udělat opak - jako když prezident Zápotocký popíral měnovou reformu, která už byla ve skutečnosti připravena. Jako když v srpnu 1968 se k nám "dočasně" nastěhovali sovětští vojáci a pak už zůstali - až do konce režimu… Jako když komunisté lidem po desetiletí tvrdili, že jejich země vzkvétá, ale oni si toho jaksi nedokázali všimnout. Jako když lidem lhali o havárii v Černobylu, o procesech, o dalších tragédiích, které sami způsobili. Mnozí ze starších, zkušenějších a vzdělanějších dávno všechny tyhle triky znají, jenže co o nich ví mladá generace a co se o nich naučí ve školách? Možná komunisté cítí šanci na nový začátek, protože: proč si to všechno pořád znovu a znovu připomínat, že?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy