Anna Vodrážková Anna Vodrážková | Komentáře
30. 11. 2018 14:30

Nešňupu plastovým brčkem, takže co? Společenská přijatelnost kokainu je absurdní

Máme nejvyšší čas si k udržitelnému životnímu stylu přibrat i udržitelnou zábavu.
Lístky kokainovníku jsou sice zelené, ale kokain - kromě všeho jiného - škodí životnímu prostředí. Argument proti drogám pro ty, kdo chtějí jít s dobou.
Lístky kokainovníku jsou sice zelené, ale kokain - kromě všeho jiného - škodí životnímu prostředí. Argument proti drogám pro ty, kdo chtějí jít s dobou. | Foto: Greentellect Studio / Shutterstock.com

Zprávy z posledních dnů: Netflix přichází s novou řadou seriálu Narcos, na Letišti Václava Havla byl zadržen muž s šesti kilogramy kokainu. Oproti Polsku, kde se v banánech našlo dokonce 220 kilo bílého prášku, je to sice skoro nic, ale na trh se taková zásilka dostane nařezaná, v lepším případě pracím práškem, a to už by bylo celkem hodně plastových pytlíčků. S ekonomickým růstem také přibývá lidí, kteří nevědí, co s penězi, a tak si drogu, kterou proslavil už Hugo Haas, mohou a chtějí dovolit - navzdory netflixovým seriálům a nebezpečí, které představuje.

Kokain, na jehož počátku stojí přírodní látka z rostliny koka, měl mezi tvrdými substancemi vždycky trochu zvláštní postavení. V populární kultuře bývá spojován s bohatstvím, úspěchem a večírky, a protože se na něj neumírá tak okatě jako na heroin, "nemusíte" po něm tancovat a ani není tak nemilosrdně laciný jako podomácku vařený pervitin, podvědomě se bere jako lepší droga nebo droga pro lepší lidi, chcete-li. Příležitostné šňupání je pro leckoho sociálně akceptovatelné - nejedná se o bezdomovce ze Sherwoodu, ale často o lidi z vyšších kruhů (že mají tuto svou příslušnost potřebu stvrzovat skrze drogu, teď nechme stranou).

Oparem pozemského luxusu zahalený prášek přitom devastuje nejen své konzumenty, ale i svět jako takový. I kdybychom si odmysleli právní (kokain je, z celkem dobrých důvodů, ilegální a spojený s organizovaným zločinem) i zdravotní následky, pořád zbývá řada etických problémů. Produkce kokainu vyhlazuje deštné pralesy (podle bývalého kolumbijského viceprezidenta na jeden gram padnou čtyři metry čtvereční), láme rodiny, regiony i národy. Řadu farmářů k pěstování koky nutí armáda, vydírají je konkurenční gangy, případně trestá státní moc. Kokain ohrožuje celé státy i kontinenty - kromě Jižní Ameriky se problémy s distribucí kokainu týkají i Afriky, kudy nyní vedou pašerácké cesty.

Droga "životních vítězů" se k nám dostává přes půlku světa v trávicím traktu člověka z naprosto zoufalých sociálních poměrů. V dnešní době je to ještě větší paradox než dřív.    

Od jisté sociální úrovně patří k bontonu odmítat plastová brčka i lahve. Vodu? Samozřejmě jen kohoutkovou. Umíme říct, proč je špatné kupovat oblečení, které ušily děti v jihoasijských sweatshopech. Pátráme po původu jídla a hrozíme se zpráv ze zemí, kde se potírají lidská práva. Ale taky se, podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost, stále snáz dostáváme ke kokainu.

Starat se o to, jestli piju fair trade kávu, a zároveň brát, byť třeba příležitostně, kokain, je minimálně pokrytecké. Dopady a následky kokainu jsou příliš velké na to, abychom jej vnímali jen jako drogu nebezpečnou pro jejího uživatele. A nejde jen o lidi, kteří otročí pro drogové mafie, ale o celou planetu.  

Jenže zatímco v jiných oblastech máme alternativy - můžeme pít z bambusových brček a ze skleněných lahví, oblékat se šetrně, nakupovat u farmářů, s kokainem to nebude dobré nikdy. Nemůžeme se ze špatného svědomí vykoupit tím, že si pořídíme "bio" gram z rodinné ekofarmy. V tomto ohledu je jedinou alternativou vyhnout se droze obloukem. Máme nejvyšší čas si k udržitelnému životnímu stylu přibrat i udržitelnou zábavu. A šňupat ekologicky fakt nejde.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy